Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 26 PAŹDZIERNIKA
Św. Dymitra z Tesaloniki 
Bł. Celiny Borzęckiej
Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
Imieniny obchodzą:
Ewaryst, Lucjan
 

Przerażające wieści z Irlandii. Trwają prace nad wprowadzeniem aborcji na żądanie

Data publikacji: 2017-04-25 08:00
Data aktualizacji: 2017-04-25 12:46:00
WIADOMOŚCI
fot. PCh24.pl

W Irlandii trwają prace nad niczym nieograniczonym przyzwoleniem na mordowanie nienarodzonych dzieci. Wszystko za sprawą Zgromadzenia Obywatelskiego, organu doradczego irlandzkiego rządu. Jego przedstawiciele na podstawie badań opinii publicznej zaproponowali zmiany polegające na zalegalizowaniu aborcji na żądanie.

 

Zgodnie z irlandzkim prawem rekomendacje przedstawione przez Zgromadzenie Obywatelskie nie są wiążące dla rządu, ale jednocześnie nie mogą zostać przez niego zignorowane i odrzucone. Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita”, organ doradczy rządu „po wyczerpujących debatach i zapoznaniu się z przypadkami tysięcy Irlandek dokonujących aborcji w Wielkiej Brytanii doszedł do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłyby poważne zmiany” obowiązującego prawa.

 

89 proc. członków zgromadzenia opowiedziało się za mordowaniem nienarodzonych dzieci, gdy ciąża jest „wynikiem przestępstwa”, co obecnie w Irlandii jest niemożliwe. Z kolei aż 72 proc. zagłosowało za „dopuszczalnością aborcji z przyczyn społeczno-ekonomicznych”.

 

Irlandzki rząd powołał specjalną 20-osobową komisję, mającą na celu rozpatrzenie rekomendacji Zgromadzenia Obywatelskiego. Za kilka miesięcy odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

 

- Mimo, że większość obywateli uznaje obecne prawo za zbyt restrykcyjne, wynik referendum nie jest bynajmniej przesądzony. Mamy jednak do czynienia z liberalizacją postaw społecznych – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” anonimowy przedstawiciel opozycyjnej partii Fianna Fail.

 

Pomysłodawcy zmian powołują się na sprawę Amandy Mellet. Jak podaje dziennik „miała ona do wyboru albo urodzić, wiedząc, że dziecko jest nieuleczalnie chore i umrze, albo dokonać aborcji w Anglii”. Zdecydowała się na aborcję, po czym ze względu na ograniczone fundusze nie otrzymała szczątków dziecka, tylko jego prochy w przesyłce pocztowej. Po rozpatrzeniu sprawy przez Komitet Praw Człowieka ONZ na Irlandię spadła fala krytyki za „nieludzkie potraktowanie Amandy” wynikające z braku odpowiedniego prawa aborcyjnego. Irlandzki rząd musiał wypłacić jej sowite odszkodowanie.

 

Obecne irlandzkie prawo niemalże całkowicie zabrania mordowania nienarodzonych dzieci. Jedyny wyjątek stanowi przypadek zagrożenia życia matki. W roku 2015 w Irlandii dokonano z tego powodu 26 aborcji. Irlandzkie statystyki nie obejmują tysięcy kobiet rzekomo dokonujących aborcji na życzenie w Wielkiej Brytanii.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Michu.
Aborcja na życzenie to zło, sprzeciwić temu powinni się wszyscy niezależnie od religii
Maka
A katolicy z Irlandii nie zrobią w tej kwestii absolutnie nic. Takiej bierności są nauczeni przez współczesny Kościół. A irlandzki episkopat zabierze głos w rodzaju: "Raczej jesteśmy przeciw, ale nie chcemy się mieszać w legislacje. A tak w ogóle to autorów projektu zapraszamy na ekumeniczne spotkanie modlitewne. Chcemy się od was wiele nauczyć. Nikt nie powiedział, że to my mamy rację."
Stormer
@Idzi: już swoje w tej sprawie zrobiło i wystarczająco straciło reputację.
Idzi
Duchowieństwo irlandzkie siedzi cicho i nic nie robi w tej sprawie.
ZDZISIEK
Irlandia też ma widzę swoją 'mamę Madzi'...