Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 12 LIPCA
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
XV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Brunon, Jan
 

Powiat białostocki krytykuje pomysł Parlamentu Europejskiego w sprawie dodatkowego podatku od mięsa

Data publikacji: 2020-02-28 11:01
Data aktualizacji: 2020-02-28 11:39:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Couleur)

Rada Powiatu Białostockiego przyjęła stanowisko w sprawie inicjatywy Parlamentu Europejskiego dotyczącej wprowadzenia dodatkowego podatku od produkcji i sprzedaży mięsa. W stanowisku czytamy m.in.: „pomysł opodatkowania cen mięsa uważamy za nieracjonalny”.


Radni powiatu, w którym produkcja mięsa jest istotną gałęzią rolnictwa, uważają, że jego wprowadzenie nie przyniesie żadnego pożytku, a przeciwnie – straty. „Rada Powiatu Białostockiego, reprezentująca mieszkańców powiatu, wyraża zaniepokojenie inicjatywą części posłów Parlamentu Europejskiego, zmierzającą do wprowadzenia dodatkowego podatku od produkcji i sprzedaży mięsa, który pozwoliłby ograniczyć jego spożycie w Unii Europejskiej, a co za tym idzie zmniejszeniu uległaby emisja CO2. Pomysł opodatkowania cen mięsa uważamy za nieracjonalny. Nie będzie miał większego wpływu na redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery” – czytamy w stanowisku przyjętym przez radnych Powiatu Białostockiego.


Samorządowcy wskazują, iż ekstra podatek od mięsa zaszkodzi jego producentom i wydrenuje kieszenie milionów konsumentów. „Wprowadzenie podatku uderzy bezpośrednio w branżę mięsną, której koszty produkcji znacznie wzrosną, co przyczyni się do spadku opłacalności hodowli i przetwórstwa”. Przy tym, jak piszą w stanowisku radni, eurodeputowani powinni raczej szukać innych winnych nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery niż rolnicy. Przypominają, że według danych samej Unii Europejskiej produkcja zwierzęca ma zaledwie czteroprocentowy udział w emisji CO2. Same Chiny produkują tego gazu więcej. Natomiast polscy producenci wieprzowiny i tak stoją na skraju opłacalności hodowli z powodu obecnego w naszym kraju od lat wirusa ASF.


Dlatego też radni powiatu mówią stanowcze nie dodatkowemu opodatkowaniu produkcji mięsa. „Sprzeciwiamy się inicjatywie podatkowej, której wprowadzenie pozbawi pracy rolników, przyczyni się do upadłości gospodarstw rolnych i zakładów przetwórstwa mięsa. Wzrośnie natomiast import wyrobów gorszej jakości, narażając zdrowie konsumentów” – piszą radni w stanowisku, które zostanie skierowane do Parlamentu Europejskiego.


Samorząd Powiatu Białostockiego nie po raz pierwszy zajmuje konkretne stanowisko wobec problemów, które dotykają jego mieszkańców. W kwietniu 2019 roku radni przyjęli specjalne stanowisko sprzeciwiające się promocji LGBT oraz gender. Twierdzili w nim, że stanowisko to jest protestem przeciwko narzucaniu dzieciom wykrzywionego obrazu ludzkiej seksualności, który niszczy ich sumienie. Przyjęte w tej sprawie stanowisko nosi wymowną nazwę „Przeciwko karcie LGBT i wychowaniu seksualnemu w duchu ideologii gender”. Tak jak inne podobne stanowiska, zatwierdzone już przez prawie 90 samorządów w Polsce, jest ono obecnie celem ataków środowisk LGBT.

 


Adam Białous

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ala wilk
No jasne, ten kto nie je codziennie schabowego jest głupi.
tom
Znalazł się inteligent, co to w korpo zasuwa całymi dniami na sałacie i szpinaku. Po co mu mięso? Jeszcze by trochę rozumu przybyło? Chociaż jak powiadają starzy ludzie powinien modlić się o zdrowie, bo o rozum już za późno.
ala wilk
Zmienia się nasz styl życia pracujemy częściej umysłowo niż fizycznie więc nie potrzeba nam już tyle mięsa co kiedyś. Nawet rolnicy koszą dziś zboże kombajnem a nie kosą.
ala wilk
Przecież można przerzucić się na stawy rybne chyba że od ryb też będzie podatek.
L
Ależ PE właśnie o to chodzi, by wydrenować kieszenie hodowców i jednocześnie wypełnić swoje. Cała ta ekohisteria jest przecież narzędziem.