Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 54       POLSKA
Adam Kowalik

Rok kontynuacji

Rok kontynuacji

Mimo że od chwili sformowania rządu przez PiS minął rok, trudno jednoznacznie ocenić dorobek kierowanego przez Antoniego Macierewicza Ministerstwa Obrony Narodowej. Na razie wiele wskazuje, że zapowiedziana przebudowa sił zbrojnych RP nie przyniesie radykalnego wzrostu potencjału militarnego kraju.


 

O sile armii decyduje jej uzbrojenie oraz morale żołnierzy. O ile braku starań o czynnik moralny Antoniemu Macierewiczowi oraz jego współpracownikom zarzucić nie można, to roczny dorobek w dziedzinie modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego nie imponuje. W tej dziedzinie nowe kierownictwo resortu podąża raczej ścieżkami wydeptanymi przez poprzedników.


Ostatnie kilkanaście lat pod względem przezbrojenia Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt do udanych nie należy. Bardzo rzadko mogliśmy cieszyć się informacjami o zakupie sprzętu, który wydatnie wzmacniał naszą armię, jak na przykład samolotów F-16, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak czy używanych, ale wciąż jeszcze nowoczesnych czołgów Leopard. Bardzo długo budżet MON traktowany był jako swoista rezerwa finansowa dla rządu. Pewna poprawa nastąpiła dopiero w ostatnich latach, a zwłaszcza po aneksji Krymu przez Rosję. W roku 2015 wydatki na siły zbrojne RP osiągnęły najwyższą w historii kwotę ponad 37 miliardów złotych, w dodatku po raz pierwszy udało się wydać aż 97,4 procent środków zaplanowanych w ustawie budżetowej z początku roku. Nie wszystko jednak poszło równie dobrze. Za porażkę ostatnich miesięcy rządów PO należy uznać słabą realizację planu modernizacji technicznej sił zbrojnych RP. W ramach wieloletniego programu o szumnie brzmiącej nazwie: Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP wydano wówczas zaledwie 66 procent zaplanowanych środków. Koalicja PO–PSL z rozmachem bowiem planowała, lecz dużo gorzej radziła sobie z wcielaniem w życie kolejnych projektów.

Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość nowa ekipa postanowiła przeprowadzić audyt przyjętego przez poprzedników w roku 2012 planu modernizacji technicznej. Wykazał on duże opóźnienia w realizacji zamierzeń, a w dodatku ogromne niedoszacowanie kosztów.


W związku z powyższym ministerstwo Macierewicza postanowiło opracować własny wieloletni plan modernizacji technicznej na lata 2017–2022 ze szczególnym uwzględnieniem okresu 2017–2019. Przesunięciu uległy terminy realizacji niektórych zakupów. Niestety, szczegóły jak dotąd nie zostały oficjalnie ujawnione.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie