Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 30 WRZEŚNIA
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła

Imieniny obchodzą:
Hieronim, Grzegorz, Honoriusz
 

Progresista Hubert Wolf: Teraz biskupi muszą poprosić papieża o viri probati

Data publikacji: 2020-02-14 18:00
Data aktualizacji: 2020-02-14 19:40:00
WIADOMOŚCI
Hubert Wolf, źródło: YouTube/SRF Kultur

Biskup Franz Jung z niemieckiego Würzburga, który deklarował w przeszłości otwartość dla zmian w celibacie i święceń kobiet, jest zadowolony z adhortacji Querida Amazonia. Z kolei wpływowy historyk Kościoła i krytyk celibatu Hubert Wolf przekonuje, że biskupi powinni teraz oficjalnie poprosić Franciszka o zgodę na wyświęcanie viri probati.

 

Nie milkną echa publikacji papieskiej adhortacji posynodalnej Querida Amazonia. Część progresistów deklaruje duże rozczarowanie dokumentem; wbrew ich nadziejom papież Franciszek nie zgodził się otwarcie ani na wprowadzenie w Kościele katolickim żonatych kapłanów, ani na święcenia kobiet. Ten pierwszy temat po prostu przemilczał, drugi – wprost odrzucił. Okazuje się jednak, że wielu modernistów jest z papieskiego dokumentu bardzo zadowolonych. Jednym z nich jest biskup niemieckiego Würzburga Franz Jung. Hierarcha ten dał się poznać jako zwolennik głębokich zmian w katolickim rozumieniu kapłaństwa. Deklarował zarówno chęć wprowadzenia w Niemczech viri probati, jak i pełną otwartość na dyskusję o kapłaństwie kobiet.

 

Biskup Jung przyznał, że Querida Amazonia zawiodła pewne nadzieje, ale jest zarazem dokumentem „niezwykle istotnym z perspektywy przełomów w Kościołach lokalnych”. Dla niego osobiście jest pociechą, że papież Franciszek „nie ufa” duszpasterstwu prowadzonemu wyłącznie przez księży i duchownych, ale kładzie duży nacisk na odpowiedzialność świeckich, w tym szczególnie kobiet.

 

Według Junga, sprawa celibatu i święceń kobiet jest wciąż otwarta, ale rozwiązań nie należało spodziewać się po dokumencie papieża poświęconym Amazonii. Rzeczy te w jego ocenie wymagają namysłu na szczeblu Kościoła powszechnego.

 

Jeszcze dalej idzie historyk Kościoła z Münster, prof. Hubert Wolf. W jego ocenie fakt nieobecności kwestii viri probati w Querida Amazonia nie jest decydujący. Papież, sądzi Wolf, „przekazał piłeczkę” lokalnym episkopatom. To właśnie biskupi na szczeblu lokalnym powinni zastanowić się teraz, czy chcą w swoich krajach żonatych księży.

 

Świadczy o tym według Wolfa fakt, że Ojciec Święty na początku adhortacji podkreślił wagę dokumentu finalnego Synodu Amazońskiego, w którym biskupi poprosili o zgodę na wyświęcanie żonatych.

 

Wolf uważa, że teraz to sami biskupi Amazonii powinni zaproponować teraz Ojcu Świętemu udzielanie święceń diakonom stałym. Według historyka, Franciszek celowo zastosował taki właśnie manewr przerzucenia inicjatywy na biskupów, chcąc dzięki temu uniknąć krytyki środowisk konserwatywnych. Debata o viri probati jest według Wolfa w pełni otwarta, także w samych Niemczech.

 

Historyk ma wobec papieża większy żal gdy idzie o sprawę kobiet. Tutaj, sądzi, Ojciec Święty zachował się wprost „cynicznie”, bo zasugerował klerykalizm tym kobietom, które pragną otrzymywać święcenia kapłańskie. Według Wolfa, obraz kobiety, jaki zaprezentował w adhortacji Franciszek, jest po prostu przestarzały.

 

 

Pach

 

Źródło: Katholisch.de

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Mataleo
Jaka miarą mierzymy przestarzałość? Też mi argument w dziedzinie pozatechnicznej.
Matka Polka
Niech idzie do protestantów. Spełnili wszyatkie jego postulaty.