Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Skrzydlna: świątynia odzyskuje blask. To jeden z najstarszych drewnianych zabytków w regionie

Data publikacji: 2020-08-01 06:00
Data aktualizacji: 2020-08-03 07:23:00
OPINIE
For. Jan Bereza

Od kilku lat prowadzone są prace konserwatorskie w drewniano – murowanym kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej koło Dobrej na Limanowszczyźnie. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że świątynia jest jednym z najstarszych drewnianych zabytków w Małopolsce.

 

Kościół w Skrzydlnej jest świątynią murowano-drewnianą, jednonawową, z drewnianą nawą o konstrukcji zrębowej. Najcenniejszymi elementami wystroju i wyposażenia wnętrza są kamienna podstawa mensy ołtarzowej wraz z reliktami najstarszej posadzki (sięgające  XIV wieku), odsłonięte w ostatnich latach ścienne dekoracje malarskie i pozostałości polichromii stropów (XVI-XVIII wiek), kamienne polichromowane sakrarium z pocz. XVI wieku, renesansowy nagrobek Prokopa Pieniążka z 1567 roku oraz krucyfiks na belce tęczowej (XIV wiek).

 

Nawę kościelną przykrywa jednokalenicowy dach z wieżyczką na sygnaturkę, a najwyższą częścią budynku jest drewniana wieża z nadwieszoną iglicą i barokowym hełmem. Przebudowywana kilkukrotnie świątynia po wybudowaniu w 1993 roku w sąsiedztwie nowego kościoła stała się kościołem pomocniczym. Obecnie, ze względu na prowadzone prace konserwatorskie, kościół nie jest dostępny dla wiernych.

 

Zanim wykonano specjalistyczne badania zapraw i drewna wskazywano, że kościół w Skrzydlnej powstał w XVI wieku, a przebudowany  w stylu barokowym został w XVII wieku. Jednak dzięki badaniom przeprowadzonym m.in. metodą datowania radiowęglowego okazało się, że murowane prezbiterium świątyni oraz kamienna podstawa mensy ołtarzowej  pochodzą prawdopodobnie z końca XIV wieku. W środku mensy wykonane jest kwadratowe zagłębienie (sepulcrum), w jakich umieszczano relikwie męczenników Kościoła.

 

- Badania dendrochronologiczne drewnianej części kościoła potwierdziły jednoznacznie, że drewniana nawa, łącząca się z kamiennym prezbiterium, powstała w okresie lokacji miasta Skrzydlna, co czyni skrzydlański kościół jednym z najstarszych drewnianych zabytków w województwie małopolskim. Nieprecyzyjny jest niestety, zapis Jana Długosza w „Księdze uposażeń diecezji krakowskiej” z lat 1470-80, który kościół w Skrzydlnej opisał jako drewniany, pomijając murowane prezbiterium – mówi dr Anna Forczek – Sajdak, konserwator dzieł sztuki kierująca od kilku lat pracami renowacyjnymi w kościele – W latach 1999 – 2002 miała miejsce seria kradzieży w starym kościele, w wyniku których utracono większość obrazów, rzeźb i wiele ruchomych elementów wyposażenia świątyni. Prowadzone od kilku lat prace pozwoliły nam pogłębić i zweryfikować wiedzę o tym niezwykle cennym zabytku.

 

Prace konserwatorskie są dofinansowywane z budżetów samorządowych powiatu limanowskiego, województwa małopolskiego oraz z środków Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Sama miejscowość wzmiankowana jest po raz pierwszy w spisie dziesięcin papieskich w 1326 roku. Według tradycji to przez Skrzydlną w końcu X wieku szedł do Prus św. Wojciech, biskup praski, misjonarz i patron Polski. Obecny kształt murowano – drewnianego kościoła datowany jest na ok. 1424 rok, w którym król Władysław Jagiełło zezwolił na lokację miasta Skrzydlna na prawie niemieckim.

 

- Dzieje Skrzydlnej należy rozpatrywać w kontekście bliskości Szczyrzyca, który stał się miastem w 1416 roku, a więc kilka lat przed Skrzydlną. Związki Skrzydlnej i Szczyrzyca, znanego z założonego w 1243 roku opactwa cystersów są naturalne. W czasie podróży po Małopolsce warto odwiedzić te dwie miejscowości, by poznać bogatą historię ziemi limanowskiej – uważa Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra.

 

Jan Bereza

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora