Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 27 PAŹDZIERNIKA
Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
Imieniny obchodzą:
Sabina, Iwona
 

Rzeczpospolita Smarzowska

Data publikacji: 2018-09-26 06:00
Data aktualizacji: 2018-09-28 08:27:00
OPINIE
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Polska alkoholska, wszeteczna, warcholska – taki portret naszej (i swojej…?) ojczyzny: odrażającej, brudnej, złej, niestrudzenie a konsekwentnie z filmu na film dopracowuje Wojciech Smarzowski.

 

Stwierdzenie, iż Smarzowski kręci wciąż jeden i ten sam obraz, jest, owszem, prawdziwe, aczkolwiek nie oddaje w pełni istoty rzeczy. Twórca ów bowiem postawił przed sobą ambitny cel nakreślenia spójnej, wieloaspektowej wizji Polski i Polaków, swoistej panoramy polskiego (w jego mniemaniu) charakteru, stylu życia i etosu. Cel owszem ambitny, acz bynajmniej niechlubny. A to z powodu użytych doń środków artystycznych. Czyż bowiem można wznieść piękny monument z błota, pomyj i ekskrementów?

 

Takimi właśnie „farbami” maluje Polskę uznany reżyser. Oto w każdym z jego filmów oglądamy niezmiennie tę samą „smutną jak kondukt w deszczu pod wiatr” krainę pokrytą domami złymi, w których aż kipi od brudu (moralnego i fizycznego), występku i zbrodni. Zamieszkujące ów kraj prymitywne plemię od pierwszego wejrzenia sprawia odpychające wrażenie. Ręce ich lepkie, a gardła pełne gorzały; dusze ich chciwe, a ciała lubieżne; zamiary ich podłe, a cele haniebne; język ich chamski, a oddech nieświeży; do tego „wzrok dziki, suknia plugawa”. Nie ma takiego świństwa, po które nie zawahają się sięgnąć; nie ma takiego plugastwa, w którym się z rozkoszą nie unurzają; nie ma takiej nikczemności, której nie popełnią z pijackim zaśpiewem na ustach.

 

Tak nas widzi Wojciech Smarzowski. I od „Wesela” po „Kler” konsekwentnie tę swoją wizję rozbudowuje o kolejne wątki – bo nie chodzi wyłącznie o ukazanie ohydy naszej powszedniej tu i teraz (czemu miały służyć „Wesele”, „Dom zły” i „Drogówka”), ale o udowodnienie, że to nie zwykła przypadłość, lecz nasza najgłębsza substancja, ponieważ zawsze byliśmy wredni (patrz: „Róża” i „Wołyń”), i wreszcie wskazanie fundamentalnej przyczyny tego stanu (to zadanie „Kleru”).

 

Polaków przez niezliczone pokolenia wychowuje Kościół, logicznie przeto – wedle smarzowskiej optyki – należy wnioskować, iż nie skądinąd, jak z kościelnej kruchty wynoszą oni całe właściwe sobie zło. I tak oto domyka się realizowany od piętnastu lat projekt „Zelżyj Polaka, napluj na Polskę”. A rodzimy podatnik cały czas ciepłą rączką buli na to grube miliony swych ciężko wypracowanych złotych – skąd bowiem w przeciwnym wypadku miałby się dowiedzieć, jakie z niego bydlę.

 

Wielu określa filmy Wojciecha Smarzowskiego mianem wybitnych dzieł Dziesiątej Muzy – mało kto chce dostrzec ich napastliwie tendencyjną jednowymiarowość. Albo brak oryginalności – ich twórca po prostu zręcznie powiela sprawdzone schematy Mosfilmu i Hollywoodu. Przez takie same wszak okulary miał niegdyś widzieć człowiek sowiecki burżuja, kułaka czy innego wroga ludu; ten sam mechanizm włącza się w głowie kosmopolitycznego przedstawiciela nowegojorczku na samą myśl o tradycyjnej amerykańskiej prowincji, gdzie wzgórza mają oczy, a u kresu drogi bez powrotu na bezkresnych polach kukurydzy rednecks z lubością rozczłonkowują przyjezdnych piłą łańcuchową…

 

Wracając jednak do naszych baranów (jak od XV stulecia powiadają Francuzi), trudno przecenić polityczną użyteczność dobrze skrojonego paszkwilu. Zwłaszcza na forum międzynarodowym. Jeszcze kilka takich filmów, szczególnie w charakterze „ambasadorów polskiej kultury” za granicą, i kiedy komuś przyjdzie do głowy zadać Polakom jakikolwiek gwałt, to absolutnie nikt się za nimi nie ujmie, przeciwnie: światowa opinia publiczna jeszcze temu ochoczo przyklaśnie, wiedziona trudno wytłumaczalnym, acz niezłomnym przeświadczeniem, że tak łajdackie plemię w pełni zasługuje na wszelkie możliwe plagi, a ten, kto mu w końcu porządnie złoi skórę, wyświadczy ludzkości niemałą przysługę.

 

Jerzy Wolak

 

 

TYM FILMEM ZACHWYCAŁA SIĘ TZW. PRAWICOWA PRASA. CZY SŁUSZNIE? ZOBACZ CO O „WOŁYNIU” NAPISAŁ JERZY WOLAK.

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Andwd
Żyje w kościele i nie dostrzegam tej pedofilii. Musiałbym chyba odpowiednio daleko stanąć żeby też to widzieć ale tak samo widzę tylko zle rzeczy gdzie indziej szczególnie w najbardziej skrajnych środowiskach. Podzielam opinie mądrych kobiet i facetów też oczywiście tutaj.
Wymowny gest panie Smarzowski, ty już pokazujesz na zdjęciu do któregoś pozował z dłonią na gardle, że lepiej by ci było z kamieniem młyńskim u szyi...A skoro już zgorszyłeś tylu maluczkich, to teraz pokazujesz jak bardzo jesteś beznadziejny: w mózgu szatan, w członkach szatan, w duszy mrok. Czas się poddać egzorcyzmom panie Smarzowski, a potem poprosić księdza o spowiedź, uklęknąć do konfesjonału, wyspowiadać się i ze łzami skruchy w oczach ucałować stułę kapłańską. Tytuł - Nawrócenie - opowieść prawdziwa, gdybyś to nakręcił i skomentował że to szczera prawda, to by zadośćuczyniło. Myślę że nawet Panu Bogu.
margreth
WOJCIECH SMARZOWSKI ATEISTA FANATYK OSZUST KLAMCA I BLUZNIERCA TO DOPIERO JEDNA STRONA MEDALU !Powinien nakrecic film o sobie znalazlo by sie jeszcze wiecej brudow i przeroznego plugastwa,a nie tylko zajmowanie sie cale zycie grzechami cudzymi!Haniebne jest opluwanie innych,zeby sammemu wydac sie sobie tym lepszym !
Andwd
Smarzowskiego można porównać do Tarantino a polskie kino do amerykańskiego ale na innym poziomie.Tarantino mówi że bawi się kinem a Smarzowskiego przekonuje że mówi prawdę. Polskie kino już podobnie mówi o jasnych i ciemnych stronach kraju jak kino amerykańskie.
Andwd
Film to także uderzenie 5 kolumny w bezpieczenstwo kraju choć nie bezpośrednie. Rozwój spraw powinien prowadzić do wprowadzania sił, środków i ludzi oslabiaja cech kraj nie przypadkiem w dobie zagrożenia ze wschodu. Są tu aktorzy kojarzenia z przyjaźnią Polsko radziecka kiedyś.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY