Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Raport: chrześcijaństwu na Bliskim Wschodzie grozi wyginięcie

Data publikacji: 2019-06-19 18:00
Data aktualizacji: 2019-06-21 17:50:00
WIADOMOŚCI
Fot. Pixabay

Niemieckie Towarzystwo Narodów Zagrożonych (GfbV) postrzega przyszłość wspólnot chrześcijańskich w Syrii i Iraku jako zagrożoną. W obu krajach liczba chrześcijan w wyniku ucieczki przed wojną domową i przemocą ze strony muzułmańskich fundamentalistów znacznie zmalała – wynika z raportu opublikowanego w Getyndze.

 

 

W Iraku pozostało już tylko 150 tysięcy chrześcijan, czyli około 0,4 procenta miejscowej ludności, podczas gdy przed pierwszą wojną (1991 r.) stanowili oni 10 procent a po rozpoczęciu drugiej w 2003 ich odsetek zmniejszył się o połowę.

 

Według raportu, w Syrii żyje zaledwie od 500 do 700 tysięcy chrześcijan, co oznacza spadek o 50 procent w porównaniu ze stanem z 2010 r. Wyznawcy Chrystusa wielokrotnie znajdowali się między frontami armii syryjskiej a grupami opozycyjnymi, w tym uzbrojonymi islamistami, częściowo popieranymi przez Turcję. Poddawani są brutalnemu prześladowaniu, egzekucjom, morderstwom i gwałtom. Według GfbV, reżim prezydenta Baszara al-Assada przyznaje chrześcijanom prawo do wolności wyznania, dlatego większość z nich woli zwycięstwo wojsk rządowych nad opozycją zdominowaną przez Bractwo Muzułmańskie.

Od czasu obalenia Saddama Husajna w Iraku w 2003 chrześcijanie nieustannie cierpią z powodu porwań i morderstw dokonywanych przez islamistyczne bandy terrorystyczne. Od 2003 r. zginęły tam tysiące wyznawców Chrystusa. Według raportu, co najmniej 70 kościołów zostało całkowicie albo częściowo zniszczonych przez zamachy bombowe. Spośród dawnych 500 świątyń w Iraku tylko 57 jest obecnie otwartych. Państwo prawie nie chroni chrześcijan, ale promuje islamizację kraju na drodze prawnej i przez politykę edukacyjną. Wielu członków mniejszości religijnych planuje opuszczenie kraju.

Raport GfbV wskazuje również na znaczną dyskryminację chrześcijan w Autonomicznym Regionie Irackiego Kurdystanu. Mimo że terrorystyczne Państwo Islamskie zostało wyparte z Równiny Niniwy, to większość wysiedlonych stamtąd chrześcijan nie może wrócić do swoich domów, ponieważ brakuje im środków na ich odbudowę. W prastarych wioskach chrześcijańskich coraz więcej muzułmanów osiedla się i grozi wypędzeniem prawowitych mieszkańców. „Aby powstrzymać te tendencje, chrześcijanie muszą pilnie zaangażować się w proces podejmowania decyzji dotyczących przyszłości Iraku. Potrzebują również pomocy finansowej, aby promować swój język i kulturę” – czytamy w raporcie.

GfbV domaga się ponadto politycznej reprezentacji dla wspólnoty chrześcijańskiej na Równinie Niniwy. W tym celu rząd centralny w Bagdadzie i regionalny rząd kurdyjski muszą uzgodnić, komu podlega ten region.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Dominika Kuchar
Moim zdaniem, Święta Rita to niezwykła Święta!
Second
Powiem wam o 7 Krolach, których widział prorok i apostol Jan. 5 bylo jeden jest i jeden ma przyjść na krótko. 1 to Egipt, 2 Asyria, 3 Babilon, 4 Persja, 5 Grecja. Jan żył w czasie Rzymu. Ostatni Król to Imperium Osmanskie, 7 Król, które zakończyło żywot w 1923, ale którego śmiertelna rana została uleczona. Zatem czekamy na 2 Bestię Apokalipsy, która dostanie moc od samego diabła i pojawi się z mocą i będzie zabijać "świętych Baranka". To co widzimy to wszystko wypełnienie Apokalipsy. U Daniela Imperium Osmanskie to 4 Zwierze, które się składa z 3 poprzednich, Babilonu, Persji i Rzymu. Daniel mówił z perspektywy Babilonu, w którym przebywał. Rzym został błędnie interpretowany. Dlatego protestanci tak nienawidzą katolików, bo myślą że 4 Bestią Daniela był Rzym. To Imperium Osmanskie tratuje wszystkie ludy i depcze. Ta 4 Bestią będzie pokonana przez samego Boga, Jezusa Chrystusa. Już wkrótce.