Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 19 CZERWCA
Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
Imieniny obchodzą:
Romualda, Gerwazego, Protazego
 

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP o petycji lewicy w sprawie „świeckiej” szkoły

Data publikacji: 2019-01-12 10:15
Data aktualizacji: 2019-01-12 10:30:00
WIADOMOŚCI
Biskup Marek Mendyk. BP KEP/YouTube

„Proponowane zmiany prawne, gdyby je wprowadzono w życie, doprowadziłyby do zmarginalizowania religii i etyki” – napisał Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ksiądz biskup Marek Mendyk komentując nową inicjatywę skrajnej lewicy. Jak dodał, „nauczyciele religii oraz etyki maja prawo, by nieodpowiedzialne akcje polityków nie czyniły z nich osób wykluczonych, obywateli drugiej kategorii”.

 

Poniżej publikujemy pełny tekst oświadczenia księdza biskupa Marka Mendyka:

 


Oświadczenie w sprawie projektu ustawy konkretyzującej koncepcję świeckiej szkoły


W związku ze złożeniem w Sejmie projektu ustawy konkretyzującej koncepcję świeckiej szkoły oświadczam, co następuje:


Lekcja religii w szkole publicznej jest wyrazem stosowania zasady pomocniczości, jednej z istotnych zasad, na których opiera się ład społeczny państwa demokratycznego. Nauczanie religii w publicznej szkole w Polsce jest organizowane na wniosek rodziców lub pełnoletnich uczniów. Lekcja religii, mająca charakter konfesyjny, jest jednocześnie przedmiotem szkolnym, opłacanym z subwencji oświatowej pochodzącej z podatków płaconych także przez osoby wierzące. O uczestniczeniu bądź nieuczestniczeniu w lekcji decydują rodzice lub pełnoletni uczniowie, podobnie, jak rodzice lub pełnoletni uczniowie decydują o miejscu i sposobie edukacji. Ograniczenie prawa rodziców do wychowania, przez obniżenie wieku decyzji uczniów, jest niespójne z resztą uregulowań prawnych i stanowi nieuprawnioną próbę ingerowania w ład wychowawczy w rodzinie.


Zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami, zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14.04.1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, lekcje religii/etyki odbywają się w ramach planu szkolnego, nauczyciele są członkami rady pedagogicznej, a oceny z tych przedmiotów są wliczane do średniej ocen i umieszczane na świadectwie. Takie rozwiązania gwarantują niedyskryminacyjne traktowanie przedmiotu, mającego istotne znaczenie wychowawcze, organizowanego przez szkołę w celu wsparcia rodziców w wychowaniu dzieci, zgodnie z ich światopoglądem. Proponowane zmiany prawne, gdyby je wprowadzono w życie, doprowadziłyby do zmarginalizowania religii i etyki.


Formułowanie tego rodzaju postulatów wprowadza niepotrzebny spór religijny, godzący zarówno w Kościół katolicki, jak i w te związki wyznaniowe, które organizują lekcje religii w systemie szkolnym. Ludzie wierzący, podobnie jak osoby bezwyznaniowe, mają prawo nie tylko do tolerancji, ale też do przestrzegania ich prawa do decyzji odnośnie do wyznawania wiary oraz wychowania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem. Uczniowie z kolei mają prawo do oceniania ich wysiłku edukacyjnego, także w ramach lekcji religii i etyki. Wreszcie nauczyciele religii oraz etyki maja prawo, by nieodpowiedzialne akcje polityków nie czyniły z nich osób wykluczonych, obywateli drugiej kategorii.


Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski


bp Marek Mendyk


12 stycznia 2019 r.

 


KAI

 

  

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
nn
Dlaczego "nieodpowiedzialne akcje polityków" mają takie znaczenie dla Episkopatu Polski?Czy one są nieodpowiedzialne?Przecież człowiek ma prawo do własnego myślenia oraz wyboru religii, lub publicznie wyraża swoje poglądy na rzeczywistość,która go otacza jeśli nie demoralizuje innych,wyznaje inny pogląd na moralność życia wśród ludzi.Jeżeli religia Katolicka ma w sobie mocno przekonywujące argumenty do swej idei to dlaczego takie obawy o jej zmniejszenie wpływu na społeczeństwo gdy zostanie inaczej uporządkowany stosunek Kościoła do państwa,bardziej sensowny.Dlaczego taki niepokój we władzach Kościoła Polskiego?Są przecież społeczności na Świecie,które obywają się bez dogmatów religii Katolickiej i wcale nie sieją zgorszenia.
Zbigniew
Udokomuna szczerzy kły! Całe lewactwo liberalne!
rety
jakiej etyki? prawie nigdzie nie ma
Jurgen
Nie rozumiem dialogu z lewactwem. Oni nie uznają dialogu, s po drugie oni tak naprawdę mogą sobie tylko pokrzyczeć bo nie są tak mocną siłą by dokonywać podobnych zmian.
gość
Z szatańską ateistyczną ideologią ZŁA nie wolno katolikom mieć w ogóle do czynienia, ani z nią dyskutować, negocjować, tym bardziej iść na układ: trzeba ją wypalić z korzeniami ogniem prawa opartego na fundamencie Prawdy Bożej. Albo Polska będzie przy Bogu, albo jej w ogóle nie będzie. I jeśli Bóg będzie z nami, któż przeciwko nam?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY