Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 09 LIPCA
Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
Imieniny obchodzą:
Adrian, Sylwia, Zenon
 

Prof. de Mattei: posynodalna adhortacja Franciszka zniesie celibat kapłański w Amazonii

Data publikacji: 2020-01-31 21:24
Data aktualizacji: 2020-02-01 08:53:00
RELIGIA
Fot. Valdemar Doveiko/Forum

Jak informuje prof. Roberto de Mattei, adhortacja papieża Franciszka wydana po Synodzie Amazońskim, będzie faktycznie znosiła celibat kapłański. Ta nieoficjalna informacja miała zostać potwierdzona przez kilku biskupów, którzy otrzymali zarys papieskiej adhortacji.

 

Informacja opublikowana przez włoskiego historyka Kościoła i filozofa może okazać się szokująca dla wiernych na całym świecie. Wiele wskazuje na to, że papież Franciszek zdecyduje się na zniesienie celibatu. Informacje docierające do nas z Rzymu wskazują na potwierdzenie zapisów zawartych w 111 paragrafie dokumentu końcowego Synodu.

 

„Wiele wspólnot eklezjalnych na terytorium Amazonii ma ogromne trudności z dostępem do Eucharystii. Czasami mijają nie tylko miesiące, ale nawet wiele lat, zanim kapłan na nowo powróci do wspólnoty, aby celebrować Eucharystię, sprawować sakrament pojednania lub namaścić chorych danej wspólnoty” – czytamy w dokumencie końcowym Synodu Amazońskiego.

 

Wybitny historyk Kościoła wskazuje na to, że „wyjątek” stworzony dla pewnych części Amazonii, będzie mógł zostać uwzględniony także w innych krajach. „Przejście jest otwarte. Nie ma powodu, aby w innych regionach świata uniemożliwiać to, co będzie dozwolone w niektórych obszarach Amazonii” – podaje prof. de Mattei. „Niemieccy biskupi nie tylko są gotowi rozszerzyć dostęp do kapłaństwa dla żonatych mężczyzn, uznanych za odpowiednich. To co zlikwidowano to nie tylko zmieniająca się dyscyplina kościelna, ale także prawo Kościoła oparte na nakazie bosko-apostolskiego pochodzenia” – wskazuje profesor.

 

„Biorąc pod uwagę, że uzasadniona różnorodność nie narusza wspólnoty i jedności Kościoła, ale raczej manifestuje ją i jej służy (LG 13; OE 6), co wyraża się w wielości istniejących rytów i praktyk dyscyplinarnych, proponujemy, aby kompetentne władze opracowały kryteria i przepisy, w ramach Lumen Gentium 26, umożliwiające wyświęcanie na kapłanów odpowiednich mężczyzn, cieszących się dobrą opinią we wspólnocie, posiadających stały i owocny diakonat, którzy przeszli odpowiednią formację przygotowującą do prezbiteratu, żyjących w prawnie ukonstytuowanej i stałej rodzinie, tak aby mogli zagwarantować życie wspólnoty chrześcijańskiej poprzez głoszenie Słowa i celebrację Sakramentów w najbardziej oddalonych regionach Amazonii” – napisano w 111 punkcie dokumentu końcowego, przytaczanym przez prof. Roberto de Mattei. Według doniesień, fragment ten ma zostać uwzględniony w posynodalnej adhortacji.

 

Na stronie internetowej corrispondenzaromana.it, de Mattei przypomina, że w 1969 roku na sympozjum biskupów europejskich w Chur, kard. Leo-Jospeh Suenens odczytał apel Hansa Kunga poświęcony „stłumieniu celibatu księży”. „Prośba ta była zgodna z rolą uznaną przez progresywną teologię seksualności. (…) Od tego czasu prośba ta poszerzyła się, towarzysząc procesowi sekularyzacji i samozniszczenia Koścoła” – pisze prof. Roberto de Mattei.

 

„W rzeczywistości symonia i przekroczenie celibatu były wielkimi plagami, które zawsze nawiedzały Mistyczne Ciało Chrystusa w czasach kryzysu. A wezwanie do wstrzemięźliwości i ewangelicznego ubóstwa było sztandarem wielkich świętych. W nadchodzących dniach lutego antyreformator nie będzie, jak to często bywało, biskupem lub grupą biskupów, lecz następcą samego Świętego Piotra” – podkreśla zdecydowanie historyk. „Jak sobie wyobrazić, że katolicy mogą milczeć w obliczu tego skandalu” – pyta retorycznie prof. de Mattei.

 

 

Źródło: corrispondenzaromana.it

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
mario
@katolik zasmuco. Czas za tym zmienić Credo.
Aska
KKK675"Przed przyjsciem Chrystusa Kościół ma przejść przez końcową próbę,która zachwieje wiarą wielu wierzących....odsłoni "tajemnicę bezbożnosci" pod postacią oszukańczej religii,dajacej ludziom pozorne rozwiazanie ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy."itd. To cytat z dobrze znanego całemu duchowienstwu i wielu świeckim Katechizmu Koscioła Katolickiegp. Reakcja wiernych Chrystusowi na działania "papieża" powinna być zdecydowana a szczegolnie wśród hierarchów...ale czy oni mają jeszcze wiarę??? Czy Chrystus gdy powroci znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? To kochani znak wypełniania się Apokalipsy.
katolik zasmuco
Na brak kapłanów najprościej jest wyświęcać żonatych, likwidować celibat, potem będą kobiety itd. A może tek pomyśleć o formacji kapłańskiej. bo to, co się teraz obserwuje, to całkowite zeświecczenie stanu kapłańskiego. I nie ma, ze tylko coś tam skręci się w tej Amazonii. Kościół jest przecież jeden, powszechny i apostolski, zresztą codziennie w Credo to powtarzamy, więc ta zaraza rozpleni się natychmiast w Europie i na całym świecie i będzie po Kościele!
hg
Wysyłamy gości z Europy do Amazonii a potem ich święcimy. I zaraz z powrotem do nas wracają jako żonaci księża. Taka zabawa. Itd.
hmm?
Napisałem jedno słowo: PSUJ, a moderator strony je ocenzurował. O co chodzi???
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY