Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Pospieszna odpowiedź archidiecezji i KUL na zarzuty wobec wybitnego filozofa

Data publikacji: 2018-11-17 06:00
Data aktualizacji: 2018-11-17 13:04:00
WIADOMOŚCI
Katedra w Lublinie. Fot. Pankrzysztoff - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28647393

Archidiecezja Lubelska oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski bardzo szybko odpowiedziały na ogłoszony w piątek list Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, która domagała się „publicznego zajęcia stanowiska” oraz „podjęcia surowych kroków dyscyplinujących” wobec księdza profesora Tadeusza Guza za jego słowa o mordach rytualnych.

 

Stojący na czele rady Stanisław Krajewski oraz Zbigniew Nosowski zwrócili się do metropolity lubelskiego, księdza arcybiskupa Stanisława Budzika oraz rektora KUL, księdza prof. Antoniego Dębińskiego. List utrzymany jest w tonie lekceważącym wobec księdza profesora Tadeusza Guza. Nadawcy napisali między innymi:

 

„Z rosnącym niepokojem śledzimy narastającą w tym roku aktywność wykładową ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącą Żydów i judaizmu. Niektóre wygłaszane przez niego tezy są całkowicie niezgodne z prawdą i absolutnie niedopuszczalne. Dlatego zwracamy się do Księdza Arcybiskupa i Księdza Rektora z prośbą o podjęcie stosownej interwencji.

Podczas swoich wykładów (nagrania dostępne są w wielu miejscach w internecie) ks. Guz wielokrotnie wypowiada tonem eksperta różne opinie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i z faktami. Naszą szczególną uwagę przykuły słowa profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II o żydowskich mordach rytualnych.

 

(…) Jak z pewnością doskonale wiadomo Księdzu Arcybiskupowi i Księdzu Rektorowi, żydowskie mordy rytualne są wytworem antysemickiej fantazji. Prawomocne wyroki polskich sądów na rzekomych sprawcach takich mordów (również wyroki śmierci) zapadały zaś często po tym, jak oskarżeni żydowscy współobywatele poddawani byli torturom.

(…) Oskarżenia wobec Żydów o dokonywanie na chrześcijanach mordów rytualnych, choć oficjalnie odrzucane przez Kościół, wciąż, niestety, powracają w wyobraźni części katolików. Absolutnie niedopuszczalne jest więc, aby opinie o rzekomej prawdziwości mordów rytualnych były tolerowane w przestrzeni publicznej (…)”. 

Krajewski i Nosowski naciskali na zajęcie stanowiska przez adresatów swojego listu, gdyż, ich zdaniem, „w tak istotnej sprawie opinia publiczna nie powinna mieć żadnych wątpliwości co do stanowiska Kościoła, a zwłaszcza władz metropolii lubelskiej i uniwersytetu katolickiego jako przełożonych ks. Guza”.

 

Szefowie PRChiŻ zwrócili się również do adresatów o „podjęcie surowych kroków dyscyplinujących wobec osoby głoszącej takie – antyżydowskie, ale i antykatolickie, bo odrzucane przez Kościół – twierdzenia”.

 

Werdykt bez dochodzenia

 

Agresywny list Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów doczekał się błyskawicznej odpowiedzi ze strony lubelskiej kurii oraz KUL. Z oświadczenia podpisanego przez ks. dr. Adama Jaszcza, rzecznika archidiecezji oraz dr Lidię Jaskułę, rzecznik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wynika, że obie instytucje jeszcze przed rozmową z adresatem oskarżeń podzielają zarzuty sformułowane wobec księdza profesora.

 

„(…) Arcybiskup Metropolita Lubelski i Rektor KUL uznają przytoczone w piśmie wypowiedzi ks. prof. Guza za niedopuszczalne. Podkreślają jednocześnie, że pozauniwersytecka działalność wykładowa ks. prof. Guza jest aktywnością podejmowaną i prowadzoną przez niego na własną rękę i własną odpowiedzialność, a głoszone tezy nie są stanowiskiem jego przełożonych” – napisali rzecznicy.

 

Dalej następuje podważenie naukowych kompetencji księdza prof. Guza: „Pragniemy przypomnieć, że Ksiądz Profesor nie jest zawodowym historykiem. Budzące sprzeciw wystąpienia nie są głosem naukowca prowadzącego rzetelne, krytyczne badania źródłowe, ani tym bardziej głosem osoby reprezentującej Kościół w Polsce lub stanowisko Archidiecezji Lubelskiej. Tego typu wypowiedzi rozmijają się z nauczaniem Kościoła o relacji do Żydów i judaizmu, tak mocno przypominanym przez św. Jana Pawła II, wieloletniego profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” – czytamy m.in. w stanowisku.


„Przytoczone w przesłanym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów liście wypowiedzi księdza profesora stanowią rozpowszechnianie nieprawdy i szkodzą dobremu imieniu Uniwersytetu i Archidiecezji, dlatego zostanie on poproszony o szczegółowe wyjaśnienia w sprawie swojej aktywności wykładowej na temat Żydów i judaizmu. Po złożeniu wyjaśnień przełożeni księdza profesora zdecydują o dalszych krokach w sprawie” – napisali przedstawiciele Archidiecezji Lubelskiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Ksiądz profesor Tadeusz Guz jak na razie nie odniósł się do listu przewodniczących Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, jednak w sobotnio-niedzielnym wydaniu „Naszego Dziennika” zamieszczona została jego odpowiedź na ataki ze strony Leszka Balcerowicza i Hanny Lis (w mediach społecznościowych) oraz Wojciecha Czuchnowskiego (na łamach „Gazety Wyborczej”). W odniesieniu do kwestii podjętej przez Krajewskiego i Nosowskiego napisał: „Sprawa mordów rytualnych tylko dlatego nie podlega dyskusji, ponieważ jest historycznie weryfikowalna, i to w bardzo prosty sposób, dzięki zabezpieczonym zasobom archiwów. Do tego dochodzą zeznania naocznych świadków, którzy jeszcze w II RP przeżywali dramat porwania”.

 

 


Źródła: KAI, „Nasz Dziennik”

RoM

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Wolny
Bardzo jest mi przykro, że Polska Rada Chrześcijan i Żydów nie zareagowała kiedy niejako oszczerca Grosz oczerniał Polaków o antysemityzm. Kiedy czcigodny Ksiądz Profesor pisze prawdę, rzecz ona Komisja atakuje Go bezczelnie
Elle
KUL dawno już nie ma autorytetu...A ja od lat nie składam ofiary zbieranej niczym haracz w czasie Świąt.
Zbigniew
Krajewski i Nosowskiej to osobnicy niewiarygodni i skompromitowani, a adresaci nich listu to zwykli tchórze. Ksiądz Guz jest atakowany, bo pisze w #Naszym Dzienniku#.
some1
Żydzi jak zwykle zastraszają Polaków, w szczególności tych wybitnych...
Pentody
Oświadczenie uniwersytetu i kurii powołuje się na św Jana Pawła II. Ale Święty Papież powiedział również: "...poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" To są słowa Pana Jezusa (J 8,32). Czy już nie obowiązują ?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY