Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 LIPCA
Bł. Benedykta XI, papieża
Bł. Benedykta XI, papieża
Imieniny obchodzą:
Donald, Estera, Lucjan
 

Potężne trzęsienie ziemi w Chorwacji. Runęła iglica katedry w Zagrzebiu

Data publikacji: 2020-03-22 12:00
Data aktualizacji: 2020-03-22 15:38:00
WIADOMOŚCI
Fotograf: Emica Elvedji, Pixsell

W niedzielę rano północna Chorwacja doświadczyła potężnego trzęsienia ziemi o magnitudzie na poziomie 5,3. Epicentrum znajdowało się nieopodal Zagrzebia, gdzie poważnemu zniszczeniu uległa katedra. Prawdopodobnie nie ma żadnych ofiar śmiertelnych.

 

Do trzęsienia ziemi w Chorwacji doszło wczesnym rankiem w niedzielę. Jak informuje agencja Associated Press, trzęsienie było na tyle poważne i dramatyczne, że mieszkańcy wybiegali ze swoich mieszkań i domów na ulicę. Epicentrum miało miejsce około 7 km na północ od Zagrzebia. To właśnie stolica Chorwacji najbardziej ucierpiała w wyniku zdarzenia. Zawaliła się m.in. iglica katedry, a także część dachu, która wpadła do środka kościoła.

 

Zniszczeniu uległa również część szpitala. Pod jego gruzami znaleziono ciało 15-latka, który wcześniej w stanie ciężkim trafił pod opiekę lekarzy. Pierwotnie informowano, że chłopiec nie dawał znaków życia i zmarł. Media jednak wycofały się z tej informacji.

 

W Zagrzebiu oprócz poważnych zniszczeń katedry i częściowego runięcia iglicy, a także zniszczenia szpitala, odnotowano również mniejsze szkody. Konsekwencją trzęsienia ziemi są również popękane ściany, także budynków mieszkalnych. Uszkodzone zostały również dachy, z których osunęły się kominy. Spadające cegły oraz gruz uszkodziły zaparkowane na ulicach samochody.

 

Europejskie Centrum Sejsmologiczne stwierdziło, że siła trzęsienia ziemi miała magnitudę 5,3. Spowodowało to przerwę w dostawie prądu, a także wywołało niewielkie pożary. Associated Press podaje, że odnotowano co najmniej jeden wstrząs wtórny, ale jego siła nie była znacząca. Zdaniem niemieckiego ośrodka badań geologicznych, hipocentrum było zlokalizowane na głębokości 10 km.

 

 

Źródło: wp.pl, TVP Info, Associated Press

WMa

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Scorpio
Potężne to nie było trzęsienie a jednak przyniosło spore zniszczenie. Być może miało miejsce tuż pod powierzchnią ziemi. Tam gdzie mieszkaliśmy było o sile 5,4 a obyło się prawie bez szkód.
@aaa
A skąd niby masz dane o średnim IQ osób wierzących i niewierzących?
Nick
Wystarczy spojzec na mapke rzezi nienarodzonych tzw aborcji na wikipedia,skoro my widzimy to myslicie ze Bog nie wie gdzie wylac czasze zaplaty jezeli nie bedzie nawrocenia lub niedowidzi? czyz sie schowaja pod koldre we wlasnej glupocie myslac ze ujda?
aaa
@Arkadiusz Każdy, kto ukończył szkołę wie, co to jest ruch płyt tektonicznych. Średnia IQ osoby wierzącej wynosi 100. Średnia IQ w populacji wynosi 100. Zatem wiara nie wpływa na zamknięcie umysły na naukę. Duży odsetek niewierzących pośród osób o wysokim IQ >120 rekompensowany jest wstydliwie ukrywanym dużym odsetkiem niewierzących u osób o niskim IQ
Cieślanin
Bóg daje znaki czasu Europie a ta nic sobie z tego nie robi tylko każe zamykać kościoły, zakazuje sprawować Mszy Św. i sakramentów. Dokąd zmierzasz Europo?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY