Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Presja ma sens! Rząd poluzował limity wiernych w kościołach

Data publikacji: 2020-05-13 14:00
Data aktualizacji: 2020-05-13 15:32:00
OPINIE
Fotograf: Arkadiusz Lawrywianiec/Archiwum: Forum

Sprzeciw wiernych wobec traktowania kościołów jako jednego z głównych źródeł zagrożenia epidemicznego i żądanie zniesienia limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć we Mszy św. przyniósł skutek. Rząd w trzecim etapie odmrażania Polski złagodził obostrzenia. To wprawdzie mały krok ku normalności, ale potwierdza on, że wierni powinni upominać się o swoje prawa. Walka trwa, bo nowe – łagodniejsze – limity wciąż są dotkliwe dla wiernych. Dołącz do protestu!

 

10 metrów kwadratowych na osobę – wedle tego limitu w niedzielę 17 maja liczona będzie dopuszczalna liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwach. To kolejny, mały krok w odmrażaniu życia religijnego Polaków. Decyzja rządu pokazuje, że wierni muszą upominać się o ważne dla nich sprawy – jak dostęp do kościołów, który w czasie epidemii koronawirusa został drastycznie ograniczony.

 

Przypomnijmy, że za pośrednictwem platformy protestuj.pl, w ramach akcji „My chcemy Boga” do premiera Mateusza Morawieckiego trafiło dotąd niemal 30 tys. protestów w sprawie niesprawiedliwych limitów dotykających życia religijnego Polaków. Rząd wykonał mały rok i poluzował obowiązujące dotąd obostrzenia, ale nie pozwolił jeszcze na pełne otwarcie kościołów, nawet w podwyższonym reżimie sanitarnym. Trzeba zauważyć, że ruch rządu zmierza też w kierunku wskazanym przez hierarchów, którzy apelowali o zmianę limitów – z 15m2 na osobę do 9m2 na osobę i 6m2 na osobę w małych kościołach.

 

Nowe obostrzenia to jednak wciąż niesprawiedliwe traktowanie. Wystarczy spojrzeć na wprowadzony od 18 maja limit osób w lokalu gastronomicznym. Tu na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2!!!! Obowiązuje też zasada zachowania 2 m odległości między stolikami i zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

 

Łatwo obliczyć, że przy zachowaniu bezpiecznego promienia 1,5m, powierzchnia przypadająca na osobę wynosi ok. 7m2 i to bez maseczek. W kościołach jest to 10m2 z obowiązkiem zakrywania twarzy. Dość dodać, że we Włoszech – kraju w którym COVID-19 wyrządził najwięcej spustoszenia w Europie – od 18 maja w kościołach jako bezpieczny uznawany będzie 1m odległości od kolejnej osoby.

 

Tym bardziej nie można zatrzymać się w połowie drogi i trzeba przypominać rządzącym, że nie ma zgody na tak niesprawiedliwe traktowanie wiernych. Akcja „My chcemy Boga” wciąż trwa i można do niej dołączyć w każdej chwili. Każdy głos się liczy, bo – niestety – nawet media katolickie niechętnie upominają się o otwarcie kościołów, godząc się z przeniesieniem życia religijnego do internetu.

 

 

Marcin Austyn

Dołącz do akcji „My chcemy Boga”!

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
aleksandeer gra
Sprawa ograniczenia ilości wiernych w kościołach to dowód na to, że episkopat to najgrzeczniej mówiąc trusie. Jak ktoś napisał wirus jest katolikiem chodzi stale do kościoła. Walka powinna zacząć się dawon temu i nafal episkopat siedzi ja mysz pod miotłą.
Republikanin
@kubek44: Wszystko to słuszne może za wyjątkiem Komunii do ręki, ale w sytuacji rzeczywistej, niebezpiecznej epidemii. Obecnie nie ma do tego żadnych przesłanek.
kubek44
mimo korpostylu zarządzania Kościołem w Polsce i na świecie, nie wprowadzono jednolitych zasad uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach; mnie jako naprawdę bardzo dobrze życzącemu Kościołowi nie odpowiada brak zachowania podstawowych zasad higieny w większości świątyń; uczestniczę w obrzędach od ostatniego dnia limitu - 5 osób był to rozbój w biały dzień ze strony rządzących; są niestety tylko nieliczne kościoły gdzie: 1/ kapłan przed udzielaniem Komunii św. dezynfekuje ręce płynem znajdującym się gdzieś w prezbiterium, 2/ kapłani udzielają każdy w innej formie Komunii św. na rękę i tradycyjnie a w przypadku jednego kapłana najpierw na rękę a potem tradycyjnie, 3/ przed wejściem/wyjściem stoją ogólnodostępne środki dezynfekujące jak w każdej biedrze i lidlu + może rękawice, myślę, że jeśli te podstawowe zasady byłyby preferowane w większości świątyń, wtedy bardziej śmiało biskupi mogliby walczyć o co najmniej zrównanie z knajpami, marketami limitu na m2
Adam
Czyli dla rządu wypicie browara w knajpie jest ważniejsze od Przenajświętszego Sakramentu. Módlmy się za nich.
Doktorek
Ktoś tu chyba nie lubi swoich współwyznawców. Średnia wieku na Mszy Św. w moim kościele to tak ok. 70. To zdecydowanie grupa, w której jest największa śmiertelność. Co 10 staruszek umrze, jak się zarazi. Kochani, dajcie szansę tym ludziom- kilka miesięcy jeszcze wytrzymają te maseczki. W restauracjach średnia wieku to ok. 30-40 lat. Tu przy zakażeniu 99,9 % przeżyje. Pozdrawiam serdecznie.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY