Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 26 MAJA
Św. Filipa Neri
Św. Filipa Neri
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Ewelina, Marianna, Paulina
 

Jerzy Wolak: Spieszmy się modlić w katedrach – tak szybko płoną

Data publikacji: 2019-04-15 17:00
Data aktualizacji: 2019-04-17 07:27:00
OPINIE
REUTERS / FORUM

Gęste kłęby dymu wiatr skręca w gigantyczne warkocze. Poniżej szaleje żółtopomarańczowy ocean. Na wszystkie strony strzelają ogniste języki. Właśnie złamała się targana płomieniami iglica i runęła w dół – w nieokiełznane inferno. Po chwili zapadł się dach. Tak ginie katedra Notre Dame w Paryżu.

 

Katedra Notre Dame – symbol Francji, symbol chrześcijaństwa, symbol wspaniałości katolickiej cywilizacji – tonie w morzu ognia. Jak Sodoma i Gomora – aż się prosi o porównanie. Bo czyż jest ono nieuprawnione?

 

Ale w tej katedrze płonie cała Francja – nie tylko jej historia i kultura, ale również jej duch. Czyż wszak nie odrzuciła z odrazą swego katolickiego powołania, by trwać w zaprzaństwie. W uszach dźwięczy proroctwo świętego Remigiusza wypowiedziane podczas chrztu Chlodwiga w roku 496: „Królestwo to będzie wielkie wśród wszystkich na ziemi. Zwycięskie i bogate, dopóki pozostanie wierne swej wierze; będzie jednak surowo ukarane, kiedy się od niej oddali”.

 

Jakże symboliczną wymowę ma czas francuskiej tragedii: sam początek Wielkiego Tygodnia – dzień, w którym pokazano Jezusowi budowle świątyni, a On rzekł do swoich uczniów:  „Zaprawdę, powiadam wam, nie zostanie tu kamień na kamieniu, który by nie był zwalony” (Mt 24, 2).

 

I jeszcze jedna nauka Pana naszego nieuchronnie przychodzi na myśl w tym kontekście: „Czy myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie” (Łk 13, 4-5).

 

Nawróć się, Francjo – czyż nie widzisz znaków? Nawróć się, Europo – „bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli” (Mt 13, 15). Nawróć się, Polsko – która nieporównanie lepiej od wielu narodów tego świata znasz siłę niszczącego płomienia.

 

Kiedy leciała w dół iglica, było to jak upadek sztandaru na polu bitwy. Zazwyczaj kończyło to batalię i starcie zamieniało się w kapitulację albo rzeź. Zachód skapitulował już dawno i być może tylko czeka na rzeź – nie nam to wiedzieć, oceniać, osądzać. Ale nie wolno nam zamykać uszu i oczu na ewidentne ostrzeżenia. Katedrę Notre Dame budowano przez sto osiemdziesiąt lat, a unicestwienie jej (bo słychać, że niewiele da się uratować) zajęło dwie godziny. To samo może się stać z cywilizacją chrześcijańską, którą ta katedra przez osiem wieków symbolizowała. Rozpadnie się jak domek z kart, a jej odbudowa potrwa całe stulecia. O ile w ogóle dana jej zostanie druga szansa…

 

Jerzy Wolak

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
trooper
A w Jerozolimie tego samego dnia płonął meczet
ry.janszarmach3
Spieszmy się modlić w katedrach i kościołach, by w przyszłości nie wyludniły się i nie podzieliły losu katedry Notre Dame w zaludnionym Paryżu. Kto walczy z Bogiem, kto dwom panom służy, kto sprzedał swoją duszę i kto zdejmuje krzyże ze ścian, z przestrzeni publicznej, ten zatraca swoją wieczność, ale i doczesność, ponieważ buntownikom szatan odbiera wszystko, dobre imię i dobra materialne. Wierny Bóg nie błogosławi zdrajcom, ale ich nie porzuca. Francja pozbyła Jezusa Chrystusa, porzuciła Matkę Bożą i zaprosiła szatana - w hordach Islamistów. Teraz Pan dopuści, by bieda rozgościła się we Francji i obcy kapitał z niej ucieknie przed losem, jaki spotkał najpiękniejszą świątynię Francji, jej arcydzieło, warte tyle co minimum kilkaset wieży Eiffla. Kapitał policzy, a analitycy potwierdzą, że to kraj zbyt dużego ryzyka by w nim zostać. Dobrobyt nie wyszedł Francuzom na dobre, więc może bieda będzie lepsza, od dobrobytu. Króluj nam Chryste!
ODbudują
Odbudują świątynie, ale mam obawy, że powstanie tam centrum ekumeniczne coś na kształt świątyni globalnego pokoju i pojednania wszystkich religii.
andrzej
Nawróć się, Francjo ? czyż nie widzisz znaków?
marek
Upadek płonącej wieży katedry symboliczny upadek sztandaru a potem klęska. No ładna perspektywa. Tylko czy my musimy musimy i musimy ciągle pchać się w ta klęskę ? Może czas przemyśleć wszystko i wybrać drogę dla nas dla NAS a nie dla innych dobra i właściwą. Francja pogrąża się upada itd Europa podobnie czy my musimy razem z nimi upadać? Z jakiej racji? Co nas łączy z nimi ? Niemcy zawsze nas atakowali, Francja Anglia zawsze nas zdradzały i sprzedawały więc co nas z nimi łączy ? Geografia chyba tylko bo kultura już nie a interesy nigdy nie łączyły. Wiem! Teraz to łączą nas z nimi tylko nasze elity tak bardzo w nich zapatrzone.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY