Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   LIPCA   2020 r.
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Anatol, Jacek
 
Polonia Christiana nr 55       ŚWIAT
Grzegorz Kucharczyk

Przeciwko nienawiści bezbożnych

Przeciwko nienawiści bezbożnych

Osiemdziesiąt lat temu w przeciągu kilku miesięcy powstały dwie prorocze encykliki ostrzegające świat przed erupcją totalitarnej zarazy, które pomimo upływu tak długiego czasu również dziś czyta się, jakby powstały wczoraj.

 


W drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku dwie odmiany lewicowego totalitaryzmu – sowiecki komunizm i niemiecki narodowy socjalizm – były już mocno i krwawo osadzone w dziejach Starego Kontynentu. W epoce, o której mowa, obydwa totalitarne systemy przechodziły fazę konsolidacji. Stalin zarządzał sowieckimi kadrami za pomocą wielkiej czystki, która w roku 1937 wchodziła w swoje apogeum; Hitler po „nocy długich noży” wdrażał właśnie wielki program zbrojeniowy.

A tak zwane czołowe demokracje Zachodu albo odwróciły się od spraw Europy (jak Stany Zjednoczone), albo weszły na ścieżkę appeasementu. Nie tylko wobec Hitlera. W roku 1936 pozwolono Niemcom na zajęcie bez wystrzału Nadrenii, a dwa lata później Londyn i Paryż „przyklepią” aneksję Austrii i rozbiór Czechosłowacji. Z kolei wiosną 1939 roku przedstawiciele Francji i Wielkiej Brytanii będą widzieć w Sowietach pewnego sojusznika w planowanej wojnie z Hitlerem.

 

Metafizyczne korzenie totalitaryzmu

Rok 1937 był więc swoistym interludium. Jakby przygotowanym przez Opatrzność czasem, by tym wyraźniej mógł wybrzmieć głos Następcy Świętego Piotra – głos miłosierdzia, bo ostrzegający ludzkość przed pędem ku przepaści, do której popychały ją obydwa totalitaryzmy. W marcu 1937 roku w przeciągu pięciu dni ukazały się dwie encykliki Piusa XI o fundamentalnym znaczeniu dla społecznego Magisterium Kościoła: Mit brennender Sorge (14 marca) oraz Divini Redemptoris. O bezbożnym komunizmie (19 marca). Obydwa dokumenty były wielkim non possumus Namiestnika Chrystusa wobec uroszczeń obu bezbożnych ideologii i stworzonych w oparciu o nie systemów politycznych. Wielkie weto założone z ducha Chrystusowego wobec dwudziestowiecznych religiopodobnych ustrojów państwowych.

Chociaż wspomniane encykliki odnosiły się do dwóch różnych państw, obydwie jednak wskazywały na podobne korzenie zła panującego zarówno w sowieckiej Rosji, jak i w hitlerowskiej Rzeszy Niemieckiej. W obu przypadkach – jak nauczał Pius XI – chodziło o zanegowanie autorytetu i władzy Boga nie tylko nad poszczególnymi ludźmi, ale i nad całymi społecznościami. Chodziło o walkę natury metafizycznej: Smutnym następstwem nieszczęsnego upadku Adama była uciążliwa walka z naporem zła, spowodowana zmazą grzechową. Nigdy też ów dawny a wielce podstępny kusiciel nie ustawał w oszukiwaniu ludzi zwodnymi obietnicami. Dlatego to w ciągu wieków następowały jedne wstrząsy po drugich, aż doszło do obecnego przewrotu, który prawie wszędzie albo już się sroży, albo stanowi poważną groźbę, a gwałtownością i rozmiarami zdaje się przerastać wszystko, co Kościół w dawniejszych prześladowaniach wycierpiał (Divini Redemptoris, 2).

Słowa te napisał Pius XI w odniesieniu do bezbożnego komunizmu, który wprost określał mianem szatańskiej zarazy (DR, 7). Z kolei w encyklice potępiającej niemiecki narodowy socjalizm papież zauważał, że czasy obecne mają to do siebie, że i nauka moralna, i podstawy życia prawnego, i nauki prawa odrywają coraz bardziej od władzy Boga i od objawionych przykazań Boskich. Mamy tu na myśli szczególnie tak zwane prawo naturalne, które ręką samego Stwórcy zostało wpisane do serca ludzkiego (Rz 2, 14), a w sercu tym może je odczytać zdrowy rozum, nie zaślepiony grzechem i namiętnością (Mit brennender Sorge, 39).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie