Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
19   LUTY   2020 r.
Św. Konrada z Piacency
Św. Konrada z Piacency
Imieniny obchodzą:
Arnold, Gabriela, Henryk, Józef, Marceli
 
Polonia Christiana nr 51       WYCHOWANIE
Bogna Białecka

Single pasożyty

Single pasożyty

Prosimy nie czytać tego artykułu z założeniem „Mnie ten problem nie dotyczy”. Wszak sami wyszliśmy z rodzin i wychowanie nas dotyczy, nawet jeśli nie jesteśmy rodzicami. „Duże niemowlaki” mnożą się jak grzyby po deszczu. Brakuje rodzicom mądrości w kształtowaniu swoich pociech, dlatego wzrasta nam nowe pokolenie: nieporadne i niesamodzielne. Strach się bać!


 

Gdy w roku 1999 Masahiro Yamanda opublikował książkę Wiek pasożytniczych singli opisującą narastający problem dorosłych dzieci pozostających na utrzymaniu rodziców, wydawało się, że to kolejne z japońskich lokalnych dziwactw. Zjawisko tłumaczono wysokimi kosztami mieszkań, postulując rozwiązanie problemu w postaci wprowadzenia preferencyjnych dla młodych rozwiązań w tym zakresie.

Temat powrócił ze zdwojoną siłą, gdy w roku 2010 tokijscy policjanci znaleźli w łóżku ciało stujedenastoletniego Sogena Kato. Nie byłoby w tym nic specjalnie dziwnego, gdyby nie fakt, że ciało było zmumifikowane, a starzec martwy od trzydziestu lat. Przez cały ten czas córka pobierała jego emeryturę. Później okazało się, że nie był to odosobniony przypadek. Zidentyfikowano więcej sytuacji, gdy dorosły Japończyk ukrywał fakt śmierci rodzica, aby utrzymywać się z jego emerytury. Oczywiście można to skwitować stereotypem: Cóż, Japończycy!, bo w końcu to jedyny naród, który wymyślił na przykład grę komputerową RapeLay, w której gwałci się młode dziewczynki i zmusza do aborcji. Mimo to wydaje się, że zwyrodnienia powyższego typu to nie żadna cecha narodowa, a raczej przypadłość zmierzchu cywilizacji.

Pasożytniczy single to osoby, które choć są dorosłe, nie zakładają rodzin, lecz wolą żyć na utrzymaniu rodziców. Jeżeli pracują, zaoszczędzone na kosztach utrzymania pieniądze wydają na własne przyjemności, luksusy, podróże. Charakterystyczne, że to, co po raz pierwszy opisano w Japonii, wkrótce rozlało się na inne kraje. Burzę wywołał żart włoskiego ministra Tomaso Padoa‑Schioppa, który młodego dorosłego będącego na utrzymaniu rodziców określił słowem bamboccioni („duży niemowlak”). Podobnie w Brazylii pojawił się termin paitrocinio oznaczający osobę na utrzymaniu rodziców.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie