Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Prof. Żaryn: polska odpowiedzialność za holokaust ma być udowadniana bez względu na prawdę

Data publikacji: 2019-03-14 12:00
Data aktualizacji: 2019-03-14 15:26:00
WIADOMOŚCI
fot. MEDIA WNET [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Prof. Jan Żaryn odniósł się do działalności środowiska naukowego, które obrało za cel przypisywanie Polakom współodpowiedzialności za holokaust. Zdaniem uczonego, jest to element prowadzonej celowo wielopłaszczyznowej wojny hybrydowej uderzającej w relacje polsko-żydowskie i podstawy cywilizacji chrześcijańskiej.

 

Dr Piotr Gontarczyk na łamach tygodnika „Sieci” ujawnia kłamstwa zawarte w publikacji „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” pod redakcją Jana Grabowskiego i Barbary Engelking. Historyk sięgając do tych samych źródeł wykazał manipulacje i rozmijanie się z zasadami postępowania według warsztatu naukowego. Zdaniem dr Gontarczyka, redaktorzy publikacji zbrodnie dokonane przez żydowską policję (tzw. Ordnungsdienst, Odd-mannów) na terenie Bochni przypisali Polakom.

 

Prof. Jan Żaryn uważa, że nie jest to przypadek. – To nie jest zwykły błąd w sztuce. Podobnie jak w przypadku pana Jana Tomasza Grossa. To także tradycja bolszewicka wynikająca z przeświadczenia, że niezależnie od proweniencji moralnej pewnych instrumentów można ich używać, bo wykazują się skutecznością. Jest to zjawisko znane w przestrzeni XX wieku. Służy temu, by opanowywać świat interpretacją wybranych tematów – wskazał naukowiec. Jednocześnie zaznaczył, że tym przypadku chodzi o przepisanie prawdy dotyczącej historii holokaustu.

 

– Postawiono tezę, że Polacy są winni lub współwinni holokaustowi i ma być ta teza udowadniana niezależnie od stopnia jej sensowności – podkreślił i dodał, że to twierdzenie oparte jest na dwóch filarach; „pierwszy polega na tym, że wolno używać zarówno prawdy jak i kłamstwa, ponieważ moralność nie jest nośnikiem decyzji o wprowadzaniu czegoś w przestrzeń publiczną, tylko skuteczność. A z drugiej strony, bardzo realne odwoływanie się do różnego rodzaju antypolonizmów, które istnieją w przestrzeni publicznej, np. w Izraelu czy w Stanach Zjednoczonych”.

 

Uczony podkreślił znaczenie świadomości dążenia do prawdy w dyskusji akademickiej. Jego zdaniem, środowisko związane z Centrum Badań nad Zagładą Żydów działające pod szyldem Polskiej Akademii Nauk celowo wprowadza kłamstwo w przestrzeń publiczną. Dlatego też „tym środowiskiem nie ma o czym rozmawiać”.

 

Źródło: wpolityce.com
PR

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Wojtek
To jest inna cywilizacja, moralność całkowicie obca naszej. Biali europejczycy, nawet nazywający się niewierzącymi, uznają generalnie za podstawę prawdę opartą na faktach, miłosierdzie, sprawiedliwość. Te pojęcia w kulturze izraelitów, bez oparcia w Nowym Testamencie, mają zupełnie inne znaczenia. Któryś ze znających temat przywoływał nawet przysłowie/powiedzenie żydowskie "co dobrego ci zrobiłem że mnie tak nienawidzisz?". Ich sprawiedliwość opiera się na "oko za oko" i być winnym komuś życie oznacza być jego niewolnikiem, stąd niesłychana agresja wobec Polski, która w ich moralności miałaby prawo decydowania o losach żydów. Tu wkracza ich "prawda" - czyli nie: zgodność z faktami, ale narzędzie do osiągnięcia celu. Zresztą podobnie jak u innych niechrześcijańskich ludów...
tom
Jak jeszcze długo ta władza będzie klęczeć przed tą "szlachtą jerozolimską"? Tragedia! Czy my jeszcze jako Polacy i katolicy jesteśmy w stanie mówić głośno w swoich środowiskach o prawdziwym stanie rzeczy? Od tego zależy nasz los.
Jazzz
Wikipedia: Polska Akademia Nauk to państwowa instytucja naukowa realizująca działania służąca rozwojowi, promocji, integracji i upowszechnianiu nauki oraz PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO ROZWOJU EDUKACJI I WZBOGACANIA KULTURY NARODOWEJ. Akademia realizuje swoje cele w ramach korporacji uczonych oraz poprzez sieć instytutów i jednostek naukowych prowadzących badania NA MOŻLIWIE NAJWYŻSZYM POZIOMIE NAUKOWYM. Działalność Akademi JEST FINANSOWANA ZE ŚRODKÓW POCHODZĄCYCH Z BUDŻETU PAŃSTWA i z innych źródeł. Prezes Akademii wykonuje zadania i kompetencje dysponowania budżetem Akademii. W zakresie finansowania ze środków pochodzących z budżetu państwa Prezes Akademii podlega ministrowi właściwemu do spraw nauki. No to jesteśmy w domu, minister nie wykonuje swoich ustawowych obowiązków. Może zasypiemy ministra mailami z pytaniami ?
Leaf427
Czytamy aby zrozumieć, krótkie a treściwe do znalezienia w internetach: Encyklika Papieża Benedykta XIV A quo primum
Waz
Dlaczego zatem prof.Zaryn publicznie stwierdza ze mamy prosic Izrael o zezwolenie na zakonczenie ekshumacji w Jedwabnem? Ta sprawa jest jednym z kluczowych elementow propagandy antypolskiej dla przygotowania gruntu pod kolosalne roszczenia. Najlepszym dowodem wagi tej broni jest bezczelna wypowiedz dobrego policjanta Danielsa ze i 40M podpisow nie pomoze. Za cos takiego powinien byc zaklasyfikowany jako persona non grata. Czy prof. Zaryn jest jednym z tych ktorzy pozujac na rzecznikow sprawy polskiej tam gdzie cos rzeczywiscie mozna zdzialac w obronie wlasnej podkula ogon? Panstwo polskie ma pelne prawo do ekshumacji bez pytania kogokolwiek o pozwolenie. Podpisujmy i zachecajmy do podpisywania apelu dr Kurek w sprawie eksumacji.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY