Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 27 CZERWCA
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
NMP Nieustającej Pomocy
Imieniny obchodzą:
Maria, Władysław
 

Problem ekologicznych fanatyków! Wsparcie z Unii nie nadejdzie – KE popiera odstrzał dzików

Data publikacji: 2019-01-11 08:01
Data aktualizacji: 2019-01-11 10:04:00
WIADOMOŚCI
Emoji One/wikimedia

Odstrzał dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń? Komisja Europejska jest za! To fatalna wiadomość dla „zielonych” fundamentalistów, gdyż na przykład w sprawie Puszczy Białowieskiej mogli liczyć na naciski wobec Warszawy ze strony Brukseli.

 

KE popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze za działania podjęte w ramach walki z ASF – donosi rmf24.pl. Zdaniem unijnej instytucji Polska wykonuje niezbędny krok w celu zahamowania agresywnie rozprzestrzeniającej się w ostatnich miesiącach choroby zwierząt, która zagraża europejskim rolnikom oraz konsumentom – wynika z relacji Katarzyny Szymańskiej-Borginon.

 

Jeden z eurourzędników powiedział nawet, że brak zahamowania rozwoju ASF w Polsce grozi całej UE blokadą „handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów”. Stanowiłoby to potężne „straty gospodarcze, gdyż eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z UE (Polska jest jednym z ważnych producentów)”. Temat jest dla Wspólnoty priorytetowy.

 

„Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia). Przyjęto wówczas rekomendacje w sprawie długoterminowego zarządzania populacją dzików. W dokumencie znajduje się jasne stwierdzenie, że  populacja dzików rozwinęła się w niektórych krajach w sposób niekontrolowany i jest istotną przyczyną rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF. Uzgodniono wówczas, że jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF jest odpowiedni odstrzał dzików” – czytamy na rmf24.pl.

 

Ze słów cytowanego przez serwis eurourzędnika wynika, że Polska wzorowo realizuje zalecenia. Co więcej, rozmówcy stacji uważają, że trzeba być nieugiętym w walce z chorobą, a potencjalnie groźna jest także prośna locha. – Pozostawienie jej przy życiu oznacza jeszcze większe ryzyko, gdyż choroba poprzez warchlaki rozprzestrzeni się kilka albo kilkanaście razy szybciej – mówi. Co ważne, nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń.

 

UE chwali Polskę także za koordynację odstrzału dzików i walki z chorobą z KE. Bruksela docenia również współpracę polskiego resortu rolnictwa, środowiska oraz związków łowieckich, rolników, hodowców i lekarzy weterynarii. Co więcej, eurourzędnik docenia, że polskie władze podejmując zdecydowaną walkę z ASF nie zasłaniają się wsparciem Unii Europejskiej.

 

 

Źródło: rmf24.pl

MWł

 

 

Polecamy również:

 

 

  

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
janas
Kiedy w grę wchodzą pieniądze i ich strata dla ue, nagle pojawił sie glos rozsądku
edi
NARRACJA LEWAKÓW - zakazać łowiectwa, chorych dzików nie wolno odstrzelić itd. CZŁOWIEK NAJWIĘKSZYM SZKODNIKIEM NA ZIEMI I NOWA IDEOLOGIA JEST, wypuścić zwierzęta na wolność a ludzi do klatek.
Dariusz
Hipokryci. Dziś w eterze prof. Szyszko mówił że nie ma mowy o odstrzale ciężarnych loch i tych prowadzących młode. A w artykule przytaczacie eksperta który mówi jednak o konieczności odstrzału takich.
Dariusz
Koniunkturaliści. Jak trzeba to i na autorytet Unii się powołają.