Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
31   MARCA   2020 r.
Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
Imieniny obchodzą:
Gwidon, Kornelia
 
Polonia Christiana nr 56       KRZYŻOWIEC XX WIEKU
Plinio Corrêa de Oliveira

Równy start? Cóż za niesprawiedliwość!

Równy start?  Cóż za niesprawiedliwość!

Ludzie nieustannie powtarzają, że sprawiedliwość wymaga, aby wszyscy mieli takie same szanse, rozpoczynając swoje życie, edukację czy karierę. Według tego poglądu, edukacja i ścieżki kariery w różnych zawodach powinny być takie same dla wszystkich. Dopiero na takim podłożu dałoby się wyłonić osoby bardziej od innych wartościowe. Zasługi więc otrzymałyby należną zachętę i wynagrodzenie, a na świecie w końcu zapanowałaby sprawiedliwość.

 

Czasami we współczesnym świecie – w którym rozlicznym głupotom usiłuje się nakładać „chrześcijańską” maskę – taki sposób patrzenia na świat przedstawia się w barwach „chrześcijańskich”. W ten sposób kwestionuje się więc chrześcijańską prawdę, że na końcu życia każdego człowieka Bóg nagrodzi podług jego zasług, nie biorąc pod uwagę okoliczności jego narodzin i życia. Z punktu widzenia Bożej sprawiedliwości oraz wiecznych konsekwencji, miejsce, z którego człowiek zaczynał, traci wszelkie znaczenie. Godnym za to pochwały, prawidłowym i chrześcijańskim jest, aby ludzie organizowali swą ziemską egzystencję według norm niebieskiej sprawiedliwości, stawiając zalety ziemskiego życia w jednakowym zasięgu dla wszystkich – osiągną je zaś jednostki bardziej do tego zdolne.

Zanim przeanalizujemy tę zasadę samą w sobie, warto spojrzeć na niektóre ze sposobów jej stosowania w rozmaitych sytuacjach.

 

Niektórzy biznesmeni uważają dziedziczenie interesu za wątpliwy przywilej. Wcale nierzadko spotyka się zamożne osoby, które odczuwają dziwny niepokój sumienia w kwestii przekazywania swoich dóbr dzieciom: czy aby po prostu nie odniosą one korzyści z wątpliwego czy wręcz niesprawiedliwego przywileju, jeśli pozwoli im się wejść w posiadanie dóbr niezdobytych dzięki własnej pracy bądź osobistym zaletom? Dlatego ludzie ci często nie chcą, aby ich potomstwo stało się właścicielami ich interesu wyłącznie dzięki prawu dziedziczenia. Wskutek tego ich synowie i córki muszą zostać pracownikami jak wszyscy inni i zaczynać od samego początku, od najskromniejszych obowiązków i odpowiedzialności. Możliwość zarządzania firmą zdobędą, jeśli okażą się najzdolniejsi.

Inny przykład dotyczy sfery edukacji. Niektóre rodziny o wysokim statusie społecznym i takim wykształceniu za konieczny wymóg sprawiedliwości uważają ustalenie jednolitych standardów w szkołach podstawowych i średnich. Aby to osiągnąć, najchętniej zamknęliby albo zreformowali wszystkie istniejące placówki o zróżnicowanym poziomie.

 

W ten sposób zyskuje na popularności doktryna, według której wszystkie pozycje startowe muszą zostać zrównane. W pełni wprowadzona w życie poskutkuje ona stłamszeniem inicjatywy, zniweczeniem osiągnięć i obaleniem całego porządku własności prywatnej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie