Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   CZERWCA   2020 r.
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 
Polonia Christiana nr 73       ŚWIAT

Rosja – fałszywa nadzieja

Rosja – fałszywa nadzieja

Konferencja odbyła się 21 stycznia 2020 r. z udziałem historyków i publicystów zajmujących się Rosją.
Rozważali oni między innymi przyczyny, dla których nasz potężny sąsiad, jeden z uczestników
agresji na Rzeczpospolitą we wrześniu 1939 roku, próbuje dzisiaj „przepisywać” historię drugiej wojny światowej. W swojej fałszywej narracji przydziela pierwszej ofierze globalnego konfliktu rolę jednego z inspiratorów dziejowego kataklizmu.

 

– Dlaczego ruchy prawicowe, konserwatywne ulegają urokowi Rosji rządzonej przez byłego człowieka służb specjalnych? Jak to jest, że tam właśnie szukają nadziei? Czy są tak zagubione, że patrząc na to, co dzieje się na Zachodzie – ofensywę LGBT, gender i inne tego typu aberracje – skłaniają się w kierunku Rosji, gdzie rzekomo dla tych ruchów nie ma miejsca? – zastanawiał się, rozpoczynając debatę Łukasz
Karpiel, zastępca redaktora naczelnego portalu PCh24.pl.

 

Historyk, Piotr Doerre z SKCh zwrócił uwagę, iż narastające uleganie powabowi Putina przez środowiska prawicowe dokonuje się nawet w krajach, które trudno posądzać o genetyczną prorosyjskość, jak Polska i Węgry. To przyciąganie kremlowskiego lidera wynika z faktu, że ów prezydent, premier, a potem znów prezydent swojego państwa konsekwentnie, od pierwszych lat XXI wieku odbudowuje imperialną pozycję Rosji. Idzie za tym urok ideologii prezentowanej przez to mocarstwo na zewnątrz. Proces restauracji imperium ruszył na przełomie stuleci XX i XXI. Z czasem okazało się, że dzisiejszej Rosji sprzyjają już środowiska nie tyle lewicowe, komunistyczne, które tradycyjnie zachowały sentyment z czasów sowieckich, ale niektóre ugrupowania prawicowe czy nacjonalistyczne. Udział w tym fenomenie miała kremlowska agentura, aktywna nie tylko w państwach bloku wschodniego, ale i na Zachodzie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj