Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 11 SIERPNIA
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
NMP Świętolipskiej
Imieniny obchodzą:
Klara, Zuzanna, Filomena
 

Sobór Watykański II i nieodbyta debata

Data publikacji: 2020-07-22 07:05
Data aktualizacji: 2020-07-22 07:23:00
OPINIE

Istnieje w przestrzeni publicznej coś takiego, jak poprawność polityczna, której ulega coraz więcej ludzi nazywających samych siebie „prawicowcami”. W pisaniu o polskiej historii – choćby w ocenie narodowych powstań – również po „naszej” stronie istnieje pewna swoista „patriotyczna poprawność”. Podobne zjawisko – choć węższe i zapewne z tego powodu rzadziej dostrzegane – zachodzi również wśród naszych rodzimych publicystów katolickich.

 

To swoista poprawność kościelna. Wśród tematów, o których mało kto ośmiela się mówić sceptycznie jest również ocena zmian, które zaszły w Kościele przez ponad pół wieku po Soborze Watykańskim II.

 

A efekty tych zmian są, przynajmniej w tak zwanym świecie Zachodnim, jasne – opustoszałe kościoły, upadek moralności publicznej, radykalna przemiana praktyk religijnych, synkretyzm międzywyznaniowy, auto-degradacja pozycji Stolicy Apostolskiej w świecie (w tym w świecie polityki międzynarodowej), przenikanie ducha świata do Kościoła itp. To oczywiście nie jedyne efekty prac Soboru – ale to jedne z tych efektów, o których niemal nikt nie chce w Polsce mówić.

 

Kościół nad Wisłą o skutkach Soboru, albo raczej „ducha Soboru” czy – jak chcą inni w tym papież Benedykt XVI – „Soboru medialnego” nie dyskutuje.

 

W końcu minęło już tak wiele lat…

 

Tymczasem poza naszymi granicami dyskusja trwa w najlepsze – kilka tygodni temu po raz kolejny ożywili ją biskup Athanasius Schneider oraz, posługując się bardzo mocnymi słowami, arcybiskup Carlo Maria Vigano. Na portalu PCh24.pl opublikowaliśmy oba te teksty, które na Zachodzie wywołały niemały ferment i interesującą debatę.

 

Poprosiliśmy też o zabranie głosu kilku odważnych polskich publicystów zabierających głos na temat życia Kościoła. W najbliższych dniach o wspomnianych tekstach – szczególnie o tezach arcybiskupa Vigano – mówić i pisać będą na naszych łamach Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Paweł Milcarek oraz profesorowie Grzegorz Kucharczyk, Jacek Bartyzel i Marek Kornat.

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z tymi niezwykle interesującymi materiałami, jednocześnie podkreślając, że PCh24.pl to jedyne miejsce w polskim internecie, w którym znaleźć można tego typu treści. Nasz portal istnieje wyłącznie dzięki Państwa wsparciu – również finansowemu – i treści tych zwyczajnie nie moglibyśmy publikować, gdyby nie nasi darczyńcy. Jeśli nie należą Państwo do tego grona – gorąco do niego zapraszam.

 

 

Krystian Kratiuk

Redaktor Naczelny PCh24.pl

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
@gosc
JP2 w synkretyzmie religijnym vide Asyż też Pan naśladuje?
gosc
Czy ja się mylę, czy może jednak w Soborze Watykańskim II brał udział święty Jan Paweł II ? Czyżby to On był winny tym "złym" zmianom po Soborze? Coś mi tu nie pasuje.
DamianK
@Ryś, to jest dla mnie wielka niewiadoma, przecież to takiego kopa mogło dać KK, dla tych co sprawy nie znają polecam książkę Pana Pawła Lisickiego "Grób Rybaka", bardzo ciekawa książka, dobrze opowiada tę historię, przedstawia panią archeolog. No oczywiście, najwięcej o tym można przeczytać w dziełach pani archeolog. @gość, świetne jest to zdanie "naciągać je na ciągłość", że też chyba nikt tego nie sformułowania nie promuje, przynajmniej pierwszy raz się z tym zdaniem spotykam, a doskonale oddaje całą ideę. @roland, to że coś jest po łacinie, to nie znaczy, że tego można tłumaczyć, gdzieniegdzie jeszcze nawet w Polsce łaciny uczą. Każdy wierny nie ma po kolei ogarniać tego, wierny nie jest od tego. Od tego są uczeni, księża, redaktorzy. Natomiast my wierni mamy zakodowane w sobie pewne intuicyjne pojmowanie praw naturalnych i wielu osobom coś się nie klei, ale nie wiedzą co, dopiero jak trochę poczytają, posłuchają, to zaczynają rozumieć co im w SV II nie gra.
Ewa
@roland - kiedyś prosty chłop, prosta baba i nie tylko, bo królowie również padali na twarz przed Najświętszym Sakramentem - dziś jest normą wyciąganie łapy po Ciało Chrystusa w pozycji stojącej i z maską na twarzy z obawy przed zarażeniem. Nie trzeba znać łaciny i tekstów dokumentów przed- i posoborowych, aby wyczuć, gdzie PRAWDA a gdzie FAŁSZ - wystarczy zdrowy, chłopski rozum OŚWIECONY WIARĄ. Pzdr.
Ryś
Do dziwnych tabu zaliczyć należy odkrycie szczątków Św. Piotra, którego dokonała jeszcze na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zeszłego wieku archeolog Margherita Guarducci.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY