Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 15       DZIEDZICTWO EUROPY
Mariusz Affek

Ścieżkami chrześcijaństwa po Cyprze Północnym

Ścieżkami chrześcijaństwa po Cyprze Północnym

Piękna, słoneczna wyspa kojarzy się nam przede wszystkim z udanymi wczasami bądź z fragmentem greckiej mitologii, opisującym narodziny Afrodyty, a przecież chrześcijański rodowód Cypru jest nie mniej ważny w ukazywaniu historii tego miejsca, co więcej, wywiera także istotny wpływ na jego teraźniejszość.
 

Za patrona wyspy Cypr tradycja od wieków uznaje pochodzącego z Salaminy – miasta położonego we wschodniej części wyspy (obecnie pod okupacją turecką) – św. Barnabę, tego samego, o którym czytamy w Dziejach Apostolskich: Także Józef, lewita pochodzący z Cypru, zwany przez Apostołów Barnabą, to jest człowiekiem pocieszenia, sprzedał swoją posiadłość. Otrzymane pieniądze przyniósł i położył przed Apostołami. Tenże sam Barnaba pośredniczył w spotkaniu nawróconego Szawła z Apostołami w Jerozolimie. Dalszym etapem miała być druga podróż misyjna, doszło jednak do scysji pomiędzy Pawłem a Barnabą, w rezultacie czego Paweł z Sylasem udali się w podróż do Azji Mniejszej, a Barnaba wraz ze swoim kuzynem Markiem (późniejszym św. Markiem Ewangelistą) wyruszyli z misją apostolską na Cypr.

Jak głosi tradycja, Barnabę wybrano pierwszym biskupem jego rodzinnego miasta. W roku 61 poniósł on śmierć męczeńską przez ukamienowanie za sprawą tej części społeczności żydowskiej w Salaminie, która nie chciała przyjąć nauki Chrystusa. Miejsce pochówku św. Barnaby nie było znane aż do roku 488, kiedy to ówczesny arcybiskup Salaminy, Anthemios w cudowny sposób odnalazł podziemny grób z relikwiami apostoła Cypru oraz egzemplarzem Ewangelii według św. Marka spisanym w języku hebrajskim.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj