Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   KWIETNIA   2020 r.
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 
Polonia Christiana nr 50       KOŚCIÓŁ I ŚWIAT
Krystian Kratiuk

Przypis papieża Franciszka

Przypis papieża Franciszka

Zwolennicy rewolucji oczekiwali, że w papieskiej adhortacji odnajdą „legalizację rozwodów”. I odnaleźli. Konserwatyści natomiast liczyli na przypomnienie, że rozwód jest złem. I doczekali się tego. Tak oto papież Franciszek postanowił połączyć zwaśnionych biskupów. Gorzej, że zdaniem wielu komentatorów papieski dokument jest katastrofalny, a według innych… znosi grzech.

 

Ta chwila z nieubłaganą nieuchronnością zbliżała się od lat. Rewolucyjne prądy docierające na szczyty katolickiej hierarchii zataczały bowiem na naszych oczach coraz szersze kręgi. Wraz z nastaniem pontyfikatu papieża Franciszka rolę nieporównanie bardziej wpływową niż do tej pory zaczęli odgrywać teologowie stanowiący awangardę moralnej rewolucji.

 

22 lutego 2014 roku marginalizowany do tej pory kardynał Kasper już na pierwszym konsystorzu argentyńskiego papieża wygłosił tezę od lat uznawaną za herezję – że nadszedł czas na Komunię Świętą dla rozwodników żyjących w nowych związkach. Od tego dnia rewolucyjny proces wewnątrz Kościoła zaczął nabierać prędkości.


I przez kolejne dwa lata trwał on w najlepsze. Pogłębiający się kryzys najłatwiej dało się zauważyć podczas obu synodów biskupich zorganizowanych na polecenie papieża Franciszka. Wówczas to po raz pierwszy w jednym miejscu zebrali się biskupi, którzy ośmieleni atmosferą „nowej wiosny Kościoła” licznie popierali rozwiązania od wieków potępiane przez katolickich pasterzy. Z kolei duchowni wierni Chrystusowemu nauczaniu nie wahali się określać tychże rozwiązań mianem teologicznej schizofrenii. Ostrzegali, że jeżeli papieska adhortacja powieli zapisy dokumentu wieńczącego synod, Kościół może znaleźć się w tragicznej sytuacji – były to bowiem zapisy wyjątkowo niejasne, dające ogromne pole do skrajnie odmiennych interpretacji.

 

I oto wraz z publikacją adhortacji Amoris laetitia owe najgorsze przewidywania się spełniły.

 

Hermeneutyka uciętych cytatów

Papież postanowił literalnie powtórzyć bardzo wiele akapitów z dokumentu wieńczącego synod, zrodzonego w wyniku tarć między biskupami. I tak, w adhortacji czytamy między innymi, że rozwodnicy żyjący w nowych związkach powinni się czuć bardziej zintegrowani, a mniej wykluczeni, ich integracja może wyrażać się w różnych posługach kościelnych: trzeba zatem rozeznać, które z różnych form wykluczenia obecnie praktykowanych w dziedzinie liturgicznej, duszpasterskiej, edukacyjnej oraz instytucjonalnej można przezwyciężyć. To akapit wprost przeniesiony ze wspomnianego dokumentu. Papież postanowił go jednak opatrzyć przypisem dolnym...Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie