Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 15 SIERPNIA
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
Wniebowzięcie NMP
Imieniny obchodzą:
Maria, Tarsycjusz, Napoleon
 

„Prawica pragmatyczna”. Początek długiego romansu z lewicą?

Data publikacji: 2018-09-20 07:01
Data aktualizacji: 2018-09-20 07:22:00
OPINIE
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

„Cel uświęca środki” – maksyma ta jest dobrze znana i najwyraźniej wciąż modna w polityce. Oto bowiem okazuje się, że w wyborczej walce nie liczą się zasady, niestraszny też żaden koalicjant, nawet jeśli pochodzi z odległych galaktyk politycznych. Ważny jest tylko wynik końcowy. Żeby „tamci źli” więcej nie powrócili… I oby tylko powyborcza rzeczywistość jaką zgotują nam nasi „wybawcy”, nie okazała się zbyt bolesna.

 

W polityce o szybkie zwroty akcji nietrudno. Jeszcze niedawno Patryk Jaki dla Piotra Guziała był nomen omen „nijakim” kandydatem. Teraz warszawski polityk przekazuje wiceministrowi sprawiedliwości swoje poparcie, a Jaki zaprasza Guziała do objęcia stanowiska wiceprezydenta stolicy. Niby nic w tym dziwnego, że słabsi kandydaci „oddają” swój elektorat tym liczącym się w walce. Tyle, że w tym przypadku mówimy wszak o zupełnie przeciwległych biegunach. Egzotyczny sojusz lewicowego polityka z historią w SLD z człowiekiem obozu Zjednoczonej Prawicy mógł zatem niejednego zdziwić.

 

Trzeba być tu czujnym, bo tego rodzaju porozumienia mogą być balonem testowym na przyszłość. Mogą sprawdzać ile gotów jest przyjąć elektorat PiS i na jaki sojusz przymknąć oko – także na poziomie polityki ogólnokrajowej. Wydaje się bowiem, że sprzyjające rządowi media, mariaż Guziała i Jakiego „przełknęły bez popitki”. Problemu też nie sprawiało im to, że człowiek kojarzony z przywiązaniem do wartości chrześcijańskich składa obietnice co do przyszłego funkcjonowania programu in vitro dla mieszkańców Warszawy.

 

Patryk Jaki ogłosił, że Guział jako wiceprezydent będzie odpowiadał m.in. „za kulturę, organizację dużych imprez np. WOŚP, kontakty z przedsiębiorcami. Witamy na pokładzie Uczciwej Warszawy - lewicę. Chcemy pragmatycznego samorządu dla wszystkich” – napisał Jaki na Twitterze.

 

Trudno by nie pojawiły się pytania. Choćby o to, po jakież to projekty z dziedziny kultury sięgnie człowiek z lewicowym zacięciem? Czy znajdzie się w nich miejsce na promocję ruchów LGBT? A może warszawski ratusz wyda zgodę na kolejną „Klątwę” w miejskim teatrze? Piotr Guział znany jest przecież ze swych „otwartych” poglądów. Dość przypomnieć, co mówił niegdyś „Newsweekowi”: „Związki partnerskie? Jak najbardziej. Adopcja dzieci przez pary gejowskie? Jeśli jeden z partnerów jest biologicznym ojcem lub matką, to czemu nie. Legalizacja narkotyków? Na pewno depenalizacja posiadania. Refundacja in vitro? Oczywiście”. Czy to naprawdę tego chcą wyborcy Jakiego?

 

Nie można pominąć również wspomnianej przez kandydata PiS kwestii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Patryk Jaki dał się przecież poznać jako człowiek oceniający negatywnie inicjatywy Jurka Owsiaka. W jednym z programów publicystycznych na antenie TVN24 mówił wprost, że „Ludzie, którzy wpłacają na WOŚP, nie wiedzą, że te zasoby są wykorzystywane na przykład do organizacji Woodstocku, na którym promowane są wartości związane z cywilizacją śmierci, walczące z dziećmi z zespołem Downa”. Za rządów PiS finał imprezy kręcącej się wokół hasła „róbta co chceta” wyemigrował też z publicznej telewizji. Ale jak widać, walka o warszawskiego wyborcę ma swoje prawa…

 

Nie zdziwmy się zatem, gdy w zarządzanej przez prawicowego polityka stolicy pojawi się a to nowy program in vitro, albo – na wzór Gdańska – inicjatywa wprowadzająca seksedukatorów do szkół i wspierająca w przestrzeni publicznej hasła rodem z notatnika genderowego aktywisty.

 

Kampania wyborcza wiele zmienia – niestety także w postawach polityków. A to co dzieje się w stolicy, na etapie walki o samorządy, nie musi być przecież jednorazowym wybrykiem szefów sztabu Jakiego! Ów trend bratania się PiS z lewicą wskazywać może na przyszłe scenariusze rozpisywane przez polską „prawicę”, już nie na szczeblu lokalnym, ale centralnym! Na jakiż więc sojusz skłonna będzie pójść Zjednoczona Prawica, by utrzymać się przy władzy? O ile obecnie koalicja z PO czy partiami pokroju Nowoczesnej czy Razem wydaje się nierealna, to wsparcie może przyjść np. z PSL, a także SLD…? Wszak – co tu ukrywać – w kwestiach socjalnych lewicowej partii z PiS-em jest po drodze.

 

A kwestie światopoglądowe? Jak widać – można je „jakoś” pogodzić. Niestety dziwnym trafem zawsze odbywa się to kosztem elektoratu katolickiego. I partia rządząca ma już w tym zakresie pewne „zasługi”. Jakie? Cóż, wystarczy wspomnieć o omijaniu szerokim łukiem takich postulatów jak zakaz aborcji czy wypowiedzenie konwencji stambulskiej, sączącej do polskiego prawa genderowy jad. I choć może się wydawać, że legalizacja homozwiązków nie jest dziś problemem polskim (bo gwarantem ma być tu przecież sam prezes Jarosław Kaczyński), to jednak przygarnianie pod swe skrzydła polityków, którym tego rodzaju związki się podobają, wydaje się co najmniej poważnym sygnałem alarmowym.

 

Czyż bowiem kierując się „wyższymi celami” – jakim ma być odsunięcie ludzi PO od władzy, czy to na szczeblu krajowym czy samorządowym – można usprawiedliwiać wybór jakiegoś „mniejszego zła”? Zdrowy rozsądek mówi: NIE! Ale życie polityczne chce iść własną drogą, zupełnie w oderwaniu od rzeczywistości, ale i zasad moralnych. Ale co ważne, w prawicowych, sprzyjających rządowi mediach nie brakuje klakierów takich rozwiązań oraz entuzjastycznych nagłówków chwalących przebiegłość prawicy, takich jak: „nowa jakość”, „pragmatyzm”, „szach – mat”!

 

Tak oto dziś Warszawa, a za chwilę cała Polska zostanie „otwarta” – na wszystkich i na wszystko… Byle tylko pozostać przy władzy lub po nią sięgnąć. Różnica polegać będzie na tym, że rewolucyjne zmiany nie dokonają się rękami tych, którzy jawnie się ich domagają, ale tych, którzy twierdzą, że stawiają im opór.

 

Marcin Austyn

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
UPS
" nawet jeśli pochodzi z odległych galaktyk " - byle był po kądzieli ?
do trooper
A czy Patryk Jaki jest w dniu dzisiejszym (22.09.2018) prezydentem Warszawy? Przecież na twoją "krótkowzroczność" podałem przykład nie odnoszący się do konkretnej osoby. Co do twej opinii "Chodzenie takie zajęcia jest dobrowolne i nikt nikogo nie zmusza do chodzenia" - potwierdzasz tylko swe oderwanie od rzeczywistości. Teoretycznie POZORNIE masz rację, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Na PCh24 opisywano niedawno jak wciskano seksedukację w Gdańsku - zmuszając dzieci do uczestnictwa CHYBA ŻE dotrze do dyrekcji szkoły protest rodziców, a jednocześnie maksymalnie utrudniając ten protest - rodzice byli informowani ogólnikowo o jakimś szkoleniu, i to mailem w ostatniej chwili. Czyli: nie wszyscy rodzice mieli możliwość przeczytać informację i zdążyć zaprotestować, nawet gdyby zorientowali się o co naprawdę chodzi w tym "szkoleniu".
tereferek
Ludzie! coście się tak podjarali tymi wyborami?! na serio uważacie, że macie jakikolwiek wpływ na to, kto będzie rządził? twierdzę, że już na pewno nie mamy żadnego wpływu na to, jak Polska będzie rządzona. A przecież... od odzyskania niepodległości minęło 100 lat. Przez te 100 lat nie było w Polsce ANI JEDNEJ zacnej osoby na czele Państwa. Poczynając od Piłsudskiego (poczwórny agent obcych mocarstw, który za pieniądze od Anglików zrobił przewrót majowy, wykorzystał połowę z powierzonych mu na ten cel pieniędzy resztę zwrócił) poprzez jego kolesi ze skoku spod Bezdan (trzech czy czterech późniejszych premierów Polski). O takich "mężach stanu" jak Bierut, Gomułka, Jaruzelski czy Wałęsa nie wspomnę. A po drodze jeszcze "atrakcje" typu umowa Ribbentrop-Mołotow. Uważacie, że Polskę od zagłady wybawiły demokratyczne wybory i wasze głosowania?!! Czyście powariowali!!! Czyście zapomnieli, że mamy Królową?! Królową w pełni legalną i oficjalną! że jest nią Matka Pana Naszego
trooper
@do trooper 1.A czy Patryk Jaki kiedykolwiek mówił, że wprowadzi taką seksedukację? 2. Chodzenie takie zajęcia jest dobrowolne i nikt nikogo nie zmusza do chodzenia.
Dariusz
Tata roku Patryk Jaki chce dla Warszawiaków invitro. Nie wiadomo przy tym czy zdaje sobie sprawę z faktu, że gdyby zespół Downa był diagnozowany w najwcześniejszym etapie życia, to takie zarodki - podobnie jak wiele innych z powodów innych ciężkich schorzeń - nie przeszłyby selekcji eugenicznej. Tata roku Patryk Jaki jednak idzie hardo po władzę.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY