Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 19 MARCA
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Imieniny obchodzą:
Bogdan, Józef, Józefina
 

Problem ekologicznych fanatyków! Wsparcie z Unii nie nadejdzie – KE popiera odstrzał dzików

Data publikacji: 2019-01-11 08:01
Data aktualizacji: 2019-01-11 10:04:00
WIADOMOŚCI
Emoji One/wikimedia

Odstrzał dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń? Komisja Europejska jest za! To fatalna wiadomość dla „zielonych” fundamentalistów, gdyż na przykład w sprawie Puszczy Białowieskiej mogli liczyć na naciski wobec Warszawy ze strony Brukseli.

 

KE popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze za działania podjęte w ramach walki z ASF – donosi rmf24.pl. Zdaniem unijnej instytucji Polska wykonuje niezbędny krok w celu zahamowania agresywnie rozprzestrzeniającej się w ostatnich miesiącach choroby zwierząt, która zagraża europejskim rolnikom oraz konsumentom – wynika z relacji Katarzyny Szymańskiej-Borginon.

 

Jeden z eurourzędników powiedział nawet, że brak zahamowania rozwoju ASF w Polsce grozi całej UE blokadą „handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów”. Stanowiłoby to potężne „straty gospodarcze, gdyż eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z UE (Polska jest jednym z ważnych producentów)”. Temat jest dla Wspólnoty priorytetowy.

 

„Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia). Przyjęto wówczas rekomendacje w sprawie długoterminowego zarządzania populacją dzików. W dokumencie znajduje się jasne stwierdzenie, że  populacja dzików rozwinęła się w niektórych krajach w sposób niekontrolowany i jest istotną przyczyną rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF. Uzgodniono wówczas, że jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF jest odpowiedni odstrzał dzików” – czytamy na rmf24.pl.

 

Ze słów cytowanego przez serwis eurourzędnika wynika, że Polska wzorowo realizuje zalecenia. Co więcej, rozmówcy stacji uważają, że trzeba być nieugiętym w walce z chorobą, a potencjalnie groźna jest także prośna locha. – Pozostawienie jej przy życiu oznacza jeszcze większe ryzyko, gdyż choroba poprzez warchlaki rozprzestrzeni się kilka albo kilkanaście razy szybciej – mówi. Co ważne, nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń.

 

UE chwali Polskę także za koordynację odstrzału dzików i walki z chorobą z KE. Bruksela docenia również współpracę polskiego resortu rolnictwa, środowiska oraz związków łowieckich, rolników, hodowców i lekarzy weterynarii. Co więcej, eurourzędnik docenia, że polskie władze podejmując zdecydowaną walkę z ASF nie zasłaniają się wsparciem Unii Europejskiej.

 

 

Źródło: rmf24.pl

MWł

 

 

Polecamy również:

 

 

  

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
janas
Kiedy w grę wchodzą pieniądze i ich strata dla ue, nagle pojawił sie glos rozsądku
edi
NARRACJA LEWAKÓW - zakazać łowiectwa, chorych dzików nie wolno odstrzelić itd. CZŁOWIEK NAJWIĘKSZYM SZKODNIKIEM NA ZIEMI I NOWA IDEOLOGIA JEST, wypuścić zwierzęta na wolność a ludzi do klatek.
Dariusz
Hipokryci. Dziś w eterze prof. Szyszko mówił że nie ma mowy o odstrzale ciężarnych loch i tych prowadzących młode. A w artykule przytaczacie eksperta który mówi jednak o konieczności odstrzału takich.
Dariusz
Koniunkturaliści. Jak trzeba to i na autorytet Unii się powołają.