Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
07   KWIETNIA   2020 r.
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 
Polonia Christiana nr 15       DZIEDZICTWO EUROPY
Beata Górecka

San Marco - Serce Najjaśniejszej

San Marco - Serce Najjaśniejszej

Każdy, komu choć raz dane było odwiedzić Wenecję, nie może pozostać wobec niej obojętny. Jej niezwykłe położenie, historia, zabytki i liczne relikwie zawsze przyciągały rzesze pielgrzymów i turystów. Opiewana przez poetów i artystów, zwana Serenissimą (Najjaśniejszą), Królową Adriatyku, była przede wszystkim Miastem Świętego Marka, miastem, którego potęga i znaczenie datują się od sprowadzenia z Aleksandrii w roku 828 doczesnych szczątków świętego.
 

Równie niezwykła jak sama Wenecja jest Bazylika św. Marka, główna świątynia miasta, mauzoleum Ewangelisty i miejsce przechowywania ogromnie cennych darów ofiarowywanych świętemu, zarówno przez rządzących, jak i przez zwykłych mieszkańców miasta – kupców i żeglarzy. W przeszłości spełniała także rolę prywatnej kaplicy dożów, a od roku 1807 jest katedrą, czyli głównym kościołem patriarchów Wenecji.

Pierwszą świątynię konsekrowano w roku 832, niestety już w roku 976 została zniszczona przez pożar. Obecna, trzecia z kolei, powstała w latach 1063-1094, zbudowana na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami rozmieszczonymi nad nawami oraz pośrodku, w miejscu ich przecięcia, w swym ogólnym zarysie przypomina świątynie bizantyjskie. Za wzór jej budowniczym posłużył wszak konstantynopolski kościół Świętych Apostołów.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj