Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 11 LIPCA
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Imieniny obchodzą:
Olga, Benedykt, Kalina
 

Prezes IPN: komunistyczni zbrodniarze nadal będą ścigani. Warunek: nowelizacja ustawy

Data publikacji: 2020-05-29 08:00
Data aktualizacji: 2020-05-29 08:34:00
WIADOMOŚCI
Fot. Krystian Maj/FORUM

Jarosław Szarek, prezes IPN zapewnił, że zapisy ustawy o IPN dotyczące zbrodni komunistycznych zostaną znowelizowane. Zgodnie z obowiązującym prawem 1 sierpnia 2020 r. ulegają przedawnieniu przestępstwa komunistyczne, takie jak m.in. pałowanie obywateli przez MO.

 

Według Jarosława Szarka nowelizacja ustawy o IPN dotycząca przedłużenia czasu ścigania przestępstw komunistycznych jest konieczna, w związku z czym z pewnością zostanie przyjęta. Jego zdaniem czas po 1989 roku nie został w pełni wykorzystany, by w pełni osądzić odpowiedzialnych za komunistyczne zbrodnie popełnione w PRL-u.

 

Nie było woli politycznej, żeby te zbrodnie ścigać, żeby sprawcy zostali osądzeni. Niestety przez te 30 lat wielu sprawców uniknęło odpowiedzialności sądowej – już nie żyją. W wielu przypadkach nie poznamy okoliczności zbrodni. Ale jest jeszcze pamięć, działania naukowo-edukacyjne, które prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, w tym zakresie żadnego przedawnienia nie będzie – podkreślił prezes Instytutu.

 

Jarosław Szarek wskazuje, że „nikt nie dyskutuje o przedawnieniu zbrodni totalitaryzmu niemieckiego, nazistowskiego, dlatego zbrodnie komunistyczne nie powinny zostać przedawnione. Przez kilkadziesiąt lat istnienia PRLu w ogóle nie mogły być ścigane, dlatego jeżeli jest jakakolwiek jeszcze możliwość, żeby wymierzyć w ten sposób sprawiedliwość, to trzeba do tego zmierzać”.

 

Przepisy określają zbrodnie komunistyczne jako represje lub inne formy naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności, które popełnili funkcjonariusze państwa komunistycznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych niebędących zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości rozpoczyna się od dnia 1 sierpnia 1990 roku.

 

Karalność tych zbrodni ustaje po 40 latach, gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa, oraz po 30 latach, gdy czyn stanowi tak zwaną inną zbrodnię komunistyczną.

 

Źródło: polskieradio24.pl, Polskie Radio 24, PCh24.pl

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
małodobry
To będzie tak jak u Niemców. Najpierw przez dziesięciolecia cackali się z prawdziwymi zbrodniarzami wojennymi, którzy dostawali uniewinnienia albo śmieszne wyroki nie odsiedziane nawet w połowie. Ostatnio jednak wzięli się za 95-latków, którzy jako młodzi chłopcy wcieleni do Wehrmachtu trafili jako strażnicy do pilnowania obozów - i tych sądzą dziś z całą surowością! W dodatku bez dowodów winy indywidualnej lecz za to, że byli w niewłaściwym miejscu w złym czasie! "Zmieniła się polityka karna". Moja rodzina bardzo ucierpiała od Niemców, ale mdli mnie od takich zakłamanych praktyk! Co do polskiej rzeczywistości - należałoby raczej zacząć sądzić tych, którzy przez minione 30 lat skutecznie blokowali i uniemożliwiali osądzenie, skazanie i wykonanie sprawiedliwych wyroków na komuchach!
krowa co dużo
no puki co ścigani tyko teoretycznie,,,, no bo proszę o konkrety: jakiego to niby zbrodniarza udało się ścignąć za kadencji funkcjonariusza Szarka ???
mysle
Checie zemsty na "komunistach", odwetu i nowej krwi? To oni przyjda znow po nastepujacej zmianie rzadu i zrobia, co wy chcieli? Nienawisc bedzie žyla dalej
wwm
Jeden z nich, aktywny komunistyczny prokurator stanu wojennego ma, niestety, immunitet sędziowski Trybunału Konstytucyjnego
Kpt. Żbik
Panie Prezesie proszę działać i nie ustawać, ub-ek który mi paznokcie wyrywał w stanie wojennym na Mogilskiej dwa lata temu był - czy jest dziś nie wiem bo nie bywam tam - szefem "komendantem" posterunku przy pl. Inwalidów. Jest ich pełno nadal w całej milicji. Poukrywali się w państwowych instytucjach lub nomenklaturowych spółkach i żyją "jak u Pana Boga za piecem" a ich ofiary do niedawna nie mogły uczciwej pracy dostać. Moje życie pokiereszowali strasznie, choć dzięki ich działanią trafiłem na wojnę na której mogłem do sowieckich oficerów doradców strzelać i udało mi się kilku ich trwale wyeliminować, tyle mojej satysfakcji.