Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

Rada Europy uznała, że prześladowania chrześcijan przez Państwo Islamskie są ludobójstwem

Data publikacji: 2017-10-12 17:00
Data aktualizacji: 2017-10-12 17:39:00
WIADOMOŚCI
t.By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło historyczną rezolucję w sprawie ścigania i karania zbrodni przeciw ludzkości oraz możliwego ludobójstwa popełnianego przez tzw. Państwo Islamskie. Rezolucja wzywa państwa członkowskie Rady Europy do wywiązania się z prawnego zobowiązania do przeciwdziałania zbrodniom międzynarodowy.


Przyjęta rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zawiera apel do społeczności międzynarodowej o „formalne uznanie, że tzw. Państwo Islamskie dopuszcza się ludobójstwa w szczególności wobec jezydów, chrześcijańskich mniejszości oraz muzułmanów niebędących sunnitami”. Rezolucja wzywa również państwa członkowskie Rady Europy do wywiązania się z prawnego zobowiązania do przeciwdziałania zbrodniom międzynarodowym, które wynika z Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa.


Państwa europejskie są w szczególności proszone o zbadanie przez krajowe organy ścigania możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej terrorystów islamskich działających w obrębie ich jurysdykcji, a także o nieblokowanie ewentualnej przyszłej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która przewidywałaby ustanowienie specjalnego, międzynarodowego lub krajowego trybunału do ścigania przestępców z ISIS.


Wiele spostrzeżeń i postulatów zawartych w rezolucji pokrywa się z wynikami analizy Instytutu Ordo Iuris zawartej w raporcie „Persecution of Christians: Time to React to Genocide”, w którym zostały przedstawione m.in. argumenty prawne i faktyczne wskazujące na ludobójczy charakter prześladowań chrześcijan, a także rekomendacja powołania przez Radę Bezpieczeństwa ONZ trybunału ad hoc do zbadania zbrodni Państwa Islamskiego w Syrii oraz Iraku.


W przedmiotowej rezolucji parlamentarzyści z całej Europy apelują do Organizacji Narodów Zjednoczonych o rozważenie ustanowienia specjalnego mechanizmu sądowego do ukarania zbrodni ISIS popełnionych w Iraku.


Zgromadzenie wyraża poparcie dla Sekretarza Generalnego ONZ mającego powołać specjalny międzynarodowy Zespół Śledczy, którego zadaniem ma być zebranie i zabezpieczenie dowodów zbrodni islamistów popełnionych w Iraku. Parlamentarzyści wzywają społeczność międzynarodową do zapewnienia Zespołowi wszelkich koniecznych środków, które umożliwią mu niezwłoczne rozpoczęcie pracy. Powołanie Zespołu Śledczego nie dezaktualizuje potrzeby powołania międzynarodowego trybunału karnego, ponieważ rola Zespołu polega wyłącznie na ustaleniu faktów dotyczących zbrodni, natomiast dopiero trybunał mógłby osądzić ewentualnych sprawców.


PACE zwraca się również do Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o ponowne rozważenie możliwości wszczęcia śledztwa w sprawie zbrodni ISIS popełnianych wobec chrześcijan i innych mniejszości religijnych. W 2015 roku prokurator Fatou Bensouda stwierdził bowiem, że przestępstwa terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego wykraczają poza jurysdykcję Trybunału.


Rezolucja PACE jest zaadresowana do państw członkowskich Rady Europy, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
Za przyjęciem rezolucji głosowało 67 deputowanych, nikt się nie sprzeciwił, 4 deputowani wstrzymali się od głosu.

 

 

źródło: Ordo Iuris
WMa

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Roksana
Zgromadzenie Parl. Rady Europy , Konwencja ONZ - - ludzie, którzy bez konsekwencji swoich błędów za wielkie pieniądze tych, którzy może za dziesięciolecia mają tyle ile oni za rok???????????????????
obserwator
no i co w związku z tym? jakieś ruchy, działania? czy tylko gadanie.
Realista
Nie ma co ścigać, takich jeńców nie ma co brać