Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
Imieniny obchodzą:
Antoni, Rafał, Marcin
 

Schizma staje się faktem? Episkopat Niemiec ogłosił, że wprowadzi pełną interkomunię

Data publikacji: 2020-09-03 19:00
Data aktualizacji: 2020-09-03 20:01:00
WIADOMOŚCI

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Limburga Georg Bätzing, zapowiedział wprowadzenie w Kościele w Niemczech pełnej interkomunii z protestantami. Ten krok był przygotowywany od dawna; w ubiegłym roku teolodzy obu wyznań ogłosili wspólny dokument, który torował interkomunii drogę. Bp Bätzing zapowiedział, że formalne kroki Niemcy podejmą w maju 2021 roku.


W historii Kościoła katolickiego nigdy czegoś takiego nie było: kierownictwo Konferencji Episkopatu Niemiec podjęło decyzję o wprowadzeniu w swoim kraju interkomunii z protestantami. W praktyce katolicy mają otrzymać zgodę na uczestnictwo w ewangelickiej Wieczerzy, a naśladowcy Lutra mają być dopuszczani do przyjęcia Najświętszego Sakramentu. O wszystkim mają decydować poszczególni wierni w swoim sumieniu.


Jak powiedział przewodniczący Episkopatu, bp Georg Bätzing, teologiczne podstawy pod taki krok zostały przygotowane przez grupę katolickich i protestanckich teologów. Jesienią ubiegłego roku wydali oni dokument pod tytułem „Wspólnie u Stołu Pańskiego” (niem. Gemeinsam am Tisch des Herrn). Stwierdzono w nim, jakoby nie istniały żadne przeszkody dla wprowadzenia pełnej interkomunii. Dokument został pochwalony przez wielu niemieckich biskupów, teologów i świeckich. Ostro skrytykował go za to kard. Kurt Koch, prefekt Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.


Bezskutecznie - Niemcy nie przejęli się tą krytyką. Nic dziwnego, bo w swoich staraniach o interkomunię mogą liczyć na przychylność samego papieża. W 2018 roku Franciszek oficjalnie zaakceptował wytyczne niemieckiego Episkopatu, które pozwalają przyjmować Komunię świętą protestantom żyjącym w związku małżeńskim z katolikiem. Już wówczas Niemcy traktowali to jako półśrodek. Mówił o tym na przykład kard. Walter Kasper, jeden z nieformalnych doradców papieża, a zarazem gorliwy zwolennik interkomunii. Kasper wskazywał jedynie na konieczność wypracowania teologicznych podstaw pod interkomunię - i po to właśnie powstał jesienny tekst "Wspólnie u Stołu Pańskiego".


W maju 2021 roku we Frankfurcie odbywa się Ekumeniczne Spotkanie Kościelne (Ökumenische Kirchentag). To właśnie wówczas, jak zapowiedział bp Bätzing, ogłoszona zostanie interkomunia.
Hierarcha zadeklarował, że spotkanie odbędzie się niezależnie od warunków pandemicznych. - Spotkanie Kościelne musi się odbyć i się odbędzie! - powiedział.

 

Działania bp. Bätzinga są tym samym zwieńczeniem kilkuletnich starań, jakie Kościół w Niemczech podejmował pod przewodnictwem jego poprzednika, kard. Reinharda Marxa. Marx ustąpił z funkcji przewodniczącego Episkopatu zimą tego roku. Pozostał przy tym bliskim doradcą papieża Franciszka, członkiem elitarnej Rady Kardynałów.

 

Interkomunia z protestantami jest całkowicie wykluczona na gruncie zarówno Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak i nauczania Stolicy Apostolskiej. Wyrażają to nie tylko encykliki wielu papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II, ale nawet dokumenty Soboru Watykańskiego II.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ewangelik
@Tomasz. A gdzie twoja wiara? Gdzie Chrystus w twoim sumieniu i życiu? Może poprzez zewnętrzne zwyczaje, tradycje i wyrażaną w słowach wiarę jesteś zwyczajnym obłudnikiem? Gdzie jesteś w relacji z Bogiem, który Cię stworzył, zbawił i uświęca?
fgh
Oficjalnie połączą się z Lutrem, co i tak już jest faktem
Tomasz
Moja ś.p. babcia mawiała w takich sytuacjach "Boże, Ty słyszysz a nie grzmisz?" Wedle Świętej Tradycji dogmaty wiary katolickiej w są owocem działania w Kościele Ducha Świętego. Ich odrzucenie co uczynili protestanci jest jednym z grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, a takie grzechy wedle słów naszego Pana nie będą odpuszczone. Jak można wobec tego zezwolić na spożywanie Ciała Pańskiego osobom jawnie sprzeciwiającym się Duchowi Świętemu. Przecież nic i nikt może z wyjątkiem pychy nie nakazuje takim osobom trwać w błędach - dla nich droga do przyjmowania Komunii Świętej była zawsze możliwa a wiodła przez odrzucenie błędnych nauk, nawrócenie się i przyjęcie wiary katolickiej. Obecne pomysły episkopatu Niemiec są więc kpiną z naszej wiary! Kpiną z wszystkich tych, którzy odrzucili heretyckie błędy i stali się członkami Kościoła Katolickiego! Jest to efekt braku dbania o przekaz czystej wiary, "kolejny krok" psujący nasz Kościół, strach pomyśleć jakie będą kolejne.
SOLO_DIOS_BASTA
Paruzjo, gdzie jesteś...?
Rzymianin
A ten obok - ustepujący - to potomek Karola Marksa.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY