Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 14       CYWILIZACJA
Roberto de Mattei

Przyczyny spustoszenia

Przyczyny spustoszenia

19 marca 2010 roku Ojciec Święty Benedykt XVI skierował do wiernych kościoła irlandzkiego, dotkniętego niedawno potwornym skandalem moralnym, list pasterski, w którym definiuje jego przyczyny i kreśli program wyjścia z kryzysu trapiącego nie tylko irlandzką wspólnotę eklezjalną, ale cały Kościół powszechny.


W roku 1985 znaczne poruszenie wywołała książka autorstwa kardynała Józefa Ratzingera zatytułowana Raport o stanie wiary, stanowiąca owoc długiego wywiadu, jakiego ówczesny prefekt Kongregacji ds. Nauki Wiary udzielił włoskiemu dziennikarzowi Vittorio Messoriemu. Rozmowa dotyczyła kontrowersyjnej kwestii religijnego kryzysu, który nastąpił po Soborze Watykańskim II. Ostatnie dwadzieścia lat odegrało dla Kościoła katolickiego rolę bezsprzecznie negatywną – pisze kardynał Ratzinger. Konsekwencje postanowień Soboru Watykańskiego II stoją w rażącej sprzeczności z tym, czego wszyscy się po nich spodziewali, zwłaszcza papieże Jan XXIII i Paweł VI.

Dwadzieścia lat później, w Wielki Piątek roku 2005, tuż przed objęciem tronu papieskiego ten sam kardynał Ratzinger wypowiada podobne i nie mniej zdecydowane słowa: Jakże mało wiary w tak licznych teoriach, jak wiele w nich pustych słów! Ileż brudu w Kościele i pośród tych, którzy dostąpiwszy kapłaństwa, powinni w całości należeć do Jezusa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj