Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 11 SIERPNIA
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
NMP Świętolipskiej
Imieniny obchodzą:
Klara, Zuzanna, Filomena
 

Prezes Ordo Iuris: USA idą naprzód w sprawie roszczeń żydowskich. Możemy temu zaradzić!

Data publikacji: 2020-07-31 09:00
Data aktualizacji: 2020-07-31 15:34:00
WIADOMOŚCI
fot. PCh24.pl

„Raport [Departamentu Stanu USA – red.] nie otwierając wojny o politykę historyczną robi krok naprzód w realizacji długofalowej strategii nadania roszczeniom organizacji społecznych przypisujących sobie prawo do reprezentowania ofiar Holocuastu podstawy prawnej w rodzącej się normie prawa międzynarodowego” – informuje mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

 

„Nie należy traktować tego alarmistycznie, a jedynie z pełną świadomością interesu politycznego partnera podjąć adekwatne, symetryczne działania przewidziane w prawie międzynarodowym” – podkreśla prezes Ordo Iuris.

 

Z pozytywnych cech raportu, mec. Kwaśniewski wymienia rzetelne opisanie sytuacji Polski w latach 1939-1945 oraz zaznaczenie zawiłości procesu reprywatyzacji w powojennej Polsce. Jednak dokument Departamentu Stanu dotyczący ustawy „Just Act 447” „umacnia rangę Konferencji Praskiej 2009 i Deklaracji Terezińskiej poprzez sformułowanie fałszywej tezy o rzekomych zobowiązaniach poczynionych przez 47 państw”. Dodatkowo, podkreśla problem mienia bezspadkowego i uznanego za porzucone po 1945 r.”

 

Największe niebezpieczeństwo dokumentu prezes Ordo Iuris upatruje w „nowatorskiej wykładni postanowień Umowy indemnizacyjnej USA-PRL 1960”, w której rząd Stanów Zjednoczonych przyjął na siebie „wszystkie roszczenia obywateli USA” (głównie osób pochodzenia żydowskiego). Departament Stanu w swoim dokumencie wyłącza z postanowień Umowy indemnizacyjnej „większości ocalonych z Holocaustu i ich rodzin” ponieważ twierdzi, że jej zapisy nie objęły osób, którym USA przyznało obywatelstwo po jej zawarciu.  

 

 „Nowatorska wykładnia jest całkowicie nieuprawniona w świetle ujętych w Konwencji wiedeńskiej oraz wynikającej z prawa zwyczajowego: zasad wykładni traktatów międzynarodowych oraz zasady, że prawo krajowe i jego stosowanie nie może wpływać na treść i zobowiązania przyjęte w umowie międzynarodowej” – stwierdza prezes Ordo Iuris. Zdaniem mec. Kwaśniewskiego Departament Stanu USA „czyni to w sposób stanowczy, nie wskazując na zaskakującą nowatorskość takiej wykładni”. „Sam stanowczy ton pokazuje, że jest to teza dyplomatyczna, a nie analityczne przestawienie zagadnienia” – zauważa.

 

Prezes Ordo Iuris wyjaśnia, że polski rząd może zaradzić „długofalowej strategii nadania roszczeniom organizacji społecznych przypisujących sobie prawo do reprezentowania ofiar Holocuastu podstawy prawnej w rodzącej się normie prawa międzynarodowego”.

 

„W tej sytuacji (…) wydaje się zasadne rozważenie przez polski rząd zajęcia równoważnego, zatem przez MSZ, stanowiska w sprawie: charakteru, treści i znaczenia (w istocie nierządowej) Konferencji Praskiej z 2009 r. oraz niepodpisanej nigdy Deklaracji Terezińskiej - nieuprawnionej wykładni Umowy indemnizacyjnej z USA 1960” – podkreśla prezes Ordo Iuris.

 

Źródło: Facebook.com

PR

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Kowalski
Temu departamentowi przypomnieć adres na Berlin.
prosty
Brawo Ordo Iuris. Może w końcu PiS podejmie skuteczne działania i dotrze, że to jest międzynarodowa rozgrywka strategiczna, jak w szachy. Żeby być skutecznym, trzeba przeciwnika szanować, przewidywać jego kroki, planować swoje, dobierać moment, a przede wszystkim znać i rozumieć zasady gry. W przeciwnym razie ockniemy się krok przed matem.
Mirek
Od 5 lat obserwujemy PIS-owski eksperyment , którego istota polega na sugerowaniu ,że dopuszczeni do władzy patrioci manewruja pomiędzy uwarunkowaniami zewnętrznymi i wewnętrznymi wykonując rózne zagadkowe ruchy ,ale per saldo ich rządy prowadzą nas do niepodległości. Według mnie ten eksperyment sie nie powiódł . Ciężary jakie są na nas nakładane w wyniku zagadkowych ruchów rządzącego PIS-u są takie ,że juz dzis mozna miec pewność , że nie dotrwamy do końca tej patriotycznej gry. Mówiąc otwarcie to poza anturażem patriotycznym polityka PIS-u nie wiele się rózni od polityki poprzednich kolonialnych ekip . Być może to jest głównym sensem przedstawienia odgrywanego nam przez PIS i Andrzeja Dudę.
Mirek
Rząd USA doskonale zdaje sobie sprawę z bezprawności swoich działąń i na pewno zna argumenty przedstawione przez dr Kwaśniewskiego.Problem polega na tym ,że rząd USA zainstalował sobie w Polsce kolejną ekipę rządzącą , której dyktuje co ma robić i która nie jest w stanie podjąć sensownej akcji w obronie polskich interesów. Nie ma takiej siły , która zmusiłaby np nauczyciela z ze szkoły podstawowej zrobionego polskim ministrem decyzją amerykańskiego urzędnika do postawienia się woli tego urzędnika. O to chodzi w demokracji i dlatego USA tak są zainteresowane jej rozpowszechnianiem. Moim zdaniem,jedyną drogą do uwolnienia się z tej anglosaskiej pułapki jest utworzenie partii katolickiej . Ludzie wierzący w Pana Boga , przynajmniej ich część, jest w stanie oprzeć sie róznym materialnym i niematerialnym bodżcom. Nieformalnie funkcjonujący zakaz istnienia takiej partii w świecie demokracji liberanej utwierdza mnie w tym przekonaniu.
veritas
no własnie! problkem polega na tym, ze po 89' wszyscy skrojeni nam ""politycy to tak zwani według kaczynskiego "poważni politycy" uznajacy roszczenia zydowskie! w tym kaczyński NIE rózni siue od trzaskalskiego i innych!!!