Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   CZERWCA   2020 r.
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 
Polonia Christiana nr 73       ŚWIAT

Rok po pożarze Notre Dame de Paris

Rok po pożarze Notre Dame de Paris

Pięcioletni termin odbudowy paryskiej katedrywyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona ma zostać dotrzymany. Niektórzy krytykowali ten pośpiech, ale wyjdzie on chyba katedrze na dobre. Upadła bowiem koncepcja wprowadzania zmian architektoniczno-materiałowych przy odbudowie. Powód jest prosty. Decydentom wytłumaczono, że wprowadzanie jakichkolwiek zmian nie pozwoli na dotrzymanie
wyznaczonego przez Macrona terminu 2024 roku. Będzie więc zarówno iglica, jak i tradycyjna więźba dachowa wykonana z drewna.

 

Teraz Komitet Odbudowy opowiada opowiada się już za odbudową identycznej katedry, jak ta przed pożarem. Takie zapisy znalazły się też w przyjętej w lipcu ubiegłego roku ustawie o odbudowie Notre Dame. Ustawa zmieniała przepisy budowlane i otworzyła drogę do jak najszybszego rozpoczęcia prac. Właściwe prace przy rekonstrukcji zaczną się jednak dopiero w roku 2021. Do tego czasu będzie trwało zabezpieczanie murów, odkażanie terenu i prace przygotowawcze. Zgliszcza są bowiem w gorszym stanie, niż się spodziewano.

 

Diabeł podobno tkwi w szczegółach


Rozwiązania mają być najszybsze, najtańsze i najbardziej niezawodne. Od czasu pożaru eksperci długo nie byli w stanie uzgodnić wyboru materiałów i koncepcji odbudowy. Nadzorujący prace emerytowany generał Georgelin przeciął spekulacje i przedstawił harmonogram prac konserwatorskich przed senacką komisją kultury. Generał chce za wszelką cenę dotrzymać terminu ustalonego przez prezydenta, ale i on nie mówi już o zakończeniu prac w roku 2024, ale jedynie, że w tym terminie w katedrze zaczną być odprawiane nabożeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj