Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 15 LIPCA
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Imieniny obchodzą:
Atanazy, Dawid, Henryk
 

Próba morderstwa kapłana ruszyła falę nienawiści. Jest zawiadomienie do prokuratury

Data publikacji: 2019-06-19 14:28
Data aktualizacji: 2019-06-19 14:49:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

Po brutalnym ataku na księdza we Wrocławiu, w Internecie pojawiło się wiele komentarzy pochwalających to przestępstwo i nawołujących do nienawiści ze względu na wyznanie. Nie spotkały się one z żadną reakcją administracji stron, na których zostały zamieszczone, m.in. portali „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej” oraz Facebooka i Twittera. Jak poinformował Instytut Ordo Iuris, zawiadomienie w tej sprawie trafiło do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

 

Przypomnijmy. Ks. dr Ireneusz Bakalarczyk został ugodzony nożem rano 10 czerwca w drodze na Mszę św., którą miał sprawować w kościele na wrocławskim Piasku. Po tym wydarzeniu na portalach internetowych „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej”, a także na Facebooku i Twitterze pojawiły się komentarze naruszające prawo, w tym pochwalające popełnioną zbrodnię, co stanowi przestępstwo z art. 255 § 3 Kodeksu karnego. Jak wskazał, Instytut Ordo Iuris, mowa tu m.in. o agresywnych komentarzach, a także wpisach nawołujących do nienawiści ze względu na wyznawaną religię katolicką, co wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 256 k.k.

 

„We wpisach znieważano także chrześcijan. Stanowi to przestępstwo z art. 257 k.k. Ponadto komentujący dopuszczali się wielokrotnej obrazy uczuć religijnych zakazanej w świetle art. 196 k.k. Istotne jest, że łamiące prawo wpisy pojawiły się na portalach, gdzie istnieje nadzór ze strony administratora” – wskazał Ordo Iuris.

 

Jak przypomniał Instytut, komentarze pochwalające czyny zabronione i nawołujące do nich nie wpisują się w zakres wypowiedzi chronionych wolnością wyrażania poglądów. W ramach europejskiego systemu praw człowieka, art. 10  Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz orzekający na jego podstawie Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznają zakres ochrony wolności wypowiedzi, który nie może naruszać godności osoby ludzkiej oraz innych gwarantowanych w prawie międzynarodowych wolności, w tym wolności sumienia i wyznania. W podobny sposób granice wolności wyrażania poglądów określił również polski Trybunał Konstytucyjny, m.in. w wyroku z 6 października 2015 r.

 

- Komentarze po ataku na księdza to przykłady przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan. W ostatnim czasie w Polsce odnotowaliśmy wiele tego typu przypadków, a liczba zgłoszeń od osób pokrzywdzonych do Instytutu systematycznie wzrasta. Jesteśmy przekonani, że zdecydowana reakcja prokuratury oraz Policji pozwoli ustalić i ukarać sprawców tych niedopuszczalnych wpisów umieszczonych w Internecie z nienawiści – skomentował adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

Jak dodał dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris, należy z całą stanowczością wyciągnąć konsekwencje wobec osób łamiących prawo poprzez pochwalanie przestępstw i nawoływanie do nich. - Tolerowanie i akceptacja wypowiedzi jednoznacznie nawołujących do nienawiści i pochwalających przestępstwa buduje atmosferę przyzwolenia dla aktów przemocy – zaznaczył.

 

Źródło: Ordo Iuris

MA

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Tomasz Primke
Radziłbym wykonać kopie podejrzanych wpisów. Informacja w internecie ma to do siebie, że może łatwo zniknąć. Lepiej jest samemu zabezpieczyć dowody w takich przypadkach. Z drugiej strony od dawna już mi się marzy, aby wpisów w sieci nie podpisywać ksywkami, tylko prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Ja nie mam powodu, aby wstydzić się tego, co piszę...
Jan
historia zatoczyła koło i wracamy do czasów prześladowań pierwszych chrześcijan - diabeł się śpieszy,bo krótki już jest jego czas panowania
Ryś
I tak niczym nigdy nic, bez wystrzałów Aurory w czterdziestą rocznicę wolnych wyborów, i czwrtą rocznicę dobrej zmiany dotarliśmy do bezbożnej Polski.
Życzliwy
bodo- masz rację tylko ustawa powstrzymał chamstwo i drobnomieszczaństwo...I niezależne sądy.A może tak samemu się zmobilizować i wymuszać pakietami przed sądami stosowanie istniejącego prawa ??
bodo
Gdzie są decyzje rządowe w tej sprawie? Co robi opozycja,która chce wrócić do władzy -tylko donosić do UE na Polskę? Gdzie są Kijowski, Bodnar, Biedroń, Broniarz ??????