Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 11 LIPCA
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Imieniny obchodzą:
Olga, Benedykt, Kalina
 

Rosja ściga i karze za aktywność religijną w sieci

Data publikacji: 2020-05-27 20:00
Data aktualizacji: 2020-05-27 20:25:00
WIADOMOŚCI

Według chrześcijańskiej prawniczki Inny Zagriebiny, przez Rosję narasta trend prawnego ścigania za łamanie surowych zasad prowadzenia działalności misyjnej w sieciach społecznościowych. Prokuratura śledzi tego rodzaju wiadomości nie tylko na stronach organizacji religijnych i osobistych stronach duchowieństwa, ale także aktywnych uczestników tych portali.

 

W 2019 roku wymiar sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej rozpatrzył 388 spraw na podstawie przepisów o „bezprawnej” działalności misyjnej, wymierzając kary 223 osobom fizycznym i prawnym. W większości przypadków były to grzywny, których łączna wartość przekroczyła 3,3 mln rubli (około 188,5 tysięcy złotych). Dane ujawnił Wydział Sądowy Sądu Najwyższego Rosji.

Omawiane przestępstwa są ścigane na podstawie artykułu 5.26 Kodeksu Prawa Administracyjnego Federacji Rosyjskiej, który mówi o „naruszeniu ustawodawstwa o wolności sumienia, wolności wyznania i o stowarzyszeniach religijnych”.

Ogłoszone obecnie liczby są nieco niższe od tych z 2018 roku gdy wszczęto 419 takich spraw przeciw 250 osobom fizycznym i prawnym. Wśród 223 skazanych w kolejnym roku było 131 osób fizycznych, 82 prawne i 10 osób funkcyjnych.

Podobnie jak w latach poprzednich, w większości przypadków wymierzano grzywny – w 2019 było tak w 209 sprawach (w 2018 – 243); 13 przypadków kończyło się ostrzeżeniem a w jednym przypadku oskarżonego skazano na roboty przymusowe. Ponadto w 8 sprawach głównemu wyrokowi towarzyszyła konfiskata mienia a w 7 – wydalenie z kraju; bieg 61 spraw wstrzymano. Łączna wysokość kar pieniężnych, które nabrały mocy prawnej, wyniosła w ubiegłym roku wspomniane już 3,3 miliona rubli (w 2018 – 3,7 mln).

Zdaniem chrześcijańskiej prawniczki Inny Zagriebiny, przez Rosję „przetacza się fala pociągania do odpowiedzialności za łamanie zasad prowadzenia działalności misyjnej w sieciach społecznościowych”. Prokuratura śledzi tego rodzaju wiadomości nie tylko na stronach organizacji religijnych i osobistych stronach duchowieństwa, ale także aktywnych uczestników tych portali.

Kilka lat temu w Rosji uchwalono bardzo represyjną ustawę, zwaną „przepisami Jarowej” (od nazwiska deputowanej, która zgłosiła ich projekt w Dumie Państwowej). Zabrania ona prowadzenia jakiejkolwiek działalności misyjnej (kaznodziejskiej) na zewnątrz budynków wspólnot religijnych, jeśli dany kaznodzieja nie ma oficjalnego dokumentu zezwalającego mu na taką działalność.

W tym kontekście Zagriebina, która wcześniej działała w Gildii Ekspertów ds. Religii i Prawa, wezwała innych blogerów, aby po pierwsze – wskazywali pełną nazwę danej organizacji religijnej, gdy zapraszają na swe wydarzenie wyznaniowe, po drugie – by dysponowali pełnomocnictwami do prowadzenia działalności misyjnej, wreszcie po trzecie – aby w razie wezwania na przesłuchanie, natychmiast skontaktowali się z prawnikiem bądź w razie jego nieobecności skorzystali z art. 51 Konstytucji Rosji i później poprosili prawnika.

Kara, wymierzana osobom prawnym za „nielegalną działalność misyjną” dochodzi do miliona rubli (57,1 tys. zł), a w wypadku osoby fizycznej – do 50 tysięcy rubli.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Darius
@myśl- czyli Rosjanin nie dosc ze o mentalnosci żyda to jeszcze z kulturą turańską- z mongolskich stepów. A Korwin Mikke uważa jego ekscelencje Putina za wzór przywódcy!!
olek
U NAS KWITNIE TERAZ CALKOWITA PRZYCHYLNOSC WLADZ I SWIECKICH I NAJWYZSZYCH KOSCIELNYCH
t
Dum państwowa jest na służbie ancien regime,podobnie rzecz się ma z rosyjską Cerkwią;zabrania się - jak czytamy - prowadzenia jakiejkolwiek "działalności kaznodziejskiej",kary finansowe są dolegliwe a w kodeksie administracyjnym jest paragraf mówiący o "naruszania wolności sumienia i wyznania,itd"; jak się te "przepisy Jarowej" mają do demokracji i w/w kodeksu? Otóż,stare rosyjskie przysłowie mówi,iż praktyka ma się nijak do teorii - i tego się trzymajmy!
Mariusz
W Rosji nie ma wolności religijnej, bo mają cerkiew całkowicie podporządkowaną służbom. Ewangelizacja jest dla niej zagrożeniem. Jeszcze naród chciałby więcej wolności czy sprawiedliwości.
myśl
To jest poważne państwo i nie chce pozwolić aby pod przykrywką misji uprawiano politykę tzw. zachodniej demokracji. Na Wschodzie polscy księża niektórzy też próbowali nieść kaganek "prawoczłowieczy" i żle się to kończyło. Chrześcijaństwo wschodnie nie powinno być w Rosji postrzegano jako wrogie katolicyzmowi. Jeśli nie wolno nawracać bezbożnych niewierzących w Chrystusa Żydów, to dlaczego chce się nawracać prawosławnych?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY