Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 11 LIPCA
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Imieniny obchodzą:
Olga, Benedykt, Kalina
 

Premier Morawiecki: trwają rozmowy o przerzuceniu do Polski wojsk USA z Niemiec

Data publikacji: 2020-06-06 09:00
Data aktualizacji: 2020-06-06 10:02:00
WIADOMOŚCI
Fot. RMF24.pl

Decyzja o liczbie żołnierzy leży po stronie Stanów Zjednoczonych, prezydenta Trumpa, ale my liczymy na to, że ten kontyngent w Polsce będzie cały czas rósł – powiedział szef rządu o sprawie transferu żołnierzy USA do krajów wschodniej flanki NATO.

 

 

W sobotnim wywiadzie dla radia RMF prezes Rady Ministrów odpowiadał między innymi na kwestie związane z planowanym przez Stany Zjednoczone wycofaniem kontyngentu wojskowego z Niemiec i przerzuceniem go do innych państw, w tym Polski.

 

Krzysztof Ziemiec pytał między innymi, czy wszyscy amerykańscy żołnierze zza Odry – a więc 9,5 tysiąca – zostaną przerzuceni do naszego kraju.

 

- To jest oczywiście decyzja po stronie Stanów Zjednoczonych, prezydenta Trumpa, ale my liczymy na to, że ten kontyngent w Polsce będzie cały czas rósł. Proszę pozwolić mi tylko przypomnieć, że jeszcze 4 lata temu było to 500, dziś jest to blisko 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich na polskiej ziemi, a więc bezpieczeństwo Polski wzrasta – odpowiedział Mateusz Morawiecki.

 

Premier uważa, iż to przesunięcie wzmocni wschodnią flankę NATO. – Prawdziwe niebezpieczeństwo czyha zza wschodniej granicy – stwierdził.

 

- Rozmowy trwają, ponieważ takie negocjacje odbywają się w ciszy, rezultaty zostaną podane do publicznej wiadomości za jakiś czas (…). Kto zapłaci? – W przypadku obecności wojsk amerykańskich częściowo płacone są środki z budżetu amerykańskiego, częściowo – utrzymanie baz i tak dalej –  z budżetu polskiego – brzmiała odpowiedź.

 

Premier nie sprecyzował, jaki jest procentowy udział w kosztach obydwu stron. – W przypadku różnych typów wojsk jest  to bardzo różne i podlega oczywiście negocjacjom, dyskusjom, rozmowom. Jest to zupełnie niewspółmierne do tego, w jaki sposób możemy [w ten sposób] wzmacniać swoje bezpieczeństwo – ocenił szef rządu.

 

 

Źródło: RMF24.pl

RoM

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Mirek
Same plany przejęcia przez amerykańską marynarke wojenną bazy w Redzikowie stały sie powodem głębokiej penetracji całego regionu przez jej wywiad, czego widoczna oznaką była prezydentura Biedronia w Słupsku . Te działania wywiadowcze przemieniły się w obecnej chwili w wystruganie nam z banana przez wywiad amerykańskiej marynarki jednego z kandydatów na prezydenta. Nawet tymczasowa obecność amerykańskich wojsk i floty w Polsce wcale nie jest neutralna i przyjazna. Gra polityczna jaka prowadzi na nasz koszt amerykański rząd jest doskonala okazją dla amerykańskich korporacji i amerykańskich urzędników rządowych do nieustannego obrabowywania nas . Trwanie tego stanu rzeczy przez 30 lat dowodzi , że głównie na tym polega rola wyznaczna nam przez naszego obecnego najważniejszego sojusznika.
Mirek
Amerykańskie plany nigdy nie zakładały i nie zakładają wejścia floty na Bałtyk ,ponieważ to byłoby dla niej pułapką . Bez kontrolowania Bałtyku nie ma mozliwości zapewnienia zaopatrzenia wojsk ladowych w Polsce.W obecnej chwili te wojska siłą rzeczy mogą tylko odgrywać rolę zakładnika . Jedyną realną obroną tych wojsk , bo nie ma mowy o ich działaniach operacyjnych przeciw Rosji, byłoby zastosowanie broni atomowej. Chyba nawet największy zwolennik USA w Polsce nie wierzy , że Amerykanie zdecyduja sie na taki krok. Jeśli ktos nie przedstawi realnego i niezawodnego spososbu zaopatrzenia amerykańskich wojsk w Polsce, to mamy do czynienia tylko z grą i to najpewniej naszym kosztem.
Krakusik
@slaw Pogarda jaką okazujesz innym świadczy wyłącznie o naiwności politycznej. Trudno ocenić decyzje premiera... Historia Polski tego wyraźnie dowodzi... Ameryką rządzi obecnie człowiek, który przynajmniej deklaratywnie popiera prawdę... Co będzie jak przyjdzie do władzy człowiek spod amerykańskiego sierpa i młota? Pamiętaj, że wielu amerykańskich polityków głosi te idee w ukryty sposób. Chodzi bowiem o szeroko rozumiany ateistyczny światopogląd, obecny chociażby w Nowym Jorku w haniebnym prawie aborcyjnym.
zbigniew
gdybys premierze byl premierem faktycznie to pierwsza decyzja to byloby opuszczenie nowotworu WHO
Ryś
"Prawdziwe niebezpieczeństwo czyha zza wschodniej granicy ? stwierdził." KONKRETNIE.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY