Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 27 PAŹDZIERNIKA
Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Sabina, Iwona
 

Prezydenci Rosji i Białorusi rozmawiali w Soczi o kredycie, wojsku oraz protestach

Data publikacji: 2020-09-15 15:00
Data aktualizacji: 2020-09-16 14:05:00
WIADOMOŚCI
Fot. TASS/Forum

Podczas poniedziałkowego spotkania w Soczi prezydenci Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko ustalili, że Rosja udzieli Białorusi kredytu w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na ratowanie gospodarki. Władimir Putin mówiąc o protestach trwających w państwie jego gościa, stwierdził, że jest to wewnętrzna sprawa tego kraju i jego obywatele powinni ją sami rozwiązać.

 

 

Rozmowy na temat pomocy finansowej rozpoczęto już podczas niedawnych odwiedzin Białorusi przez premiera Rosji Michaiła Miszustina. 1,5 mld dolarów pożyczki zapewne jednak nie zostało przyznane bez zobowiązań. Można to wywnioskować m.in. ze słów Dimitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Putina. Zapowiadając rozmowy prezydentów obydwu państw w Soczi, podał on, iż głównymi ich tematami będą „białoruskie długi, mapy drogowe integracji obu krajów, przyszłość naszej integracji oraz ceny surowców”. Widać, że nacisk położony tu został na integrację.

 

Rosja od wielu miesięcy naciska sąsiada na podpisanie umowy integracyjnej, która w poważnej mierze może pozbawić Mińsk suwerenności. Dlatego Białoruś się opiera, zaś Rosja w styczniu 2019 roku przestała dostarczać jej ropę naftową. Rok temu podpisano program działań dotyczących „realizacji umowy o stworzeniu Państwa Związkowego”. Pierwszy etap integracji, według tej umowy, miał się zakończyć 1 stycznia roku 2021. Jednak prezydent Aleksander Łukaszenka spowolnił scalenie, a przed wyborami prezydenckimi zupełnie je wstrzymał, gdyż większość Białorusinów nie akceptuje tego procesu. Teraz, jak widać, temat integracji wraca.

 

Drugim ważnym tematem omawianym na spotkaniu w Soczi były wspólne manewry wojsk obydwu państw. Rozpoczęły się one w poniedziałek, a zakończą 25 września. Ćwiczenia o nazwie „Słowiańskie Braterstwo” odbywają się w obwodzie brzeskim. – Aby nie było żadnych spekulacji, powtórzę jeszcze raz – jest to przedsięwzięcie, które zaplanowano i nawet zapowiedziano jeszcze w zeszłym roku. Po zrealizowaniu programu wspólnych ćwiczeń rosyjskie oddziały wrócą na miejsca swojej stałej dyslokacji – zapewniał w Soczi Władimir Putin. Na poligonie w graniczącym z Polską Brześciu ćwiczy m.in. 300 rosyjskich komandosów z Pskowa, a wśród nich wojskowi z doświadczeniem z walk w Syrii. Oficjalnie manewry mają charakter antyterrorystyczny.

 

Od 2013 roku Kreml naciska na Białoruś, aby zgodziła się ona na budowę dużej bazy rosyjskiego wojska na swoim terenie.

 

O tym, że sprawa wspólnych działań wojskowych była ważnym tematem rozmów prezydentów, świadczą jeszcze inne słowa przywódcy Rosji: – Jeśli chodzi o element wojskowy, to istnieje nasz plan i będzie on zrealizowany. Zostanie wprowadzony w życie. W ciągu roku na terytorium Białorusi i Rosji mamy praktycznie co miesiąc wspólne przedsięwzięcia. Wszystko będziemy robić tak, jak zaplanowaliśmy – powiedział dziennikarzom po spotkaniu w Soczi Władimir Putin. Obaj prezydenci ustalili, że wspólne manewry wojsk będą się odbywały regularnie i zostaną zaplanowane na kilka lat do przodu.

 

Nawiązano też oczywiście do obecnych protestów. Prezydent Białorusi powiedział, że kontroluje sytuację i na razie nie zamierza prosić o pomoc sojusznika. – Czerwone linie nie zostały jak do tej pory naruszone – określił obecną sytuację Aleksander Łukaszenka. Natomiast Władimir Putin powiedział, że Rosja nie zamierza interweniować. – Jesteśmy za tym, by Białorusini sami, bez wszelkiego rodzaju podpowiedzi i presji z zewnątrz (…), rozwiązali tę sytuację stwierdził.

 

Źródło – belsat.eu, forsal.pl

 

Adam Białous

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ryś
Mińska filia zarejestrowanej w USA firmy PandaDoc była używana w celu finansowania akcji protestu białoruskiej opozycji. Pieniądze były przelewane z USA na konto organizacji ?Ośrodek obrony praw kobiet?. Zamierzano przelać 12.5 tys.$ ?Ośrodkowi?, po 1,5 tys. miesięcznie. Według tego schematu PandaDoc zdążyła przelać około 3 tys. dolarów. Żona dyrektora biura białoruskiego firmy była członkiem zarządu Ośrodka, który po wybuchu protestów zaczęło organizować tzw. marsze kobiet. W ubiegłym tygodniu zostali zatrzymani dyrektorzy filii białoruskiej firmy PandaDoc Dmitrij Rabcewicz i Wiktor Kuwszynow. Wcześniej założyciel firmy Nikita Tiepłouchow apelował do funkcjonariuszy służb mundurowych, by się zwalniali. Osobom, które porzuciłyby służbę w resortach siłowych obiecywano wsparcie finansowe. Firma PandaDoc produkuje oprogramowanie i została założona w r. 2011 w USA przez dwu migrantów z Białorusi. Siedziba firmy znajduje się w San Francisco.
Ryś
@Aha Skąd p. Aha wie z kim walczy Łukaszenko?
Aha
Baćka próbował albo prosić o pomoc w ocaleniu reżimu albo prosi Wielkiego Brata o azyl w przypadku ucieczki. Cokoleiekby nie było, wie, że walcząc ze swoim narodem jest już skończony
zr
W tym sporze jest więcej problemów i stron niż tylko dwie. Nie można traktować Polski i UE jako jedno ponieważ interesy są różne. UE zmierzając do rozszerzania swoich granic będzie cały czas osłabiac i niszczyć państwa wewnątrz. Im większa UE tym mniej do powiedzenia będą miały mniejsze państwa.