Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   KWIETNIA   2020 r.
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 
Polonia Christiana nr 50       CYWILIZACJA
Marcin Jendrzejczak

Śmierć Lewiatana

Śmierć Lewiatana

Współczesne czasy są świadkiem nieznanego od dziesięcioleci bezładu. Kruszy się Pax Americana, kryzys migracyjny wnosi zamęt do Europy. Wydaje się, iż czas pokoju i stabilizacji dobiega końca, nadciąga zaś era chaosu i wojny. Co to oznacza dla polityki? I dla naszych dusz?

 

 

Jak twierdził przed wiekami brytyjski filozof Thomas Hobbes (1588–1679) brak suwerena powoduje bellum omnium contra omnes – krwiożerczą wojnę wszystkich ze wszystkimi. Strach, chciwość i najgorsza ze wszystkich pycha pchają egoistycznych ludzi do walki z innymi. Życie w takim stanie jest samotne, biedne, zwierzęce i krótkie. Dlatego ludzie powołują Lewiatana – państwo poskramiające nadmierną ludzką dumę – i powierzają władzę rządzącemu nim suwerenowi w jednym celu: zakończenia dotychczasowego stanu chaosu i ustanowienia pokoju.

Wojna wszystkich ze wszystkimi panuje nie tylko pomiędzy pojedynczymi ludźmi w stanie bezpaństwowym, lecz także między poszczególnymi państwami, a więc także w naszym świecie. Czym to grozi, świat przekonał się w wieku XX podczas obu wojen światowych i tak zwanej zimnej wojny, kiedy ludzkość kilkukrotnie stanęła na skraju nuklearnego konfliktu. Gdy po jej zakończeniu w roku 1991 Ameryka zyskała pozycję światowego lidera, niektórzy – jak Francis Fukuyama – ogłosili wręcz koniec historii i ostateczne zwycięstwo liberalnej demokracji. Wprawdzie Stany Zjednoczone nie zostały suwerenem sensu stricto, jednak znacząco się ku tej pozycji przybliżyły. Miało to liczne minusy, ale przynajmniej jeden plus – względny pokój i stabilność.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie