Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 23 LUTY
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
VII Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Polikarp, Romana, Damian
 

Przeniesiony za wprowadzanie elementów tradycyjnej liturgii kapłan trafił do „złej dzielnicy”

Data publikacji: 2019-02-06 13:00
Data aktualizacji: 2019-02-06 13:33:00
RELIGIA
fot. pixabay

Portal PCh24.pl informował już o karnym przeniesieniu ks. Edwina Dwyera z parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Bay City. Amerykański ksiądz został ukarany po skargach części parafian przez biskupa Waltera Hurleya za wprowadzanie w czasie Mszy św. elementów tradycyjnej liturgii. Choć oficjalnym uzasadnieniem przeniesienia było wprowadzanie „rozłamu”, polskiego czytelnika może zaskakiwać fakt, że powodem skarg były m.in.: użycie kadzidła, dzwonków w czasie konsekracji, lichtarzy na ołtarzu i kilku odpowiedzi po łacinie w czasie Mszy.

 

Jak informuje portal „Church Militant” przeniesienie księdza Edwina Dwyera jest jednak karą dużo dotkliwszą, niż to mogłoby się na pozór wydawać. Ksiądz Dwyer za wierność tradycji katolickiej – i mimo przychylnego przyjęcia przez część (zwłaszcza młodych) parafian wprowadzonych zmian – zostaje bowiem z dniem 8 lutego przeniesiony do „jednej najniebezpieczniejszych części miasta” – do śródmieścia Saginaw w stanie Michigan, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny.

 

Kościół „Świętej Rodziny usytuowany jest przy ulicy bezpośrednio naprzeciw Hoyt Park, miejsca „znanego” z narkotyków, prostytucji, a nawet morderstwa. Sama parafia ucierpiała z powodu kilku włamań i rzadko organizuje wieczorne wydarzenia z troski o bezpieczeństwo ludzi. Rejon ten znajduje się jedynie przecznicę od East Genessee Avenue, gdzie wielokrotnie dochodziło do strzelanin, napaści, gwałtów i aktów przemocy ze strony gangów”.

 

Co ciekawe, o tym, jak niebezpieczny jest ten rejon, świadczy fakt, że dotychczasowy duszpasterz Świętej Rodziny nawet nie mieszka w probostwie, podobnie puste jest probostwo niedalekiej katedry pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – jej wikariusz generalny, William Rutkowski, woli bezpieczniejszy rejon miasta.

 

„Saginaw należy do trzech najniebezpieczniejszych miast w stanie Michigan, zajmując trzecie miejsce pod względem morderstw po Detroit (pierwsze miejsce) i Flint (drugie miejsce)”. Ponadto pod względem „agresywnych przestępstw” wskaźnik dla Saginaw jest o „310 proc. wyższy niż przeciętna w Stanach Zjednoczonych” . A jak podaje portal, „od początku tego roku w promieniu dwóch mil od Świętej Rodziny doszło już do 200 przypadków przestępstw, w tym kilku strzelanin z samochodu, których wynikiem była śmierć, wielokrotnych napaści, włamań, handlu narkotykami, kradzieży i tym podobnych”.

 

Rozsierdzeni wierni oskarżają biskupa Hurleya o hipokryzję, o niesprawiedliwe potraktowanie duchownego i o to, o co został oskarżony sam ks. Dweyer – o wprowadzanie podziału. Jeden z komentatorów zarzuca mu m.in. zrujnowanie wnętrza kościoła Najświętszego Serca w Roseville w stanie Michigan poprzez wprowadzenie zmian sprzecznych z tradycją Kościoła katolickiego. W przestrzeni publicznej pojawiają się także zarzuty o tuszowanie sprawy duchownego dopuszczającego molestowania seksualnego.

 

Źródło: ChurchMilitant.com

Jan J. Franczak

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
W Nowym posoborowym kościele polskim TRADYCJA jest jedynie z MUSU tolerowana dlatego, że jeszcze żyje stare pokolenie i wielu młodych otrzymuje łaskę prawdziwej wiary. Dla piaru organizuje się warsztaty liturgiczne w Licheniu a potem wszyscy wracają pod kontrolę i nadzór Biskupa, który wytacza prawdziwe granice najlepiej na OBRZEŻACH, jak najdalej, jak najtrudniej - aby zniechęcić. Wspólnoty tradycji jako jedne z wielu wspólnot kościoła muszą realizować NOWE duszpasterskie PROGRAMY i inicjatywy. Jest stary ryt liturgii a homilia jak z protestanckiej parafii. Katecheza żadna. Tak się realizuje w praktyce miłość do TRADYCJI i wiernych. W nowoczesnym kościele nie ma miejsca na jakieś sentymenty. Nasuwa się WĄTPLIWOŚĆ czy Msza św. we wspólnocie Tradycji MOŻE SKŁADAĆ się z elementów PRAWDZIWYCH i FAŁSZYWYCH - dostosowanych do zreformowanego kościoła? Msza św. tworzy całość a logika WYKLUCZA łączenie sprzecznych elementów [prawda +^ fałsz = fałsz]
kasiakasia
Ta niebezpieczna dzielnica,pewnie okaże się całkiem niezłą rolą.To nawróceni grzesznicy dają najpiękniejsze świadectwa o Miłosierdziu Bożym i to oni najwięcej umiłowali jak Maria Magdalena.Ile teraz w Polsce świadectw o nawróceniach.Po ludzku ta dzielnica wydaje się karą- po Bożemu wprost przeciwnie.
Rys
"Saginaw należy do trzech najniebezpieczniejszych miast w stanie Michigan, zajmując trzecie miejsce pod względem morderstw po Detroit (pierwsze miejsce) i Flint (drugie miejsce). Ponadto pod względem agresywnych przestępstw wskaźnik dla Saginaw jest o 310 proc. wyższy niż przeciętna w Stanach Zjednoczonych". OTO AMERYKA. Lecz może odwieczny ryt (jeśli będzie mógł być sprawowany) przynajmniej złagodzi ten krajobraz występku.
Leaf427
Diastan: "Ks. Dwyer zostal usuniety z funkcji administratora parafii za nieposluszenstwo, a nie za tradycyjne podejscie do liturgii." Ta, to się zawsze tak nazywa. Ks. Woźnicki SDB też za nieposłuszeństwo został wydalony. A że był posłuszny miłej Bogu liturgii i doktrynie to już nikogo nie obchodzi. Winter is coming a miała być Wiosna Kościoła.
Leaf427
U nas Tradycja i tradycyjna liturgia jest prześladowana pod pozorem ślepego posłuszeństwa. Przykładem ks. Woźnicki wydalony z zakonu Salezjanów. Jeśli ktoś twierdzi inaczej niech spróbuje wprowadzić w swojej parafii Mszę Wszechczasów i głosić niezmutowaną katolicką doktrynę. Zobaczycie ile kłód rzucą wam pod nogi. Kapłani decydujący się na drogę Tradycji są traktowani gorzej od protestantów. Chyba, że trafią na biskupa, który będzie tolerował "tradycyjne odchylenie", ale to też za cenę milczenia wobec grzechów hierarchii.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY