Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 05 LIPCA
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
XIV Niedziela zwykła
Imieniny obchodzą:
Antoni, Maria, Bartosz, Filomena, Karolina
 

Rada Europy ostrzega przed bioterroryzmem i wzywa do koordynacji działań

Data publikacji: 2020-05-25 12:00
Data aktualizacji: 2020-05-25 12:26:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

Rada Europy ostrzegła przed potencjalnym wzrostem użycia broni biologicznej, takiej jak wirusy czy bakterie, w świecie po koronawirusie. Terroryści nie zapomną „wyciągniętych wniosków” podczas pandemii – przekonuje portal dw.com.

 

Eksperci ds. bezpieczeństwa Rady Europy ostrzegają, że globalny wybuch koronawirusa może zwiększyć wykorzystanie broni biologicznej przez terrorystów w przyszłości.

 

„Pandemia COVID-19 pokazała, jak podatne jest współczesne społeczeństwo na infekcje wirusowe i ich reperkusje”, oświadczył Komitet Rady ds. zwalczania terroryzmu w oświadczeniu opublikowanym przez niemiecką grupę medialną Funke.

 

Komitet wskazuje, że nie ma powodu, aby wierzyć, że grupy terrorystyczne zapomną lekcje wyciągniętą z obecnej pandemii. „Szkody byłyby szybkie i potencjalnie globalne”, dodano.

 

Zdaniem członków komitetu, celowe użycie czynników wywołujących choroby - takich jak wirusy lub bakterie - jako akt terroryzmu „może okazać się niezwykle skuteczne”. Szkody dla ludzi i gospodarek mogą być „znacznie większe” niż „tradycyjnego” ataku terrorystycznego.

 

Eksperci Rady ds. bezpieczeństwa wezwali państwa europejskie do silnej i skoordynowanej reakcji na to zagrożenie. W szczególności wezwali 47 państw członkowskich Rady Europy do przygotowania się do walki z atakiem broni biologicznej przez udział w ćwiczeniach.

 

Atakami bioterrorystycznymi straszył w ub. miesiącu Sekretarz Generalny ONZ, Antionio Guterres. Wyraził on obawę, że celem terrorystów może być wywołanie pandemii podobnej do tej powodowanej przez obecnego koronawirusa.

 

NBC News donosi z kolei, że pandemia koronawirusa rzuciła światło na podatność Stanów Zjednoczonych i Europy na ataki biologiczne i dlatego sugerowano, że urzędnicy rządowi muszą podjąć działania w celu naprawy tej „luki”.

 

Musisz zacząć myśleć o umyśle terrorysty czy przestępcy – sugeruje Chris Phillips, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego ds. zwalczania terroryzmu w rządzie brytyjskim. – Traktuję bezpieczeństwo poważnie – powiedział Phillips. – To właśnie pokazało, że nigdy nie możesz być wystarczająco bezpieczny – dodał.

 

Podczas pracy w biurze ds. terroryzmu Phillips był w kilku laboratoriach w Wielkiej Brytanii. Przyznał, że każdy, kto pracuje w laboratorium, może łatwo je opuścić z bronią biologiczną. – Gdybyś był zatwardziałym terrorystą i pracował przez lata w laboratorium, wiedziałbyś, jak to zrobić – dodał.

 

Wielu urzędników zdrowia publicznego i ekspertów ds. bezpieczeństwa wykazało zaniepokojenie nowymi rodzajami biotechnologii, które pozwalają na tworzenie broni przy użyciu genetycznie zmienionej bakterii lub wirusa.

 

– Próbujemy również upewnić się, że nie stanie się to bronią przyszłości – mówił ambasador USA przy NATO, Kay Bailey Hutchison dla NBC News. – Musimy powstrzymać to i być gotowi do obrony, aby ratować ludzkie życie, jeśli dojdzie do takiego ataku – dodał.

 

Koronawirus nie jest bronią biologiczną, ale bioterroryzm jest prawdziwym zagrożeniem w przyszłości – uważają z kolei kanadyjscy uczeni Trushar R. Patel i Michael Hilary D’souza.

 

Trwająca pandemia COVID-19 ma obecnie dalekosiężne konsekwencje dla Kanadyjczyków, zmagających się z bezrobociem i perspektywą recesji.

 

Uczeni zwracają uwagę, że wpływ pandemii na świat nie jest konwencjonalnym atakiem na cele rządowe czy wojsko. Jest to raczej powszechny i ​​masowy atak na obywateli i gospodarkę całego świata. Wybuch ten bezpośrednio wpłynął na życie miliardów ludzi. Bioterroryzm może być chętnie wykorzystywany w przyszłych działaniach terrorystycznych. Może być też nowym modelem obchodzenia konwencji o wojnie.

 

Organizacje terrorystyczne aktywnie starają się osłabić docelową gospodarkę poprzez zastosowanie prostych technologii w skoordynowanych i wyrafinowanych atakach na kluczową infrastrukturę.

 

Możliwość zaprojektowania i rozproszenia broni biologicznej różni się w zależności od danego czynnika biologicznego. Na przykład Bacillus anthracis jest wyjątkowo śmiertelną i wszechstronną bakterią chorobotwórczą, wywołującą wąglika.  

 

Zdobycie wąglika jest stosunkowo łatwe, a jego wysoce zakaźne zarodniki mogą dostać się do organizmu poprzez wdychanie aerozoli lub połknięcie np. wraz z zanieczyszczoną wodą. W związku z tym wąglik jest uważany za jedną z wiodących potencjalnych broni biologicznych. W 2001 r. pięć osób w Stanach Zjednoczonych zmarło po otrzymaniu poczty skażonej wąglikiem - nikt nie został złapany ani oskarżony.

 

I odwrotnie, zastosowanie biologii syntetycznej do opracowania nowych broni biologicznych z wcześniej istniejących patogenów przy użyciu metody edycji genów CRISPR jest znacznie bardziej wymagające pod względem wiedzy specjalistycznej i możliwości laboratoryjnych.

 

Manipulacje biopaliwami stały się jednak bardziej dostępne dla firm biotechnologicznych, które agresywnie konkurują o finansowanie ze strony akademii, przedsiębiorstw i rządów.

 

Przy ściśle określonych terminach i ograniczonych zasobach badacze cenią metody, które zapewniają powtarzalne i wiarygodne wyniki. Edycja genów jest obecnie bardziej dostępna i opłacalna.

 

Badacze uzupełnili również swoje laboratoria o urządzenia drukowane w technologii 3D, dzięki czemu złożone instrumenty, które kiedyś były kosztowne i niedostępne, są łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych biotechnologią. Pozwala to na wygodny rozwój broni w dowolnym miejscu, od rygorystycznych, regulowanych prawem laboratoriów po odległe obiekty, a nawet domowe laboratoria w garażu – sugerują uczeni.

 

Podczas gdy kraje takie jak USA i Rosja odziedziczyły zaawansowane programy broni biologicznej po zimnej wojnie, Korea Północna i organizacje terrorystyczne, takie jak Al-Kaida, aktywnie starają się rozwijać programy na własne potrzeby.  Dzięki łatwo dostępnym i prostym technologiom możliwość inwestowania w podziemny program broni biologicznej jest ułatwiona. Potrzeba wciąż utalentowanych ludzi. Państwo Islamskie na przykład nie miało problemu z pozyskaniem wielu wykształconych specjalistów, od inżynierów po lekarzy.

 

Źródło: dw.com, newsmax.com, medicalexpress.com

AS

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Roman
Czyli reasumująć-przygotowywuje sie masy do tz.fałszywej flagi.....wine za następną ale mozliwe że tym razem prawdziwą epidemie ,zwali sie na jakiś tam terrorystów...koczownicy z Afganistanu już byli odnośnie WTC..., Kim będą następni wytypowani terroryści ????,może katolicy ?????
zasłyszane
Na pierwszej linii frontu bracia Szum i inne Dzieci kapitana Granta.
pl
Starożytni by powiedzieli,, bogowie otworzyli puszkę Pandory i cóż my na to poradzimy''. To tak apropo powrotów do czasów pogańskich.
Nick
Cyt. "Rada Europy ostrzega przed bioterroryzmem i wzywa do koordynacji działań" a co mysla zapuszkowac Gejtsa?
Michał
Kolejne zagrożenie, kolejny powód do starachu. Musimy przeciwdziałać bo wszyscy zginiemy. Strach! Strach ! Więcej lęku ,więcej zagrożeń. Przecież nie możemy przestać się bać bo tylko dzięki naszemu lękowi ten chory system może funkcjonować.