Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
03   KWIETNIA   2020 r.
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża

Pierwszy Piątek
Imieniny obchodzą:
Jakub, Pankracy
 
Polonia Christiana nr 53       CYWILIZACJA
Elżbieta Wiater

Śmiercionośna mentalność

Śmiercionośna mentalność

Sługa Boży arcybiskup Fulton Sheen mawiał, że jeśli nie postępujemy zgodnie z wiarą, skończymy, wierząc zgodnie z tym, jak postępujemy. Praktyka związana z legalizacją eutanazji w Belgii jest, niestety, świetnym dowodem na prawdziwość tych słów.


 

Sytuacja prawna eutanazji w Belgii przypomina prawo dotyczące aborcji w Polsce: jest to procedura medyczna określana jako przestępstwo, jednak w ściśle określonych prawnie przypadkach i pod ściśle określonymi warunkami lekarz pozostaje wolny od kary za jej przeprowadzenie.

 

Ustawą z 28 maja 2002 roku dopuszczono eutanazję pod trzema warunkami. Po pierwsze, pacjent musi być dorosły lub niepełnoletni, posiadający jednak pełnię praw decydowania o sobie i zachowujący pełną świadomość. Po drugie, pacjent musi świadomie, na piśmie, poprosić o eutanazję, i to dwukrotnie, bez żadnych zewnętrznych nacisków. Po trzecie, pacjent jest w stanie nieodwracalnego, permamentnego, będącego nie do zniesienia bólu fizycznego lub psychicznego, którego nie da się złagodzić i który wynika z ciężkiej i nieuleczalnej choroby lub zaburzenia.

Wniosek o eutanazję osoby trwale nieświadomej może złożyć jej przedstawiciel prawny, z tym że wniosek taki musi zostać poparty przez jeszcze dwie osoby, które nie czerpią żadnej korzyści ze śmierci pacjenta.

 

Lekarzy zobowiązano do jak najpełniejszego przedstawienia pacjentowi lub jego przedstawicielowi sytuacji medycznej, przekazania informacji o możliwości leczenia hospicyjnego i tym podobnych – a więc wszystkich informacji potrzebnych do uzyskania pełnego obrazu sytuacji. Zagwarantowano także personelowi medycznemu prawo do sprzeciwu sumienia i odmowy wykonania zabiegu, z tym że w takiej sytuacji sprzeciwiający się są zobowiązani przekazać pełną dokumentację medyczną i wszystkie informacje lekarzowi, który podejmie się procedury.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie