Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 19 WRZEŚNIA
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
NMP z La Salette
Imieniny obchodzą:
January, Emilia, Teodor, Konstancja
 

„Przejaw mentalnego totalitaryzmu”. Kard. Burke o ataku na profesorów krytykujących papieża

Data publikacji: 2019-06-04 07:00
Data aktualizacji: 2019-06-04 12:55:00
RELIGIA
Kard. Burke. ALESSANDRO BiANCHI/FORUM

Kardynał Raymond Leo Burke sprzeciwił się atakom na profesorów krytykujących część nauczania obecnego papieża. Jego zdaniem takie zachowanie to „rodzaj mentalnego totalitaryzmu” i nie powinno mieć miejsca w uniwersyteckiej debacie. Jednemu z nich, prof. Johnowi Ristowi odmówiono wstępu na wszystkie Uniwersytety papieskie bez wcześniejszego poinformowania.

 

„Wygląda na to, że w Kościele popadliśmy w pewien rodzaj totalitaryzmu gdzie po prostu wydaje się osąd bez rozmowy z osobą zainteresowaną” – amerykański kardynał wyraził swoje zdanie na antenie stacji EWTN. Prof. John Rist, pracujący od 16 lat na Uniwersytecie Augustinianum w Rzymie został niewpuszczony na teren uczelni. Dodatkowo został poinformowany o zakazie wstępu na Uniwersytety Papieskie. Sam Rist przekonuje, iż nie został wcześniej poinformowany o zakazie, oraz że do jego rąk nie trafiło żadne oficjalne pismo.

 

Takie zachowanie, zdaniem kard. Burke’a to przejaw totalitarnego postępowania w sferze legislacyjnej. W ten sposób bowiem podważa się podstawy funkcjonowania prawa kanonicznego, gdzie oskarżony ma prawo się wypowiedzieć. „Z tego co wiem, nie wystosowano żadnego oficjalnego pisma nakładającego restrykcję, ani tłumaczącego powód jej nałożenia” – powiedział. 

 

Profesor John Rist, filozof i nauczyciel akademicki 30 kwietnia podpisał list oskarżający obecnie urzędującego papieża o herezję. Wraz z nim dokument sygnowało 18 innych nauczycieli akademickich. W 2014 roku, Rist wraz z kardynałem Burke’em wspólnie napisali książkę adresowaną do zainteresowanych Synodem Rodzin, gdzie przekonywali do obrony tradycyjnie rozumianej rodziny i dotychczasowego nauczania Kościoła w tej kwestii. Wyrazili otwarty sprzeciw wobec tzw. „propozycji Kaspera” by w niektórych przypadkach dopuszczać rozwodników współżyjących z inną osobą w ponownych związkach do Komunii Świętej.

 

„Profesor Rist i jego żona Anna są gorliwymi katolikami. Oboje są także niezwykle wykształconymi ludźmi, którzy swoje dary złożyli w służbie Kościoła (…) traktowanie tak szanownych członków Kościoła w ten sposób jest dla mnie nie do zaakceptowania” – uważa amerykański kardynał.

 

Z kolei kard. Gerhard Müller, mimo że nie uważa papieża za heretyka, wskazał na potrzebę odpowiedzi Watykanu na zarzuty przedstawione przez profesora. Jego zdaniem nie można stosować takiej formy ostracyzmu bez podania przyczyny. 

 

Źródło: lifesitenews.com

PR       

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
x
proroctwo św Franciszka z Asyżu wypełnia się na naszych oczach
Kefas
Biskup Rzymu z Jego otoczenie jest przyjazne i uległe wobec niechrześcijan np propagatorki aborcji Emmy Bonino i bezwzględne i surowe wobec zatroskanego stanem Kościoła profesora ... Maski opadają i po owocach poznajemy ...
Andrzej BR
Totalitaryzm to tylko forma, czekam na nazwanie po imieniu źródeł i celu takich totalitarnych podłości. Czyż Ewangelia nie jest najbardziej "totalitarnym systemem" na tym łez padole, więc znowu semantyka w służbie totalnej wojny z KK!
Karol
Szkoda, że zatrzymaliście mój komentarz. Był ostry, to fakt, ale nie zawierał też niczego, co rozmijało się z prawdą!
alex
Coraz mniej mądrych biskupów. Pycha większości z nich jest porażająca. Jak długo wytrzymają tacy jak bpbp Burke, Muller czy Schneider? Jakoś nasi też milczą.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY