Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 09 LIPCA
Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
Imieniny obchodzą:
Adrian, Sylwia, Zenon
 

Rzecznik episkopatu: jesteśmy winni Maryi obronę jej wizerunku przed znieważeniami

Data publikacji: 2019-08-15 08:40
Data aktualizacji: 2019-08-15 08:51:00
RELIGIA
Fot. Roman Koszowski / Foto Gość / Forum

Obchodzona 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznica Cudu nad Wisłą to okazja do szczególnego dziękczynienia Bogu za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną i przepraszania za to, co złe z naszej strony – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że jako wierni jesteśmy zobowiązani do obrony jej wizerunku przed wszelkimi znieważeniami.

 

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że uroczystość Wniebowzięcia NMP należy do tzw. świąt nakazanych, co oznacza, że katolicy na całym świecie mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we Mszy świętej. 

 

– Wniebowzięcie Maryi to dogmat Kościoła katolickiego. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba, co było potwierdzeniem Jej świętości. Uroczystość Wniebowzięcia uświadamia nam, że mamy w niebie wielką Orędowniczkę, której możemy powierzać naszą codzienność oraz przyszłość – powiedział ks. Rytel-Andrianik. – Maryja w wielu dziejowych kolejach była z Polakami i im pomagała. Dlatego jesteśmy Jej winni naszą szczególną wdzięczność, szacunek i miłość, a także obronę Jej wizerunku przed wszelkimi znieważeniami – dodał.

 

Rzecznik episkopatu przypomniał, że 15 sierpnia obchodzimy też 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego. „Ten dzień łączy w sobie wymiar religijny i patriotyczny. To bardzo charakterystyczne dla polskiej historii i tradycji, w których zawsze najważniejszymi wartościami były: +Bóg, honor i Ojczyzna+” – powiedział, zachęcając w imieniu biskupów do modlitwy w intencji naszego kraju oraz żołnierzy, którzy dbają o jego bezpieczeństwo.

 

Dogmat o Wniebowzięciu Maryi z duszą i ciałem do nieba został ogłoszony przez papieża Piusa XII w 1950 r. w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” (Najszczodrobliwszy Bóg). Dokonało się to na usilną prośbę biskupów i świeckich z całego świata, także z Polski. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest tradycyjnie również dniem Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu wierni przynoszą do kościołów zioła i kwiaty, które są tam święcone. To również okazja do dziękczynienia rolników za plony, które zebrali.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
AndrzejBR
Tak z okazji wspomnienia Św.Jacka Odrowąża, nasuwa się takie porównanie: Tak jak Św. Jacek musimy i My, Polacy, dźwigać nie tylko Krzyż , ale i naszą Królową , bo to nasza Hetmanka i niechybna przewodniczka. Dziwne, że Redakcja takiego Świętego jakoś przeoczyła, a jego dzieło, jest po ludzku znacznie przerastające nawet Sw. Maxymiliana, ale o tym wiedzą lepiej Katolicy niemieccy, aniżeli rodacy Św. Jacka, tak tak , niestety . . .
i co?
Samymi dywagacjami niewiele można zdziałać,a katolicy winni mieć przywódców,którzy ich poprowadzą,zorganizują,wspomogą,bo sami niewiele zdziałamy.W grupie siła i o tym wie strona przeciwna,więc duchowni do dzieła!Gromadźcie swe owce jak dobrzy pasterze!Bo narazie ludzie są jak dzieci we mgle,zagubieni,skołowani i tylko pojedynczy biskupi nazywają rzeczy po imieniu,ale,niestety,tylko na tym się kończy.Gdzie działania prawne,gdzie pozwy sądowe o obrazę uczuć religijnych,toż jest taki paragraf!Modlitwa jest ważna i to bardzo,ale tej wojny antychrześcijańskiej,antykatolickiej,wyłącznie nią nie wygramy.Tu są potrzebne także działania prawne i Kościół jako instytucja powinien walczyć za ich pomocą.I rzetelnie pasterzować nie tylko wtedy gdy jest dobrze,ale wskazywać proste drogi w czasach zawieruchy,którą dziś przeżywamy.Jak to mówią-"Alleluja i do przodu!"
Weronika
To nie jest nasz kodeks prawny i nie nasze prawo, dlatego dochodzi do bezczeszczenia wizerunku Matki Bożej. Gdyby Polska rządziła się swoim prawem, nikt nie odważyłby się na takie akcje i nie trzeba byłoby wzywać do obrony. Ciekawe czy kiedyś dojdzie do tego, że komuś z EP spodoba się pójść w ślady piętnastoletniego chłopca z Płocka? Pomarzyć jednak warto...
alo
Brawo za tę wypowiedź!! Brońmy Maryi!
Ann
Maryjo, bądź uwielbiona na wieki !!!