Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 26 LISTOPADA
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
Imieniny obchodzą:
Konrad, Lucjan, Sylwester
 

Raport: Chrześcijanie najbardziej prześladowani, w Europie narasta wrogość

Data publikacji: 2020-11-22 09:59
Data aktualizacji: 2020-11-22 20:32:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Według raportu Pew Research Center 2018 r. był rekordowy pod względem ograniczeń wolności religijnej na świecie. Najbardziej prześladowaną grupą religijną są wciąż chrześcijanie. Spotykają się oni z przemocą zarówno werbalną jak i fizyczną aż w 145 krajach świata.


Chrześcijanie znajdują się na szycie listy od początku działania Pew Research Center, czyli od 2007 r. Kolejnymi grupami są muzułmanie, żydzi, religie etniczne oraz hinduiści. Najmniej znienawidzoną grupą religijną stanowią buddyści.

 

„To, że w czołówce znajdują się muzułmanie oraz chrześcijanie związane jest z tym, że są to dwie najliczniejsze i najbardziej rozproszone grupy religijne po całym świecie” - uważa Samiry Majumdara, jeden z autorów raportu.

 

W ponad 100-stronicowym dokumencie czytamy, że najpoważniejsze zagrożenia dla wolności religijnej chrześcijan zaobserwowano na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, a następnie w Azji. Raport podkreśla także, że nietolerancja religijna to nie tylko problem praw i represji, ale także mentalności.

 

Zdaniem autorów dokumentu na świecie wzrosła znacząco niechęć do religii jako takiej. Największe napięcia odnotowano w Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii i w Niemczech. W krajach tych wrasta nienawiść społeczna do muzułmanów oraz żydów.

 

Pew Research Center na potrzeby raportu podzieliło państwa na cztery kategorie: reżimy autorytarne, reżimy hybrydowe, młode i dojrzałe demokracje. Jak można się było spodziewać za najpoważniejsze ograniczenia wolności wyznania odpowiedzialne są reżimy autorytarne.

 

Źródło: KAI, vaticannews.va

 

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
anonim_galeon
@Jak: Kimże jesteśmy żeby oceniać czyjeś chrześcijaństwo? Jak często ludzie wydają opinie o innych, nie biorąc siebie pod uwagę? Pismo Święte Łk 6,37 "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni..."
Jak
@wnonimgaleon ja mówię o pseudochrześcijaninach tutaj i że dalego to odbiega od początków, co widać w reakcji na mój komentarz. Biblia Biblią a tutaj nie widzę zbyt często miłości do bliźniego
anonim_galeon
@Jak: Pismo Święte - MT 5,44 "Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują" - czy widać tutaj pałanie nienawiścią do innych? Albo Mk 12,31 "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego" - czy tutaj też można mówić o nienawiści do bliźnich? Jak ma być traktowana Twoja pierwsza otwierająca opinia w świetle słów Pana Jezusa z Pisma Świętego?
Waarnemer
Zaczyna się okres ucisku. Tak jak na początku, teraz też Chrześcijanie oskarżani są o różne bzdury, np. nienawiść. Znak krzyża zawsze był znakiem sprzeciwu wobec świata. Tak bylo i będzie. Jesteśmy nietolerancyjni bo nazywamy zło grzechem, nienawistni bo bronimy życia nienarodzonych, chorych i starych, głupi bo wierzymy w Boga i Jego słowu, nienowocześni gdyż uważamy że prawa moralne nie uległy zmianom, zaściankowi bo bronimy prawa naturalnego itp itp. Cóż dodać? "Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami"
Jak
@ratownik dziękuję że potwierdziłeś moją opinię tą mało taktowną odzywką
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY