Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 26 MAJA
Św. Filipa Neri
Św. Filipa Neri
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Ewelina, Marianna, Paulina
 

Sąd nie podzielił obaw władz Lublina. W sobotę ulicami miasta przejdzie homoparada

Data publikacji: 2018-10-12 15:05
Data aktualizacji: 2018-10-12 20:03:00
WIADOMOŚCI
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. REUTERS / Gonzalo Fuentes / FORUM

Zakaz dla organizacji tzw. Marszu Równości w Lublinie wydany przez prezydenta miasta został uchylony przez sąd. To oznacza, że środowiska LGBT będą mogły przejść ulicami miasta. Odbędzie się też kontrmanifestacja.

 

Zakaz dla marszu wydany przez prezydenta Krzysztofa Żuka był pierwotnie oceniany przez sąd pierwszej instancji, który uznał rację magistratu i podtrzymał decyzję. W uzasadnieniu wskazano na zagrożenie dla bezpieczeństwa, bowiem w Lublinie spotkać się miały dwie manifestacje – środowisk LGBT i przeciwników.

 

Organizatorzy homoparady postanowili jednak walczyć do końca i złożyli odwołanie od tej decyzji sądu. W piątek Sąd Apelacyjny w Lublinie nie podzielił dotychczasowej argumentacji dla zakazu i uchylił decyzję prezydenta, wskazując na doniosłą rolę wolności zgromadzeń w demokratycznym państwie prawa. To oznacza, że lubelski tzw. Marsz Równości odbędzie się w sobotę. Tego dnia będzie miała również miejsce kontrmanifestacja zorganizowana przez środowiska narodowe.

 

Podczas briefingu prasowego zorganizowanego po ogłoszeniu decyzji sądu, prezydent miasta Krzysztof Żuk tłumaczył, że swoją decyzję podjął wyłącznie w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i uczestników. Zaznaczył, że dołoży wszelkich starań, aby nic nie zakłóciło przebiegu planowanych wydarzeń. – Informuję, że powołałem sztab kryzysowy, który ze strony Urzędu Miasta będzie na bieżąco monitorował sytuację w najbliższych dwóch dniach – powiedział Żuk.

 

Decyzję sądu krytycznie ocenił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. - Żałuję, że Sąd Apelacyjny dostrzega prawa jakiejś mniejszości – i to jeszcze w dużej części przyjezdnej z Warszawy czy z innej miejscowości – a nie dostrzega prawa zdecydowanej przytłaczającej większości mieszkańców Lublina do spokoju i do tego, żeby nie byli epatowani seksualnością kogokolwiek. Seksualność to sfera życia prywatnego, a nie kwestia stosowna do obnoszenia się z nią na ulicach - czytamy w oświadczeniu wojewody.

Czarnek wyraził przy tym nadzieję, że Marsz nie będzie epatował gorszącymi scenami, wulgarną quasipornografią, że nie będzie epatował obscenicznymi widowiskami z udziałem gejowskich środowisk, na przykład niemieckich, tylko będzie spokojną manifestacją. Wojewoda zaapelował do uczestników obu wydarzeń o pokojowe demonstrowanie swoich poglądów.

 

W chwili rozpoczęcia Marszu, o godz. 13:00, w lubelskim kościele pw. św. Józefa zostanie odprawiona Eucharystia w intencji osób z zaburzeniami sfery seksualnej. Msza św. odprawiona zostanie z inicjatywy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. - Naszą odpowiedzią jest modlitwa, bez względu na to, czy marsz się odbędzie czy nie – tłumaczą przedstawiciele młodzieży.

 

Równocześnie w lubelskich kościołach znajdujących się wzdłuż trasy przemarszu, mieszkańcy Lublina spotkają się na wspólnej modlitwie różańcowej.

 

MA, KAI

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Obywatel
Miejmy nadzieje, że marsz jako naruszający moralność i obyczajność zostanie szybko rozwiązany.
Toni
Tylko pogratulować takiej decyzji. Kiedyś staniecie z nią przed Bogiem. I co wtedy?
BP
Panno Czysta, módl się za nami
Kpt. Żbik
Kolejny argument za jak najrychlejszą reformą sondownictwa w Polsce. Wszystkich sędziów z prl-owskim rodowodem od razu na bruk z minimalną emeryturą A pozostalych zweryfikować jakościowo i ilościowo. Szkoda, że nie można już ich na Gallery wysłać.
krisbac
Prawda jest taka, że nasze sądy jak i cały system polityczny są w rękach masonerii.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY