Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 09 LIPCA
Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
Imieniny obchodzą:
Adrian, Sylwia, Zenon
 

Prezydent Elbląga blokuje pokaz filmu o Lutrze. Seans mimo to odbędzie się!

Data publikacji: 2019-01-22 09:06
Data aktualizacji: 2019-01-22 11:21:00
WIADOMOŚCI
źródło: youtube.com / Polonia Christiana

Pokaz filmu „Luter i rewolucja protestancka” mający odbyć się w środę 23 stycznia w elbląskim ratuszu, został odwołany przez prezydenta miasta. Organizatorzy informują, że film będzie można zobaczyć w tym samym dniu w hotelu „ELBLĄG” o godz. 18.40. Zapowiadają również, że już niedługo odbędą się kolejne projekcje tego dokumentu na terenie miasta.

 

Pokaz filmu dokumentalnego „Luter i rewolucja protestancka” zaplanowano na środę 23 stycznia. W ostatniej chwili prezydent Elbląga Witold Wróblewski odwołał projekcję i wypowiedział organizatorom umowę na wynajem sali w elbląskim Ratuszu, gdzie miał odbyć się pokaz.

 

Informację o zerwaniu umowy otrzymaliśmy w poniedziałek po południu, na trzy minuty przed zakończeniem pracy urzędu miasta – relacjonuje Marcin Musiał, jeden z organizatorów pokazu. – Do tego momentu rozdaliśmy wszystkie wejściówki na pokaz filmu, który cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Elbląga – dodaje.

 

W piśmie, który Urząd Miejski w Elblągu przesłał do organizatorów e-mailem możemy przeczytać m.in., że do Prezydenta Elbląga wpłynęły w ostatnich dniach protesty społeczności protestanckiej oraz mieszkańców miasta w sprawie projekcji filmu. Na pytanie organizatorów, jak wiele było tych protestów, jeden z urzędników odpowiedział telefonicznie, że „dwa”. Według Prezydent Elbląga, projekcja filmu może „powodować negatywne skutki dla samorządu elbląskiego” – czytamy w piśmie uzasadniającym wypowiedzenie rezerwacji sali na pokaz filmu.

 

„Ani prezydent Elbląga, ani żaden urzędnik miejskiego Ratusza nie skontaktował się z nami w tej sprawie aby wyjaśnić ewentualne wątpliwości”, podkreślają organizatorzy. „Co więcej, przez dwa tygodnie od momentu rezerwacji sali nikt w Ratuszu nie podnosił żadnych protestów. Prezydent i jego urzędnicy od początku wiedzieli jaki pokaz ma się odbyć i czego dotyczy film”, dodają.

 

Organizatorzy projekcji filmu „Luter i rewolucja protestancka” od prawie pół roku regularnie organizują spotkania na temat historii Kościoła, korzystając przy tym z sali udostępnianych przez elbląski Ratusz. „Do tej pory zorganizowaliśmy trzy wykłady oraz pokaz innego filmu i nigdy nie było żadnego problemu”, tłumaczą. Rozważają również skierowanie sprawy na drogę sądową oraz będą domagać się od elbląskiego Ratusza zwrotu kosztów poniesionych na organizację i promocję pokazu filmu.

 

W związku z odwołaniem projekcji przez prezydenta Elbląga, pokaz odbędzie się w tym samym czasie, tj. w środę 23 stycznia o 18:40, w Hotelu „ELBLĄG” przy ulicy Stary Rynek 54-59.

 

WSTĘP WOLNY!

 

Film „Luter i rewolucja protestancka” w reżyserii Grzegorza Brauna to pierwszy w Polsce pełnometrażowy dokument na temat Marcina Lutra i historii tzw. reformacji. Nagrywany w 9 krajach, ponad 30 rozmówców (w tym były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oraz grono wybitnych profesorów historii, teologii i filozofii).

 

Do tej pory w całej Polsce odbyło się ponad 114 publicznych pokazów filmu.

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
mick
Prawdziwa cnota krytyk się nie boi, jedynie ta fałszywa.
irtur
Następny zreformowany zaprzaniec. Hańba, jak dochodzi do takiej manipulacji wyborami
szkielet
Władze Elbląga idą z "duchem Soboru" - ekumenizm ponad wszystko, poza tym projekcja tego filmu może zostać odebrana jako hejt przeciwko kacerzom i mowa nienawiści. Lepiej zafałszowywać historię niż narazić się na ostracyzm - oto wykładnia.
Artur
Bardzo dobry film ukazujący prawdę. Protestanci powróćcie do jedynego i prawdziwego Kościoła ponieważ obecnie jesteście ofiarami luteranizmu.
emk
Droga sądowa jest jedynym rozwiązaniem. Nie można wypowiadać umowy bez przyczyny a za taką nie może być uznane stanowisko dwóch heretyków.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY