Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 15 LIPCA
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
Imieniny obchodzą:
Atanazy, Dawid, Henryk
 

Profesor-dominikanin apeluje do Ojca Prowincjała: czas ukrócić medialną aktywność o. Gużyńskiego!

Data publikacji: 2017-09-06 23:00
Data aktualizacji: 2017-09-07 09:42:00
WIADOMOŚCI
fot. YouTube / Telewizja LUMEN, Maskacjusz TV

Dominikanin ojciec profesor Andrzej Potocki zwrócił się w liście otwartym do Ojca Prowincjała Pawła Kozackiego OP. Duchowny i nauczyciel akademicki poruszył sprawę medialnej aktywności innego zakonnika, o. Pawła Gużyńskiego oraz zaapelował o jej ukrócenie. „Dość tego!” – pisze w swoim mocnym liście dominikański profesor.

 

Ojciec Gużyński niezwykle często gości w liberalnych mediach. Nie przypadkiem - istnieje bowiem silny związek między zapraszaniem go przez „postępowe” stacje telewizyjne i gazety a głoszonymi przez niego tezami. Duchowny stał się swego rodzaju „głosem” Kościoła „otwartego”.

 

Jego dotychczasowe uwagi natury politycznej nie odbijały się szerokim echem, mimo niewątpliwych szkód moralnych, jakie czyniły. Ostatnie słowa przelały jednak czarę goryczy, gdyż o. Gużyński, jako katolicki kapłan, skrytykował inicjatywę zmierzającą do ograniczenia skali aborcji w Polsce.

 

Na taki głos w dyskusji nie pozostał obojętny ks. prof. Andrzej Potocki OP. Oto list otwarty, jaki duchowny i wykładowca akademicki wystosował do Ojca Prowincjała Pawła Kozackiego:

 

 

„Warszawa, dnia 5 września 2017 roku

 

List otwarty

Czcigodny Ojcze Prowincjale,

 

Z rosnącym niepokojem obserwuję od lat medialną aktywność naszego Współbrata o. Pawła Gużyńskiego. Gorszące bywają jego wypowiedzi kontestujące opinie i działania Episkopatu Polski, wypowiedzi obraźliwe wobec wielu Księży Biskupów, zarzuty tępoty u ludzi Kościoła. Wysoce niepokojąca jest jego kontestacja dyscypliny kościelnej („Stałem się przeciwnikiem wielkopostnych postanowień”). Jako wręcz haniebną odbieram kpinę o. Pawła z tak pięknie zadomowionego w naszej ojczyźnianej tradycji hasła „Bóg–Honor–Ojczyzna”. Ostatnio doszło do dezawuowania społecznych działań na rzecz obrony życia, w czym trudno nie widzieć relatywizowania jego wartości. W szczegóły nie wchodzę; jedynie przypominam to, co obserwując wystąpienia o. P. Gużyńskiego dobrze znamy.

 

Definiując się dziś jako „duszpasterz i analityk społeczny”, posługę duszpasterską Kościoła o. Paweł uparcie postrzega przez pryzmat polityki, co daje mu podstawę do nieuprawomocnionych, politycznych insynuacji. Zresztą sam wyraźnie zinstrumentalizowany przez lewicowo-liberalne media i w efekcie wobec nich służebny, daje się wykorzystywać w politycznej grze. Także w walce z katolicyzmem i Kościołem.

 

Smutek szczególny budzi to, że o. Paweł Gużyński faktycznie kształtuje w naszym społeczeństwie wizerunek polskich dominikanów; wizerunek – co oczywiste – dalece nieprawdziwy. Medialne wystąpienia o. Pawła odbieram – tego nie ukrywam – jako osobistą krzywdę. Przed laty przygodnie napotykani księża w imię grzeczności, a to widząc dominikanina, zagadywali mnie o św. Tomasza, o. prof. Jacka Salija, o. Jana Górę. Zagadywali z  oczywistą atencją. Dziś number one rozmów stał się o. Paweł Gużyński, a zwłaszcza kwestia reakcji Zakonu – osobliwie Ojca Prowincjała – na słowne ekscesy o. Pawła. I to jak refren wracające w rozmowach pytanie: „Co wasz Prowincjał na to?” Zresztą o takim klimacie rozmów z księżmi diecezjalnymi i zakonnymi informuje sporo naszych Współbraci. Jest dla mnie jasne, że w imię braterskiej solidarności podejmowana  przeze mnie próba obrony o. Pawła przez odwoływanie się do dominikańskiego pluralizmu i właściwej nam demokracji jest skazana na przegraną. Bo zaraz słyszę także mi bliskie zalecenie, by mowa Kościoła była „tak, tak; nie, nie. Co nadto jest, od złego pochodzi” (Mt 5, 37).

 

Drogi Ojcze Prowincjale ! Zważywszy to, co wyżej, równie serdecznie, co stanowczo, proszę Ojca o podjęcie działań, które ukrócą medialną aktywność o. Pawła Gużyńskiego przynoszącą dziś Zakonowi oczywistą niesławę. Czas powiedzieć w sposób zdecydowany: „Dość tego!”. Gorąco proszę bronić dobrego imienia polskich dominikanów. Proszę bronić swojego dobrego imienia.

 

Z synowskim oddaniem

br. Andrzej”.

 

 

MWł
 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Zbigniew
Ojciec Prowincjał niewiele sie rożni od o.Gużyńskiego!
do Mario
Mądrzejszy? Na pewno nie, skoro popiera mordowanie niewinnych nienarodzonych dzieci. Boleśnie przekonasz się po śmierci, że wasza "mądrość" okazała się głupotą. No chyba że zmądrzejesz przed śmiercią.
Mario
A Rydzyk i inni? W wiekszosci parafifi ludzie odchodzą, bo poliyka. Gużyński jest mądrzejszy od was wszystkich, dlatego tak was to boli.
brownish
T.zn., że łódzki klasztor - przyczółek założony p/ 'exa' - T. Kwietnia - wydaje się pełnić rolę wyrzutni z Zakonu, bo O. Andrzej OP ewidentnie do tego dąży; z niektórymi jego tezami się zgadzam, lecz na pewno nie z ujęciem 'Boga-Ojczyźnianym', które w równym stopniu 'myszką trąci', co wskazuje na prostacką walkę pokoleń. Drogi O. Andrzeju, trzeba było zacząć działania.... od niejakiego... Torunia....
eNDe
Skoro na Watykanie jedyną jasną wypowiedzianą opinią, w oparach ,,Magisterium" zamieszczoną, jest ,,stop powrotowi starej Mszy", to czego się spodziewać, że ,,na dole" będą działać dobrze, szybko, sprawnie i zgodnie z Wiarą Świętą Katolicką... :(
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY