Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Rosja wykorzysta pandemię, żeby dokończyć budowę Nord Stream 2?

Data publikacji: 2020-04-09 20:00
Data aktualizacji: 2020-04-10 11:43:00
WIADOMOŚCI
fot. The Russian Presidential Press and Information Office/Wikimedia

Projekt Nord Stream 2 został zamrożony wskutek sankcji, ale Rosja będzie dążyć do jego ukończenia - prognozuje think tank Warsaw Institute. Według analityków Kreml zainwestował zbyt dużo środków finansowych i kapitału politycznego, by nie zrealizować planów rozbudowy swojego połączenia gazowego z Niemcami.

 

Według think tanku Warsaw Institute Moskwa może podjąć próbę wykorzystania kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa do dokończenia budowy Nord Stream 2.

 

„Rosyjscy lobbyści, ale też niemieccy, w Waszyngtonie dążą do osłabienia amerykańskich sankcji, które zamroziły projekt. Jednocześnie Moskwa realizuje swe zapowiedzi o samodzielnym dokończeniu budowy. W lutym z portu Nachodka nad Pacyfikiem wypłynął statek Akademik Czerski, jedyna rosyjska jednostka zdolna obecnie układać rury na dnie morskim zgodnie z wymogami choćby Danii, przez której wyłączną strefę ekonomiczną ma przebiegać końcowy odcinek Nord Stream 2. Amerykańskie sankcje z grudnia 2019 roku, które spowodowały natychmiastowe wycofanie się z budowy gazociągu szwajcarskiej spółki Allseas, odsuwają w czasie uruchomienie Nord Stream 2, ale nie kładą temu projektowi kresu” - czytamy w analizie think tanku.

 

Warsaw Institute cytuje zapewnienia szefa rosyjskiego Ministerstwa Energetyki, Pawła Sorokina, według którego gazociąg zostanie ukończony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 

Think tank zauważa, że nie tylko Rosja dąży do ukończenia budowy Nord Stream 2; prą do tego także Niemcy. „Angela Merkel po raz kolejny oceniła Nord Stream 2 jako projekt czysto ekonomiczny i skrytykowała sankcje USA. W styczniu do regulatora Bundesnetzagentur trafił zaś wniosek o wyłączenie Nord Stream 2 spod dyrektywy gazowej UE, która zakłada, że operator gazociągu musi być niezależny od dostawcy gazu. Dotyczy to jednak projektów gotowych do dnia 23 maja 2019 roku” - przekonują autorzy analizy.

 

Zdaniem Warsaw Institute Berlin dąży do osiągnięcia statusu regionalnego huba gazowego. Rosjanie z kolei chcą uniezależnić się od tranzytu przez terytorium Ukrainy i Białorusi oraz uzyskać możliwość zakręcania im kurka z gazem bez ograniczania kluczowego dla siebie eksportu do UE.

 

Źródło: warsawinstitute.org

 

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ekspertowy
Namnożyło się tych ekspertów na pasku ruskim albo pruskim. Coś jak wysyp trujących grzybów.
Stefan 2
@zoltan. Jakie interesy kosztem Polski? Co my niby na tym tracimy? Kolejny przykład socjalistycznego obłędu i mrzonek o "solidarności UE". Nie rozumiem tego ujadania, głównie tzw. wolnorynkowców. To jest ten wolny rynek, czy go nie ma? A niech sobie budują i pięć "Nordstreamów". Jak Niemcy chcą być na pasku Putina, to ich sprawa. A my przecież usilnie dążymy do tzw. dywersyfikacji i nawet są w tym zakresie postępy, więc róbmy swoje i koniec. Oby tylko po rozsądnych cenach, a nie "pawlakowych". Tak na marginesie, czy ktoś słyszał, żeby rozliczono poprzednią ekipę za skrajnie niekorzystny kontrakt z Gazpromem?. Z Panem Bogiem.
szpulas11
ale nazwa dla spółki zoo wydającej kwartalnik,,Warsaw Institute Review,, nawet gliński wśród ekspertów i autorów:D i nne tuzy myśli
zoltan
Jeśli idzie o nachodźców to UE i Niemcy mówią o solidarności w ich przyjmowaniu i że wszystkie kraje w tym Polska powinny solidarnie ich ugościć. Mówią i żądają tego od Polski bo to dobre dla Niemiec. Kiedy zaś chodzi o interesy z Rosją kosztem Polski to tutaj już niemiaszki zapominają o europejskiej solidarności i robią interes ponad głowami polaków. Tu już prawo unijne można naginać i obchodzić według własnego uznania bo Niemcom wolno. Ale kiedy Polska próbuje zrobić porządek z sądami to już instytucje unijne żywo reagują i gromią o rzekomym łamaniu prawa. Taka to ''sprawiedliwość'' unijna
ProBro
Przepraszam, ale czy naprawdę trzeba think-tanków żeby dojść do przekonania, że Rosja nie zrezygnuje ze swojej mocarstwowej polityki i tak dużej, koniec końców, mającej się opłacać inwestycji? Oraz że będzie chciała wykorzystać każdą okazję żeby tego dokonać? Czy trzeba grona ekspertów?