Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 14       DOSSIER
Juan Miguel Montes

Przebudzenie katolickiej Hiszpanii?

Przebudzenie katolickiej Hiszpanii?

Przez trzydzieści lat socjaliści przeprowadzali na znieczulonym ciele Hiszpanii operację zdumiewającej rewolucji kulturalnej. Obecnie mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego wydają się budzić ze zgubnych skutków tego zabiegu.


Osiem wieków rekonkwisty – walki o wyzwolenie Półwyspu Iberyjskiego spod panowania muzułmanów ukuło hart ludu hiszpańskiego, szczególnie skłonnego do wyrażania ewangelicznej cnoty, ujętej w słowach apostoła spoczywającego w Composteli: Wasze „tak” niech będzie „tak”, a „nie” niech będzie „nie” (Jk 5, 12). Moralne oblicze Hiszpanii w szczególny sposób odzwierciedla znak sprzeciwu, który na kartach Łukaszowej Ewangelii wieszczył prorok Symeon (Łk 2, 34).

Można by rzec, że nawet hiszpański krajobraz ukształtował się zgodnie z charakterem tutejszego ludu. Między rozległe obszary jałowej ziemi wrzynają się kipiące wybujałą roślinnością równiny pachnące pomarańczą. Tu i ówdzie sękate, wiekowe drzewa z trudem wyciskają z kamienistej i surowej gleby pozwalające im przetrwać soki. Ciemne, kanciaste góry ostro odcinają się od pogodnego i przejrzystego błękitu. Ogromne upały przeplatają się z hulającymi po rozległym płaskowyżu lodowatymi wichurami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj