Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 11 LIPCA
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Imieniny obchodzą:
Olga, Benedykt, Kalina
 

Presja ma sens! Rząd poluzował limity wiernych w kościołach

Data publikacji: 2020-05-13 14:00
Data aktualizacji: 2020-05-13 15:32:00
OPINIE
Fotograf: Arkadiusz Lawrywianiec/Archiwum: Forum

Sprzeciw wiernych wobec traktowania kościołów jako jednego z głównych źródeł zagrożenia epidemicznego i żądanie zniesienia limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć we Mszy św. przyniósł skutek. Rząd w trzecim etapie odmrażania Polski złagodził obostrzenia. To wprawdzie mały krok ku normalności, ale potwierdza on, że wierni powinni upominać się o swoje prawa. Walka trwa, bo nowe – łagodniejsze – limity wciąż są dotkliwe dla wiernych. Dołącz do protestu!

 

10 metrów kwadratowych na osobę – wedle tego limitu w niedzielę 17 maja liczona będzie dopuszczalna liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwach. To kolejny, mały krok w odmrażaniu życia religijnego Polaków. Decyzja rządu pokazuje, że wierni muszą upominać się o ważne dla nich sprawy – jak dostęp do kościołów, który w czasie epidemii koronawirusa został drastycznie ograniczony.

 

Przypomnijmy, że za pośrednictwem platformy protestuj.pl, w ramach akcji „My chcemy Boga” do premiera Mateusza Morawieckiego trafiło dotąd niemal 30 tys. protestów w sprawie niesprawiedliwych limitów dotykających życia religijnego Polaków. Rząd wykonał mały rok i poluzował obowiązujące dotąd obostrzenia, ale nie pozwolił jeszcze na pełne otwarcie kościołów, nawet w podwyższonym reżimie sanitarnym. Trzeba zauważyć, że ruch rządu zmierza też w kierunku wskazanym przez hierarchów, którzy apelowali o zmianę limitów – z 15m2 na osobę do 9m2 na osobę i 6m2 na osobę w małych kościołach.

 

Nowe obostrzenia to jednak wciąż niesprawiedliwe traktowanie. Wystarczy spojrzeć na wprowadzony od 18 maja limit osób w lokalu gastronomicznym. Tu na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2!!!! Obowiązuje też zasada zachowania 2 m odległości między stolikami i zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

 

Łatwo obliczyć, że przy zachowaniu bezpiecznego promienia 1,5m, powierzchnia przypadająca na osobę wynosi ok. 7m2 i to bez maseczek. W kościołach jest to 10m2 z obowiązkiem zakrywania twarzy. Dość dodać, że we Włoszech – kraju w którym COVID-19 wyrządził najwięcej spustoszenia w Europie – od 18 maja w kościołach jako bezpieczny uznawany będzie 1m odległości od kolejnej osoby.

 

Tym bardziej nie można zatrzymać się w połowie drogi i trzeba przypominać rządzącym, że nie ma zgody na tak niesprawiedliwe traktowanie wiernych. Akcja „My chcemy Boga” wciąż trwa i można do niej dołączyć w każdej chwili. Każdy głos się liczy, bo – niestety – nawet media katolickie niechętnie upominają się o otwarcie kościołów, godząc się z przeniesieniem życia religijnego do internetu.

 

 

Marcin Austyn

Dołącz do akcji „My chcemy Boga”!

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
aleksandeer gra
Sprawa ograniczenia ilości wiernych w kościołach to dowód na to, że episkopat to najgrzeczniej mówiąc trusie. Jak ktoś napisał wirus jest katolikiem chodzi stale do kościoła. Walka powinna zacząć się dawon temu i nafal episkopat siedzi ja mysz pod miotłą.
Republikanin
@kubek44: Wszystko to słuszne może za wyjątkiem Komunii do ręki, ale w sytuacji rzeczywistej, niebezpiecznej epidemii. Obecnie nie ma do tego żadnych przesłanek.
kubek44
mimo korpostylu zarządzania Kościołem w Polsce i na świecie, nie wprowadzono jednolitych zasad uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach; mnie jako naprawdę bardzo dobrze życzącemu Kościołowi nie odpowiada brak zachowania podstawowych zasad higieny w większości świątyń; uczestniczę w obrzędach od ostatniego dnia limitu - 5 osób był to rozbój w biały dzień ze strony rządzących; są niestety tylko nieliczne kościoły gdzie: 1/ kapłan przed udzielaniem Komunii św. dezynfekuje ręce płynem znajdującym się gdzieś w prezbiterium, 2/ kapłani udzielają każdy w innej formie Komunii św. na rękę i tradycyjnie a w przypadku jednego kapłana najpierw na rękę a potem tradycyjnie, 3/ przed wejściem/wyjściem stoją ogólnodostępne środki dezynfekujące jak w każdej biedrze i lidlu + może rękawice, myślę, że jeśli te podstawowe zasady byłyby preferowane w większości świątyń, wtedy bardziej śmiało biskupi mogliby walczyć o co najmniej zrównanie z knajpami, marketami limitu na m2
Adam
Czyli dla rządu wypicie browara w knajpie jest ważniejsze od Przenajświętszego Sakramentu. Módlmy się za nich.
Doktorek
Ktoś tu chyba nie lubi swoich współwyznawców. Średnia wieku na Mszy Św. w moim kościele to tak ok. 70. To zdecydowanie grupa, w której jest największa śmiertelność. Co 10 staruszek umrze, jak się zarazi. Kochani, dajcie szansę tym ludziom- kilka miesięcy jeszcze wytrzymają te maseczki. W restauracjach średnia wieku to ok. 30-40 lat. Tu przy zakażeniu 99,9 % przeżyje. Pozdrawiam serdecznie.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY
RELIGIA

Memento mori

KALENDARIUM

11 lipca