Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 01 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Teresa, Remigiusz, Danuta
 

RPO zaskarżył samorządy broniące rodziny przed ideologią LGBT. W lipcu pierwsze rozprawy

Data publikacji: 2020-06-29 10:00
Data aktualizacji: 2020-06-29 10:36:00
WIADOMOŚCI
grafika pch24.pl

14 i 15 lipca odbędą się dwie pierwsze rozprawy w sprawach skarg Rzecznika Praw Obywatelskich na uchwały rad gmin deklarujące przeciwdziałanie „ideologii LGBT”. Łącznie RPO zaskarżył kilka takich uchwał.

 

Pierwsza rozprawa (14 lipca) będzie dotyczyła uchwały Rady Gminy Istebna z 2 września 2019 roku dotyczącej „powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Druga (15 lipca) uchwały Gminy Klwów z 17 czerwca 2019 roku.

 

Rozprawy to efekt skarg, jakie w ostatnich miesiącach skierował do sądów administracyjnych Rzecznik Praw Obywatelskich. Poza Istebną i Klwowem skargi dotyczyły uchwał z gmin Lipinki, Serniki i Niebylec, a także Rady Miejskiej w Osieku, Rady Powiatu Ryckiego, Rady Powiatu Tarnowskiego oraz Sejmiku Województwa Lubelskiego.

 

RPO jest przeciwny działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup z życia społecznego, a opartym na uprzedzeniach i stereotypach – podkreślał jeszcze w ubiegłym roku Rzecznik uzasadniając złożenie pierwszych z tych skarg.

 

Ponadto uchwały – zdaniem Bodnara – „dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, wykluczając je ze wspólnoty samorządowej” oraz w sposób bezprawny ograniczają prawa i wolności mieszkańców gminy – ich prawo do życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi, prawo do nauki, prawo do nauczania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

 

W odpowiedzi na zarzuty RPO wójt gminy Serniki Paweł Woźniak skierował do jego biura specjalne pismo, w którym podkreślił, że „uchwała jest zgodna z duchem chrześcijańskiej wiary, którą wyznają mieszkańcy gminy Serniki”.

 

„Z całą stanowczością zaprzeczam insynuacjom, że uchwała jest skierowana przeciwko jakimkolwiek grupom społecznym, że nosi ona znamion dyskryminacji, nierównego traktowania kogokolwiek z powodu swoje orientacji seksualnej. Uchwała stanowi deklarację, dającą mieszkańcom gminy zapewnienie, że wójt i Rada Gminy nie będą ingerowały ani narzucały jakichkolwiek ideologii, zaś wychowanie i edukacja dzieci będzie odbywać się zgodnie z wolą i przekonaniami ich rodziców”, podkreślił Woźniak.

 

Źródło: rpo.gov.pl

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Jarosław
Może ktoś mi odpowie: jak długo jeszcze Polacy będą tolerować, i zatrudniać za swoje pieniądze, urzędników działających notorycznie na ich szkodę?
Mataleo
PDFLGBT potrzebuje zwiększenia dostępności do nowych obiektów seksualnych, przy stałe zwiększających się wynaturzeniach. Instytucje państwowe wspomagają dostęp pedofilów do młodych obywateli. Dramat.
Rycerka
Zaskarżyć rzecznika za weekendowy napad z nożami na prolifowców
Poprostu Polak
Bodnar niech zajme się swoim synalkiem,a polskie rodziny z tradycjami zostawi w spokoju.Pedalski eurokołchoz tak kazał , piesek posłusznie słucha
jarek
RPO - rzecznik praw obcych, których normalni ludzie nie chcą widzieć i słyszeć w swoim otoczeniu, dobrze że już niedługo odejdzie, może przyjdzie na jego miejsce ktoś lepszy.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY