Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 26 LISTOPADA
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Imieniny obchodzą:
Konrad, Lucjan, Sylwester
 

Prof. Jacek Bartyzel o właściwej ocenie rządów gen. Franco

Data publikacji: 2020-11-22 09:59
Data aktualizacji: 2020-11-22 13:04:00
OPINIE
Pedrodg 11 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Dziś gen. Francisco Franco jest upamiętniany niemal wyłączne jako pogromca komunizmu. Tymczasem w istocie walczył nie tylko z komunizmem, ale i z masonerią i liberalizmem. Niestety, za tradycjonalistyczną fasadą państwa gen. Franco kryła się biurokratyczno-centralistyczna treść.

 

Gen. Francisco Franco zmarł 20 listopada 1975 roku. Przy okazji rocznicy jego śmierci prof. Jacek Bartyzel podzielił się na swoim facebookowym profilu kilkoma uwagami o właściwej ocenie okresu rządów generała.

 

„Przyznam, że trochę irytuje mnie coroczny rytuał chwalenia gen. Franco w rocznicę jego zgonu WYŁĄCZNIE za bycie pogromcą komunizmu. Paradoksalnie jest to pochwała zbyt bezpieczna, a nawet nieco konformistyczna, bo któż poza jakimiś troglodytami powie, że komunizm był czymś dobrym, a poza tym dziś to już papierowy tygrys” – napisał.

 

„Tymczasem hiszpańska Krucjata z lat 1936-39 była czymś daleko bardziej złożonym zarówno w negatywnym, jak i pozytywnym aspekcie. Wrogami byli nie tylko komuniści - zresztą ci stalinowscy byli na początku rzeczywiście marginesem reżimu rewolucyjnego, a ci trockistowscy to byli naiwni durnie - ani nawet nie socjaliści i anarchiści, ale również rak masonerii i liberalizmu, toczący Hiszpanię od ponad stu lat” – dodał uczony.

 

Wskazał dalej:

 

„A dla prawdziwych tradycjonalistów gra toczyła się nie tylko o pokonanie komunistów, lecz o restaurację Tradycji katolicko-monarchicznej w jej integralnym kształcie. Dopiero z tego punktu widzenia należałoby dokonywać ewaluacji frankizmu, a wówczas ocena może być co najwyżej dst+, albowiem fasada państwa Franco była tradycjonalistyczna, ale treść biurokratyczno-centralistyczna, z nalotami totalitarnymi w pierwszym okresie, a chadecko-liberalnymi w drugim; per saldo frankizm to była autorytarna chadecja, która na koniec i tak skapitulowała przed demoliberalizmem”.

 

Źródło: facebook

 

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Alan
@rtooper.Nie chce sie doczekac bidy z nedza.Apropos nie masz racji z tym ze Hiszpania za Franco taka biedna byla.7 rozwijajaca sie gospodarka.Dalej przedewszystkim rzeczy byly nazywane po imieniu,mowiono ze A to A ,B to B.Nie owijano w bawelne o jakis specjalnych prawach dla mniejszosci wszealkiej masci.Zachowano zdrowy rozsadek.A dzis go brakuje naszym rzadzacym i calej UE.Aha i mysle ze pod rzadami republikanow Hiszpania by zaznala jeszcze wiekszej biedy.
Wojciech
I żadnych śląskich Hiszpanów ,Dąbrowski nie był głupi USA and all the world
AndzrejBR
Komunizm to papierowy tygrys???! - ciekawe jak określa Pan prof. tzw. wolnomyślicieli w fartuszkach?! - pewnie pergaminowe krokodyle . . .
trooper
@Alan Franco przez większość życia był bardziej etatystyczny niż YARO i MATEO. Dlatego w Hiszpanii przez większość rządów Franco była bida z nędzą. Może PiS doprowadzi do podobnej katastrofy gospodarczej. Trzeba poczekać to może się doczekasz.
sodalitiumpianu
nalezy jednak pamiętać, że za drugą fazę rządów gen. Franco w bardziej demochrześcijańskim tonie jest odpowiedzialna polityka Jana XXIII. Gen. Franco jako pobożny katolik nie wyobrażał sobie sprezciwienia się papieżowi. To jest źródło tragedii hiszpani. Gdyby w Rzymie był dalej ktoś pokroju Piusa XII, inaczejby się wszystko potoczyło.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY