Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 28 MAJA
Bł. Lanfranka z Bec
Bł. Lanfranka z Bec
Imieniny obchodzą:
Emilia, Wilhelm
 

Słowaccy biskupi: katolik nie może być liberałem

Data publikacji: 2017-12-15 06:00
Data aktualizacji: 2017-12-15 07:56:00
RELIGIA

Tożsamość katolicka jest sprzeczna z liberalizmem, który relatywizuje fundamentalne ludzkie i naturalne wartości – wskazują słowaccy biskupi w adwentowym liście pasterskim.

 

Rzymsko-katoliccy biskupi Słowacji zaadresowali do wiernych w całym kraju list, w którym przestrzegają ich przed ideologią liberalną, dążącą do wywrócenia naturalnego porządku do góry nogami, co wyraz swój znajduje choćby w legalizowaniu tak zwanych „małżeństw” homoseksualnych. Słowacka prasa uznała list za dokument dużej wagi, podsumowujący stanowisko hierarchów w wielu ważnych sprawach społecznych.

 

Biskupi wychodzą od odpowiedzialności wiernych za Kościół podkreśloną przez Sobór Watykański II, wskazując na konieczność zachowywania „tożsamości katolickiej”.

 

Przypominają, że wszyscy katolicy są nieodwołalnie zobowiązani do uczęszczania na niedzielną Mszę Świętą i przyjmowania sakramentów. To podstawowe praktykowanie wiary dziś jednak nie wystarcza, bo współcześni katolicy muszą zaangażować się „w walkę o wartości, które wydawały się oczywiste przez stulecia”.

 

Przypominają, że Słowacja i tak została już silnie naznaczona piętnem laicyzacji przez prawo dopuszczające zabijanie dzieci nienarodzonych do 12. tygodnia życia – i to bez podania żadnego powodu. Aborcję zalegalizowano w tym kraju na mocy decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku. Krajem rządził wówczas – tak samo jak dziś – lewicowiec Robert Fico.

 

Tymczasem katolicy nie mogą godzić się z takim stanem rzeczy, bo, jak piszą biskupi, tożsamość katolicka jest całkowicie z sprzeczna z „liberalizmem relatywizującym fundamentalne wartości ludzkie i naturalne”.

 

Hierarchowie przypomnieli też, że z wiarą katolicką nie da się pogodzić wynaturzonych form „patriotyzmu”, które pod przykryciem umiłowania własnego narodu sieją nienawiść – jak rasizmu czy antysemityzmu.

 

Źródła: kath.net, derstandard.at

Pach

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka/ po cięciu
Polacy mają inny dylemat - Biskupów , którzy są LIBERAŁAMI (np. ks. Pieronek, ks.Nycz,..)
iskierka
Ale się pomieszało, a podobno ma BYĆ JEDNOŚĆ. Warto przypomnieć i podzielić się doświadczeniem Naszych Pasterzy - kard. Dziwisza i szczególnych rekolekcji - dla elity Pana Tuska. Jak się okazało owocem rekolekcji >był kościół łagiewnicki
cecylia
Liberał katolikiem ? Chyba z nazwy ! No właśnie i tak przychodzą do stacji telewizyjnych różni ,, peowicze ", ,, nowocześni " krzyczący - ,, ja katolik " i zaraz - ,, przestrzegajmy wartości unijnych ! " , nie katolickich , nie Bożych tylko unijnych , czyli jakich ???
oki
a czy liberał może być katolikiem?
aaa
Słowo "liberalizm" ostatnimi czasy rozwodniło się i wyblakło już całkowicie, podobnie jak "demokracja". Nawet "nacjonalizm" nie jest już postrzegany jak dawniej (jako egalitarystyczny ruch w celu obalenia katolickich monarchii i ustanowienia republikańskich rządów "narodu"). Czytałem niedawno książkę "Liberalizm potępiony przez papieży". Ku mojemu zdumieniu nie znalazłem tam krytyki wolnego rynku. Współcześni "liberałowie" wolnym rynkiem gardzą (wbrew patetycznym deklaracjom), a "wyzwalają" ludzkość głównie od religii, tradycji, obyczajowości, więzów społecznych itp. Dla odmiany libertarianie próbują wyzwalać rynek od państwowych patologii (zwanych dumnie regulacjami, które to są uzasadnione zwalczaniem innych państwowych patologii - błędne koło). Niestety, wielu libertarian jest przesiąkniętych duchem współczesnego "liberalizmu", który nakazuje "wyzwalanie" ludzi na siłę od tradycji, religii itp. Ci libertarianie błędnie utożsamiają Kościół z państwem.