Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 15 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
Imieniny obchodzą:
Teresa, Jadwiga, Eustachy, Tekla
 

Rosja w sprawie Obławy Augustowskiej: w archiwach nie ma materiałów na ten temat

Data publikacji: 2019-03-14 17:14
Data aktualizacji: 2019-03-15 00:12:00
WIADOMOŚCI
Giby, lipiec 2017. Uroczystości ku czci ofiar Obławy Augustowskiej. Fot. A. Sidor/Forum

Pół roku po skierowaniu przez IPN wniosku o pomoc prawną w sprawie zbadania sprawy Obławy Augustowskiej, strona rosyjska odpowiedziała, że w swoich zasobach nie posiada stosownych dokumentów. Prokuratura w Moskwie informuje, że w jej archiwach nie odnaleziono żadnych materiałów, które interesują stronę polską.

 

Śledztwo w sprawie Obławy Augustowskiej zostało zapoczątkowane przez prokuraturę IPN w Białymstoku już w 2001 roku. Organ wielokrotnie zwracał się do Rosjan z prośbą o pomoc prawną w tej sprawie, ale Moskwa jak dotychczas nigdy nie była zainteresowana udzieleniem wsparcia. Ostatni wniosek w tej sprawie został skierowany do Federacji Rosyjskiej w 2018 roku. Proszono wówczas o kopie dokumentów Smiersz, w których zawarte są informacje na temat organizacji i miejsca egzekucji ofiar obławy.

 

Historycy IPN oraz prokuratura wnioskowali również o udostępnienie kopii dokumentów dotyczących operacji wojskowych przeprowadzonych przez oddziały 50 Armii ZSSR w lipcu 1945 roku w rejonie Puszczy Augustowskiej. Jak wynika z badań, to właśnie ta formacja najprawdopodobniej odpowiada za smierć ofiar Obławy Augustowskiej.

 

Odpowiedź jaką otrzymało IPN od Rosji niestety nie różni się od poprzednich „W rosyjskich archiwach nie zostały znalezione materiały interesujące stronę polską” – podała Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej. Jak poinformowała PCh24.pl prokuratura IPN Białystok, ta odpowiedź nie składnia do tego, aby słać kolejne wnioski do Rosji i na Białoruś „W chwili obecnej nie jest planowane sporządzenie następnych wniosków o pomoc prawną do Rosji lub Białorusi” - podkreślono.

 

IPN przyjmuje, że najbardziej prawdopodobnym miejscem pochówku ofiar Obławy Augustowskiej jest uroczysko na terenie Puszczy Augustowskiej, na którym przed wojną stała leśniczówka Giedź. Miejsce to jest położone na terytorium Białorusi, niedaleko Kalet. W roku 2016 we wniosku o pomoc prawną białostocka prokuratura IPN zwracała się do strony białoruskiej o przeprowadzenie przez nią prac archeologicznych. Otrzymała jednak wówczas odpowiedź odmowną.

 

Obecnie prokuratura IPN Białystok w ramach śledztwa ws. obławy augustowskiej prowadzi pewne czynności. „Zwrócono się do historyków o ustalenie, czy dowódcy i żołnierzy 50 Armii Wojsk ZSRR w swoich publikowanych pamiętnikach zamieścili informacje związane z Obławą Augustowską.  Ponadto tłumaczone są na język polski dodatkowe, bardzo obszerne materiały z archiwów  w Podolsku zamieszczone na rosyjskich stronach internetowych. Trwają też czynności polegające na wyłączaniu do odrębnego postępowania wątków niezwiązanych z przedmiotem śledztwa” – napisano w odpowiedzi na zapytanie skierowane przez PCh24.pl.

 

Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na mocy dyrektyw władz sowieckich na obywatelach Polski po zakończeniu II wojny światowej.  Zasadniczym celem obławy, przeprowadzonej przez Armię Czerwoną była likwidacja polskich organizacji niepodległościowych, a przede wszystkim oddziałów Armii Krajowej Obywatelskiej, operujących na ziemi suwalskiej, augustowskiej, sejneńskiej i sokólskiej.

 

Do dziś nie jest znana dokładna liczba ofiar tej ludobójczej akcji. Historycy szacują, że łączna liczba ofiar Armii Czerwonej w ramach Obławy Augustowskiej wynosi pomiędzy 592 a 2 tys.

 

 

AB/WMa

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora